Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
23 грудня 2020 р. справа № 520/14696/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньов О.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не сформування та не подачі до Головного управління Державної казначейської служби України в місті Харків подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 21571,65 грн (двадцять одна тисяча п'ятсот сімдесят одна гривня 65 коп.), сплаченого згідно квитанції № 0.0.1385968963.1 на суму 14999,00 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 00 копійок) від 19.06.2019 та квитанції № 0.0.1386164305.1 на суму 6572,65 (шість тисяч п'ятсот сімдесят дві гривні 65 копійок) від 19.06.2019;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в місті Харків подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 21571,65 грн (двадцять одна тисяча п'ятсот сімдесят одна гривня 65 коп.), сплаченого згідно згідно квитанції № 0.0.1385968963.1 на суму 14 999,00 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 00 копійок) від 19.06.2019 та квитанції № 0.0.1386164305.1 на суму 6572,65 (шість тисяч п'ятсот сімдесят дві гривні 65 копійок) від 19.06.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо неповернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є протиправними.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2020 відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову, оскільки підстав для подання на повернення зору з операції купівлі-продажу нерухомого майна відсутні, оскільки відповідач не наділений повноваженнями щодо визначення прав власності на нерухоме майно та звільнення від сплати збору осіб, що придбавають майно вперше.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача однією із вимог просив залучити до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог перемет спору Управління Державної казначейської служби України у Шевченківському Районі м. Харкова Харківської області.
Суд наголошує, що вимога представника відповідача, що міститься в прохальній частині відзиву на позовну заяву, не носить характеру процесуального документу, оскільки чинний КАС України визначає, що є заявою, клопотанням та запереченням.
Так, статті 166 та 167 КАС України містять чіткі вимоги до форми та змісту заяви, клопотання і заперечення. Проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що вимога, яка міститься у відзиві за правовою природою не є ані клопотанням, ані заявою, ані запереченням.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Суд наголошує, що оскільки зазначена вимога, заявлена представником відповідача у відзиві на позов, не відповідає вимогам ч. 1 ст. 167 КАС України, то вона залишається без розгляду.
Повернення в даному випадку виконати фактично неможливо, оскільки зазначена вимога міститься в процесуальному документі - відзиві на позов.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 19 червня 2019 року між ОСОБА_1 та Акціонерним товариством «Закритий не диверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Будівельник», від імені, в інтересах та за рахунок активів якого діє товариство з обмеженою відповідальністю «Азово-Чорноморська адміністративна компанія в особі Директора фінансового Пархоменко Юлії Анатоліївни укладено договір купівлі-продажу квартири, який посвідчено нотаріусом Ємцем І.О. та зареєстровано в реєстрі за № 3276.
Відповідно до пункту 3 договору купівлі-продажу квартири від 29.06.2019 позивач придбала квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , вартістю 2157165(два мільйони сто п'ятдесят сім тисяч сто шістдесят п'ять) грн 00 коп.
Згідно з квитанцією № 0.0.1385968963.1 від 19.06.2020 на суму 14999,00 грн та квитанцією №0.0.1386164305.1 на суму 6572,65 грн ОСОБА_1 перерахувала суму збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 21571,65 грн. (двадцять одна тисяча п'ятсот сімдесят одна гривня) 65 коп. на рахунок УК у Шевченківського району м. Харкова (код ЄДРПОУ 37999654) за призначенням платежу: сплата збору з операцію купівлі-продажу нерухомого майна (1%).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України Харківській області із заявою від 22.05.2020, про складання подання на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 21571,65 грн.
За результатами розгляду заяви відповідачем надано відповідь за №3615-5512/С-05/8-2000/20 від 27.05.2020, в якій зазначено, що первинність придбавання нерухомого майна встановлюється органами суду, а тому повернення сплаченого збору можливе за наявністю позитивного судового рішення.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неповернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Проаналізувавши вказані норми Закону та Порядку, суд дійшов висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема квартиру, вперше не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Судом виготовлено інформаційну довідку №238416968 від 23.12.2020 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта фізична особа, РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно до якої наявні відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 квартири за адресою: АДРЕСА_3 . Підстава для державної реєстрації: свідоцтво про право на спадщину, за заповітом, серія та номер 4-1157, виданий 12.10.2016, видавник: Шоста Харківська державна нотаріальна контора.
Судом виготовлено інформаційну довідку № 238417216 від 23.12.2020 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта фізична особа, РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно до якої наявні відомості про реєстрацію права власності за ОСОБА_1 квартири за адресою: АДРЕСА_2 . Підстава для державної реєстрації: договір купівлі-продажу, квартири, серія та номер: 3276, виданий 19.06.2019, видавник: Ємець І.О., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що квартира за адресою АДРЕСА_3 не придбана позивачем, а набута на підставі свідоцтва про право на спадщину, за заповітом, відтак вперше придбаним ОСОБА_1 нерухомим майном є квартира за адресою: АДРЕСА_2 , придбана на підставі договору купівлі-продажу №3276 від 19.06.2019.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбавання ним житла вперше, чи свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
За таких обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 дійсно вперше придбала житло на підставі договору купівлі-продажу №3276 від 19.06.2019 за адресою: АДРЕСА_2 та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.
Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.
Дії відповідача щодо неповернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 21571,65 грн, є протиправними, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна ОСОБА_1 сплачено помилково, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 21571,65 грн, підлягають поверненню.
З метою відновлення порушеного права позивача, а також із урахуванням вищенаведених вимог Порядку №787, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформувати та подати до Головного управління державної казначейської служби України у м.Харків подання про повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна згідно з договором купівлі-продажу, зареєстрованим за № 3276 від 19.06.2019 у розмірі 21571,65 грн підлягає задоволенню.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не сформування та не подачі до Головного управління Державної казначейської служби України в місті Харків подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 21571,65 грн (двадцять одна тисяча п'ятсот сімдесят одна гривня 65 коп.), сплаченого згідно квитанції № 0.0.1385968963.1 на суму 14999,00 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 00 копійок) від 19.06.2019 та квитанції № 0.0.1386164305.1 на суму 6572,65 (шість тисяч п'ятсот сімдесят дві гривні 65 копійок) від 19.06.2019.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України в місті Харків подання про повернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) збору на обов'язкове державне соціальне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 21571,65 грн (двадцять одна тисяча п'ятсот сімдесят одна гривня 65 коп.), сплаченого відповідно до квитанції № 0.0.1385968963.1 на суму 14999,00 (чотирнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 00 копійок) від 19.06.2019 та квитанції № 0.0.1386164305.1 на суму 6572,65 (шість тисяч п'ятсот сімдесят дві гривні 65 копійок) від 19.06.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) витрати на сплату судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 23 грудня 2020 року.
Суддя О.Г. Котеньов