Рішення від 23.12.2020 по справі 560/7113/20

Справа № 560/7113/20

РІШЕННЯ

іменем України

23 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:

визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії, а не призначення пенсії за віком з розрахунком коефіцієнту страхового стажу станом на 16.05.2018 з врахуванням страхового стажу 34 роки 11 місяців 21 день, з розрахунком індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням 60 календарних місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період після 01.07.2000, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки 5377,90 грн;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 16.05.2018 пенсію за віком - розмір якої визначити з розрахунком коефіцієнту страхового стажу станом на 16.05.2018 з врахуванням страхового стажу 34 роки 11 місяців 21 день, з розрахунком індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням 60 календарних місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період після 01.07.2000, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки 5377,90 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.09.2011 отримував пенсію за вислугою років. 16.05.2020 звернувся в Полонський відділ обслуговування громадян з метою вирішити питання про призначення пенсії за віком. Оскільки під час звернення позивачу було роз'яснено, що має право тільки на перерахунок пенсії в зв'язку з переходом одного виду пенсії на інший останній при заповнені наданого бланку заяви зазначив, що прошу перерахувати пенсію в зв'язку із переходом на інший вид пенсії. Зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про надання копій документів з пенсійної справи, щоб предметно проконсультуватись, чи не було допущено помилки при нарахуванні пенсії за віком.

Позивач вказує, що після вивчення наданих документів було встановлено, що ОСОБА_1 мала право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до абзацу другого пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2016-2017 роки - 5377,90 грн оскільки питання про отримання пенсії за віком позивачем було порушено вперше в порядку реалізації передбаченого ст. 46 Конституції України права на соціальний захист у старості. Вказує, що відповідачем безпідставно не було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, який повинен бути застосованим при призначенні пенсії за віком вперше - згоди на призначення позивачу пенсії за віком із використанням показників, які раніше були застосовані при призначені пенсії за вислугою років позивач не надавав.

Враховуючи наведене за для відновлення порушених прав, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідач 10.12.2020 надав до суду відзив, в якому вказує, що підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії, а не призначення пенсії за віком з розрахунком коефіцієнту страхового стажу станом на 16.05.2018 з врахуванням страхового стажу 34 роки 11 місяців 21 день, з розрахунком індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням 60 календарних місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період після 01.07.2000, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки 5377,90 грн та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 16.05.2018 пенсію за віком - розмір якої визначити з розрахунком коефіцієнту страхового стажу станом на 16.05.2018 з врахуванням страхового стажу 34 роки 11 місяців 21 день, з розрахунком індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням 60 календарних місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період після 01.07.2000, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки 5377,90 грн немає.

Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області визначаючи розмір пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки із подальшим збільшенням згідно законодавства діяло в межах чинного законодавства.

З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідач подав до суду клопотання в якому просить залишити без розгляду у зв'язку із пропущенням строку звернення до суду, однак суд вважає, що дане клопотання не підлягає задоволенню оскільки позивачу стало відомо про порушення його прав 06.05.2020 після отримання та опрацювання документів із пенсійної справи. Позивач звернувся до суду 05.11.2020, отже строк на звернення до суду не пропущений.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що з 01 вересня 2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

16 травня 2018 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення пенсії за віком.

З 01.06.2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з дорахуванням стажу (зараховано по 31.08.2011). Після проведення перерахунку пенсії страховий стаж становить 34 роки 11 місяців 21 день, коефіцієнт страхового стажу - 0,34917, розмір пенсії склав 1648,52 грн.

З 1 березня 2019 року відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 року № 124 показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсій підвищено на 17%, з 01.05.2020 року на 11% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».

Враховуючи зазначене, з 1 березня 2019 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії із врахуванням середньої заробітної плати 4404,35 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії (3764,40 грн), підвищений на 17 відсотків). Розмір пенсії становив 1851,90 грн.

З 1 травня 2020 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, в розмірі 1,11.

Розрахунок пенсії з 01.05.2020 року наступний:

4888,83 грн (4404,35 грн (показник середньої заробітної плати в Україні, з врахуванням якого проведено перерахунок з 01.03.2019 року) х 1,11 (коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 року)) х 1,06792 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 5220,88 грн (заробіток для обчислення пенсії) х 0,34917 (коефіцієнт страхового стажу в розмірі 1%) = 1822,97 грн (розмір пенсії за віком) + 229,32 грн (доплата за 14 років понаднормативного стажу, 1638,00 грн х 14%) = 2052,29 грн. (розмір пенсії за віком) + 47,71 грн (доплата до 2100,00 грн) = 2100,00 грн.

В травні 2020 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про надання копій документів з пенсійної справи з метою з'ясування правильності при нарахуванні пенсії за віком.

06.05.2020 ОСОБА_1 отримала документи та дізналась про порушення права на призначення пенсії за віком, оскільки відповідачем безпідставно не було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, який повинен бути застосованим при призначенні пенсії за віком вперше - згоди на призначення мені пенсії за віком із використанням показників, які раніше були застосовані при призначені пенсії за вислугою років ОСОБА_1 не надавала.

Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09 липня 2003 року (далі Закон № 1058-ІV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно із статтею 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Отримуючи пенсію за вислугу років, позивач не отримувала будь-який інший вид пенсії з передбачених Законом № 1058-ІV, тому звертаючись до відповідача із заявою 16 травня 2018 року про призначення пенсії за віком, позивач використала право на призначення пенсії відповідно до Закону №1058-ІV вперше.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відтак, частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на інший.

Водночас, ОСОБА_1 раніше було призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Тобто, за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV в травні 2018 року позивач звернулася вперше.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

На думку суду, ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" може бути застосована лише за бажанням та згодою пенсіонера при переведенні його з одного виду пенсії на інший вид в межах правового регулювання одним Законом України.

У той же час, позивач не висловлював бажання стосовно застосування вказаної норми. Крім того, як встановлено судом, позивач не зверталася про переведення на інший вид пенсії, а звернулася про призначення пенсії за віком вперше.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №428/450/17, особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону №1058-ІV як вперше призначена.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постановах від 06 березня 2018 року у справі № 520/6664/17, від 05 липня 2018 року у справі № 565/645/17, від 22 січня 2019 року у справі № 577/2457/17.

Зважаючи на це, суд приходить до висновку, що відповідач не надав суду доказів, які б могли спростувати доводи позивача і не довів правомірність своїх дій.

Суд зазначає, що відповідач не здійснив призначення пенсії за віком вперше, а фактично здійснив перерахунок пенсії на підставі документів, що були в пенсійній справі. При цьому для розрахунку як індивідуального коефіцієнту страхового стажу так і для індивідуального коефіцієнту заробітної плати використав наявні в пенсійній справі документи - страховий стаж врахував - 34 роки 10 місяців 21 день, а потім до того ж самого числа в зв'язку із встановленням факту, що при призначенні пенсії за вислугою років безпідставно не було враховано 1 місяць страхового стражу здійснив перерахунок пенсії та врахував для визначення індивідуального коефіцієнту страхового стажу додатково 1 місяць - для перерахунку врахував страховий стаж - 34 роки 11 місяців 21 день. Крім того, донарахування пенсії за період з 01.09.2011 в зв'язку із неврахуванням при призначенні 1 місяця страхового стажу відповідачем здійснено не було.

Таким чином дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області по перерахунку, а не призначенню позивачу пенсії за віком вперше з урахування фактичного страхового стажу, заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період з 01.07.2000 та неврахування при визначенні розміру пенсії показника заробітної плати в середньому на одну особу у цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки є протиправними.

А тому, для відновлення порушеного права ОСОБА_1 необхідно зобов'язати відповідача призначити з 16.05.2018 пенсію за віком - при визначенні її розміру з 16.05.2018 для визначення коефіцієнта страхового стажу врахувати страховий стаж 34 роки 11 місяців та 21 день для визначення коефіцієнту заробітної плати (доходу) врахувати заробітну плату за 60 календарних місяців до 01.07.2000 врахувавши довідку про заробітну плату та оптимізовану заробітну плату за період з 01.07.2000, застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 - 2017 роки.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд вважає, що позивач довів позовні вимоги, а відповідач не довів правомірність дій щодо перерахунку пенсії, а не призначення пенсії за віком з розрахунком коефіцієнту страхового стажу станом на 16.05.2018 з врахуванням страхового стажу 34 роки 11 місяців 21 день, з розрахунком індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням 60 календарних місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період після 01.07.2000, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки, що підтверджено доказами, а тому адміністративний позов необхідно задоволити.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволити.

Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії, а не призначення пенсії за віком з розрахунком коефіцієнту страхового стажу станом на 16.05.2018 з врахуванням страхового стажу 34 роки 11 місяців 21 день, з розрахунком індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням 60 календарних місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період після 01.07.2000, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 з 16.05.2018 пенсію за віком - розмір якої визначити з розрахунком коефіцієнту страхового стажу станом на 16.05.2018 з врахуванням страхового стажу 34 роки 11 місяців 21 день, з розрахунком індивідуального коефіцієнту заробітної плати з врахуванням 60 календарних місяців до 01.07.2000 та оптимізованої заробітної плати за період після 01.07.2000, з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, із якої сплачено страхові внески за 2016-2017 роки.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.М. Ковальчук