23 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/3175/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Мир Строй-Ки" про стягнення штрафних санкцій,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 10.08.2020 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області винесено постанову про накладення штрафу № 06-1-8/11, якою на ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ" накладено штраф в сумі 51000,00 гривень за порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції".
14.09.2020 року директором ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ" надано Головному управлінню повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, що підтверджує визнання порушень суб'єктом господарювання.
На час подання позову штраф у розмірі 51000,00 у добровільному порядку ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ" не сплачено.
Позивач просить суд стягнути з ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ" штраф в сумі 51000,00 грн. до державного бюджету.
Ухвалою суду від 27.10.2020 року відкрито провадження в адміністративній справи та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав. При цьому, суд зазначає, що копію ухвали суду про відкриття провадження від 27.10.2020 року відповідач отримав 03.11.2020 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області здійснено планову перевірку ПП "ПОБУТТЕХНОСЕРВІС" м. Кременчук, Полтавська область, під час якої відібрано зразки продукції на проведення експертизи та встановлено, що нижчезазначена продукція не відповідає встановленим вимогам. Постачальника відповідної продукції є товариство з обмеженою відповідальністю "Строй Опт", за адресою: 73000, Херсонська область, місто Херсон, вул. Шенгелія, 3-A.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області проведено позапланову перевірку ТОВ "Строй Опт", під час якої встановлено, що постачальником відповідної продукції є ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ".
На підставі повідомлень Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області про продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам та/або становить серйозний ризик від 28.05.2020 року № Р-3038-2020, отриманих за допомогою національної інформаційної системи державного ринкового нагляду та листа-доручення Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 22.07.2020 року № 15.1-6/2/10743 щодо здійснення за ланцюгом постачання, позапланової перевірки характеристик продукції зазначеної у повідомленнях, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області видано наказ № Н/2799-20 від 27.07.2020 року та направлення № 1611 від 27.07.2020 року на проведення позапланової перевірки характеристик продукції, яка реалізується ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ" (Код ЄДРПОУ 34370029) та знаходиться за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, буд. 6. Предметом перевірки визначено відповідність продукції - блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ-2340Т та мікрохвильова піч ТМ "Smart", модель MWO20ESM-QJ, встановленим вимогам нормативних документів.
27.07.2020 року Головним управлінням направлено лист товариству з обмеженою відповідальністю "МИР СТРОЙ-КИ" "Щодо проведення позапланової перевірки характеристик продукції", яким повідомлено, що згідно з видатковою накладною від 01 жовтня 2019 року № СУ000011725 товариству з обмеженою відповідальністю "Строй Опт" за адресою 73000, Херсонська область, місто Херсон, вул. Шенгелія, 3-A, було доставлено продукцію блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ-2340Т та мікрохвильову піч ТМ "Smart", модель MWO20ESM-QJ товариством з обмеженою відповідальністю "МИР СТРОЙ-КИ", юридична адреса: 73000, Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, 6.
У ході проведення позапланової перевірки характеристик продукції у товариства з обмеженою відповідальністю "Строй Опт" виявлено реалізацію продукції блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ-2340Т та мікрохвильову піч ТМ "Smart", модель MWO20ESM-QJ, що не відповідали встановленим вимогам пп. 12, 20, 28, 41-43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1067; пп. 17, 25, 32, 44-46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1077; пп.1-3 Постанови кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року "Правила та умови нанесення знака відповідності технічним регламентам: на продукції та пакуванні відсутнє найменування виробника, імпортера, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстрована торгівельна марка (знак) для товарів і послуг та їх контактна поштова адреса згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов, на продукції відсутній знак відповідності технічним регламентам. Відповідно до протоколу випробування ДП "Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації" від 27.12.2019 року № 10.1-5452 блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ-2340Т не відповідає вимогам стандарту ДСТУ EN 60335-1:2017 (ДСТУ EN 60335-2-14:2014) "Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-14. Додаткові вимоги до кухонних машин", за пунктами 7, 7.12, 7.12Z1 а саме: встановлено невідповідність вимогам маркування та інструкції - не в повному обсязі наведено положення про те, що прилад можуть використовувати діти у віці від 8 років та особи з обмеженими фізичними, чуттєвими або розумовими можливостями або з недостатністю досвіду і знань, якщо вони перебувають під постійним наглядом або їх проінструктовано щодо безпечного використання приладу та вони зрозуміють можливі небезпеки. Очищення та обслуговування не повинні здійснювати діти без нагляду. Не в повному обсязі наведено положення про те, що прилад і його шнур слід зберігати в недоступному для дітей місці. Відсутнє положення про те, що діти не повинні гратися з приладом. Висота літер менше мінімально допустимого 3 мм.
Також зазначено, що відповідно до ст. 15, 23, 23-1, 24, 25 Закону Головним управлінням з 31.07.2020 року по 05.08.2020 року буде проведено позапланову перевірку характеристик продукції, за місцем знаходженням органу ринкового нагляду та вказано, які копії документів необхідно надати для проведення позапланової перевірки, а саме копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, завірену належним чином копію прибуткової накладної, згідно якої отримано вищезазначену продукцію, копію декларації про відповідність, а також документи, що містять інформацію про походження такої продукції та її подальший обіг. Згідно з вимогами Закону розповсюджувач продукції, який протягом строку проведення перевірки не надав документацію про проходження відповідної продукції та її подальший обіг, вважається особою, що ввела продукцію в обіг.
На підставі зазначених вище документів, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області проведено позапланову перевірку характеристик продукції ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ", на предмет відповідності продукції - блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ- 2340Т та мікрохвильова піч ТМ "Smart", модель MWO20ESM-QJ, встановленим вимогам технічних регламентів (низьковольтне електричне обладнання та електромагнітна сумісність обладнання), та складено акт перевірки характеристик продукції від 31.07.2020 року № 06-1-3/35, яким зафіксовано наявність та детально описано сутність порушень.
Під час перевірки встановлено такі порушення - за ланцюгом постачання (попередня позапланова перевірка здійснювалась у товариства з обмеженою відповідальністю "СТРОЙ ОПТ") встановлено введення в обіг продукції, яка зазначена в додатку 1-1 до акта перевірки характеристик продукції від 31.07.2020 року: блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ-2340Т, 800 Вт, 220В-240В, 50-60ГЦ, штрих код 2002060002954, що не відповідає встановленим вимогам: на продукції та пакуванні відсутнє найменування виробника, імпортера та їх контактна поштова адреса згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов, на продукції відсутній знак відповідності технічним регламентам.
За результатами експертизи, проведеної ДП "Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації" щодо продукції блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ-2340Т (Протокол випробувань від 27.12.2019 року № 10.1-5452 на відповідність вимогам розділу 5-8, 10-11, 13, 15-17, 19-23, 25-31 ДСТУ EN 60335-1:2017 (EN 60335-1:2012; А11:2014, АС:2014; А13:2017, IDT, IES 60335-1:2010, MOD), Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 1.Загальні вимоги ДСТУ EN 60335- 2-14:2014. Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-14. Додаткові вимоги до кухонних машин встановлено невідповідність вимогам маркування та інструкції: не в повному обсязі наведено положення про те, що прилад можуть використовувати діти у віці від 8 років та особи з обмеженими фізичними, чуттєвими або розумовими можливостями або з недостатністю досвіду й знань, якщо вони перебувають під постійним наглядом або їх проінструктовано щодо безпечного використання приладу та вони зрозуміють можливі небезпеки. Очищення та обслуговування не повинні здійснювати діти без нагляду. Не в повному обсязі наведено положення про те, що прилад і його шнур слід зберігати в недоступному для дітей місці. Відсутнє положення про те, що діти не повинні гратися з приладом. Висота літер менше мінімально допустимо 3 мм, що є порушенням пп. 12, 20, 28, 41-43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1067; пп.17, 25, 32, 44-46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1077; пп.1-3 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року "Правила та умови нанесення знака відповідності технічним регламентам" та п.7, п.7.12, п.7.12 Z1 ДСТУ EN 60335-1:2017 (ДСТУ EN 60335-2-14:2014) Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 1. Загальні вимоги ДСТУ EN 60335-2- 14:2014. Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-14. Додаткові вимоги до кухонних машин.
Здійснюється, введення в обіг продукції, яка зазначена в додатку 1-2 до акта перевірки характеристик продукції від 31.07.2020 року: мікрохвильова піч ТМ "Smart", модель MWO20ESM-QJ, 20 л, 700 ВТ, 900 ВТ, 230 В/50 ГЦ, штрих код 2002060002732, країна виробник: Китай, що не відповідає встановленим вимогам: на продукції та пакуванні відсутнє найменування виробника, імпортера, та їх контактна поштова адреса згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов, на продукції відсутній знак відповідності технічним регламентам, що є порушенням пп. 12, 20, 28, 41-43 Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1067; пп. 17, 25, 32, 44-46 Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1077; пп.1-3 Постанови КМУ від 30.12.2015 року "Правила та умови нанесення знака відповідності технічним регламентам".
05.08.2020 року Головним управлінням прийняті рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 06-1-4/58, 06-1-4/59 та 06-1-4/60 щодо усунення формальної невідповідності, тимчасової заборони надання продукції на ринку та приведення продукції у відповідність до встановлених вимог щодо зазначених одиниць продукції.
05.08.2020 року Головним управлінням складено протокол № 06-1-7/11 про виявлене порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
10.08.2020 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області винесено постанову про накладення штрафу № 06-1-8/11, якою на ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ" накладено штраф в сумі 51000,00 гривень за порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції", а саме: відповідно до протоколу випробувань від 27.12.2019 року № 10.1-5452 ДП "Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації" встановлено невідповідність продукції: блендер/міксер ручний ТМ "Smart", модель НВ-2340Т, 800 Вт, 220В-240В, 50-60 ГЦ, штрих код 2002060002954, п.7, п.7.12, H.7.12Z1 ДСТУ EN 60335-1:2017 (ДСТУ EN 60335-2-14:2014). Прилади побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-14. Додаткові вимоги до кухонних машин: не в повному обсязі наведено положення про те, що прилад можуть використовувати діти у віці від 8 років та особи з обмеженими фізичними, чуттєвими або розумовими можливостями або з недостатністю досвіду й знань, якщо вони перебувають під постійним наглядом або їх проінструктовано щодо безпечного використання приладу та вони зрозуміють можливі небезпеки. Очищення та обслуговування не повинні здійснювати діти без нагляду. Не в повному обсязі наведено положення про те, що прилад і його шнур слід зберігати в недоступному для дітей місці. Відсутнє положення про те, що діти не повинні гратися з приладом. Висота літер менше мінімально допустимого 3 мм. Здійснюється введення в обіг вищезазначеної продукції.
14.09.2020 року директором ТОВ "МИР СТРОЙ-КИ" надано Головному управлінню повідомлення про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлені Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Частиною 2 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" визначено, що до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються штрафні санкції у разі:
1) введення в обіг продукції, що становить серйозний ризик, - у розмірі від тисячі п'ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двох тисяч п'ятисот до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення знака відповідності технічним регламентам на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вже зазначено вище, під час проведення позапланового заходу виявлено, що відповідачем введено в обіг продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам, що згідно з нормами Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", є підставою для притягнення відповідача до відповідальності.
Відповідно до частини 5 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, перераховуються до Державного бюджету України.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передається посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи.
Керівник чи заступник керівника органу ринкового нагляду розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів.
Рішення керівника чи заступника керівника органу ринкового нагляду про накладення штрафу оформляється постановою.
Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.
У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.
Судом встановлено, що на відповідача, за порушення вимог законодавства, накладено штраф у розмірі 51000,00 грн. згідно з постановою ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області від 10.08.2020 року № 06-1-8/11.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не оскаржено постанову про накладення штрафу від 10.08.2020 року № 06-1-8/11, у встановлений Законом строк накладений штраф у розмірі 51000,00 грн. не сплачено.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що нормами Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" чітко визначено обов'язок суб'єкта господарювання сплатити накладений на нього штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання відповідної постанови, правомірність якої перевірена в судовому порядку, проте відповідачем не сплачено заснований штраф, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для стягнення штрафних санкцій.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "МИР СТРОЙ-КИ" (код ЄДРПОУ 34370029, Миколаївське шосе, 6, м. Херсон, 73000) штраф в сумі 51000 (п'ятдесят одна тисяча) грн. 00 коп. до державного бюджету (одержувач УК у м. Херсоні/м. Херсон, банк отримувача - казначейство України (ЕАП), код доходу 21081100, р/р UА258999980313090106000021002, код ЄДРПОУ 37959779).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 108010200