Рішення від 22.12.2020 по справі 520/16746/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2020 р. № 520/16746/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Міністерства оборони України, які полягають у відмові направлення (надання) Положення про Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Уманцю Ігорю Леонідовичу; зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 12.11.2020 в частині направлення (надання) Положення про Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на адресу ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані дії відповідача є незаконними та суперечать вимогам чинного законодавства.

Ухвалою суду від 25.11.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача 17.11.2020 надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

12 листопада 2020 року позивачем електронною поштою було надіслано на електронну адресу відповідача запит про доступ до публічної інформації.

Позивач у своєму запиті просив повідомити про наступне:

1. Повідомити, яким положенням керується у свої діяльності Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у Харківській області (ТЦКСП)?

2. Повідомити, код ЄДРПОУ Територіального центру комплектування та соціальної підтримки у Харківській області (ТЦКСП)?

3. Повідомити, чи є правонаступником Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_1 ?

4. Повідомити, прізвище ім'я по батькові керівника Територіального центру комплектування та соціальної підтримки у Харківській області (ТЦКСП)?

5. Надіслати на електронну адресу позивача: ІНФОРМАЦІЯ_2 Положення, яким у своїй діяльності керуються Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у Харківській області (ТЦКСП)?

19 листопада 2020 року позивач отримав відповідь на запит від 19.11.2020 за №116/9/53825, якої відповідачем надано відповіді на поставлені позивачем запитання, а саме:

1. ІНФОРМАЦІЯ_3 у своїй діяльності керується Положенням про Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, затвердженим командувачем військ оперативного командування "Схід", має обмеження доступу "Для службового користування".

2. Код ЄДРПОУ Харківського ОТЦК та СП - 08166355.

3. Документами, які передбачали переформування Харківського обласного військового комісаріату у ІНФОРМАЦІЯ_3 питання щодо правонаступництва - не визначалось.

4. Тимчасове виконання обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 на даний час покладено на полковника ОСОБА_2 .

5. У зв'язку, з наявністю, грифу обмеження доступу надання Положення про Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на даний час не вбачається можливим.

Позивач вважаючи відмову відповідача протиправною, звернувся зо суду з даним позовом.

Суд зазначає, що відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або межах повноважень та інший спосіб - на свій вибір.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чиннім законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно зі ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника Інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

При цьому суд зазначає, що Положення про Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки було розроблено безпосередньо самим Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, який є окремою самостійною юридичною особою (ЄДРПОУ 08166355), та затверджено Командувачем військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_5 ", що доводиться Листом Командування Сухопутних військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) №116/9/5/3825 від 19.11.2020, наданим у відповідь на запит позивача.

В свою чергу, Міністерством оборони України Положення про Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не розроблялось (не створювалось), не затверджувалось, Міністерство оборони України зазначене Положення не отримувало та цим Положенням не володіє, а звідти є очевидним, що Міністерство оборони України у розумінні норм ч. 1 ст. 1 та ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не є розпорядником інформації, яку містить Положення про Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, доведено правомірність вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітрофлотський, буд. 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов