Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
22 грудня 2020 р. Справа № 520/16325/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1,м. Харків,61052), третя особа : Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради (вул. Чернишевська, 55, м. Харків, 61002) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить суд:
- Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради з не призначення ОСОБА_1 за її заявами від 12.10.2020 р., від 19.10.2020 р., та від 17.11.2020 р., підписаних електронно-цифровим підписом і надісланих на електронну скриньку зазначеного Управління, житлової субсидії на оплату комунальних послуг та інших передбачених законом комунальних платежів та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) від 17.11.2020 р. відповідно до п.п. 3 та 4 постанови КМУ від 25 березня 2020 р. № 247 {Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 392 від 20.05.2020} «Про особливості надання житлових субсидій».
- Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, визначивши відповідачу 15-денний строк на надання до суду Звіту про виконання рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач протиправно не призначив житлову субсидію у відповідності до п.п. 3 та 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020року №247 (із змінами) за поданими заявами від 12.10.2020 р., від 19.10.2020 р. та від 17.11.2020 р.
Ухвалою суду від 23.11.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечував проти вимог заявленого позову, зазначивши, що вищеназвані заяви по суті не розглядалися у зв'язку із порушенням позивачем вимог щодо форми та/або порядку надання заяви. Позивач помилково надсилала заяви із доданням певного обсягу документів на електронну скриньку Управління. Проте, приписами чинного законодавства передбачена необхідність застосування заявником (у разі надіслання заяви безпосередньо органу соціального захисту населення в електронній формі) інтегрованих з офіційним веб-сайтом Мінсоцполітики інформаційних систем органів місцевого самоврядування. Також відповідач зазначає, що листами № Г-502 від 26.10.2020 року, №02-26/7890 від 27.10.2020 року, №02-26/8858 від 30.10.2020 року ОСОБА_1 були надані роз'яснення щодо порядку надання та декларації, призначення або не призначення житлової субсидії.
Представник третьої особи правом подання заперечень на адміністративний позов не скористався.
Позивач через систему "Електронний суд" надала віддповідь на відзив, яка була зареєстрована через канцелярію судку 21.12.2020 року. У відповіді на відзив зазначено, що 13 жовтня і 16 жовтня 2020 року позивач двічі заповнила форму онлайн на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики. Повідомлення про відхилення відповідачем заяв надійшли на електронну адресу позивача, проте у жодному з повідомлень не зазначено підстав відхилення заяв. На думку позивача, відповідач протиправно не призначає житлову субсидію
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивача, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - під час дії в Україні карантину, було звільнено з ННЦ «Інститут метрології» відповідно до пункту 1 ст. 40 КЗпП України, що підтверджується витягом з наказу від 01.10.2020 р. № 107-К (а.с. 16).
05 жовтня 2020 р. позивач зареєструвалась, як безробітна у Харківському міському центрі зайнятості. З 05 жовтня 2020 року було надано статус безробітного персональна картка № 20392010600217. На підтвердження надання статусу безробітного з 05.10.2020 р. позивачем надано довідку Харківського міського центру зайнятості від 07.10.2020 р. № 3648 (а.с. 17).
Постановою КМУ від 25 березня 2020 р. № 247 {Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 392 від 20.05.2020} «Про особливості надання житлових субсидій» постановлено призначати житлову субсидію громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні, на підставі заяв про призначення житлових субсидій та інформації центрів зайнятості щодо їх перебування на обліку.
У зв'язку з цим 12.10.2020 ОСОБА_1 надіслала на електрону пошту Управління скан копію заяви про призначення житлової субсидії від 12.10.2020. Також разом із заявою заявницею були надіслані скан-копія паспорту; скан-копія картки платника податків; скан-копія свідоцтва про народження доньки ОСОБА_2 ; скан-копію Витягу з наказу № 107-К від 01.10.2020 про звільнення ОСОБА_1 ; скан-копія довідки № 3648 від 07.10.2020 про перебування ОСОБА_1 на обліку як безробітна в Харківському міському центрі зайнятості з 05.10.2020; скан-копія довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (а.с.24-25).
Відповідачем в порядку розгляду звернення громадян було направлено лист №Г-502 від 26.10.2020 року, в якому було роз'яснено про порядок надання заяви про призначення субсидії та декларації, підстави призначення або не призначення житлової субсидії (а.с. 43-46)
19.10.2020 позивач вдруге надіслала на електрону пошту Управління скановану копію заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та скан-копію декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 19.10.2020 вх. № 02-25/5670 від 27.10.2020). Також разом із заявою позивачем були надіслані скан - копія довідки № 3648 від 07.10.2020 про перебування ОСОБА_1 на обліку як безробітна в Харківському міському центрі зайнятості з 05.10.2020 скан - копія заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 19.10.2020 та скан-копія декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 19.10.2020; скан-копія Витягу з наказу № 107-К від 01.10.2020 про звільнення ОСОБА_1 (а.с. 27-29).
Зазначена заява Управлінням була розглянута в порядку звернення громадян та листом Управління № 02-26/7890 від 27.10.2020 позивачу в повторно були надіслані роз'яснення порядку надання заяви та декларації, а саме те, що заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через офіційний сайт Мінсоцполітики або інтегровані ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній
формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з
використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків (а.с.47-48).
17.11.2020 позивач знову надіслала на електрону пошту Управління скан-копію заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та скан-копію декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 17.11.2020 року. Також заявницею були надіслані скан-копія паспорту; скан-копія картки платника податків; скан-копія свідоцтва про народження доньки ОСОБА_2 ; скан-копію Витягу з наказу № 107-К від 01.10.2020 про звільнення ОСОБА_1 ; скан-копія довідки № 3648 від 07.10.2020 про перебування ОСОБА_1 на обліку як безробітна в Харківському міському центрі зайнятості з 05.10.2020.; скан-копія заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 17.11.2020 та скан копія декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 17.11.2020; скан-копія довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.
Зазначена заява Управлінням була розглянута в порядку звернення громадян та листом Управління вих. № 02-26//8858 від 30.10.2020 заявниці повторно були надіслані роз'яснення порядку надання заяви та декларації (а.с. 49-50).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 р. N 1050) (далі - Положення № 848 ).
Відповідно до п.3 Положення Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Пунктом 4 Положення № 848передбачен, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 247 «Про особливості надання житлових субсидій» (із змінами, внесеними згідно з Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020) передбачено призначення житлової субсидії громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні, на підставі заяв про призначення житлових субсидій та інформації центрів зайнятості щодо їх перебування на обліку. При цьому для розрахунку житлової субсидії враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування сум отриманої заробітної плати. Пунктом 4 зазначено постанови, передбачено, що на період карантину розрахунок житлових субсидій проводяться з урахуванням збільшених на 50 відсотків соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, що встановлені підпунктами 2-6 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 73, ст. 2064; 2019 р., № 69, ст. 2390), незалежно від кількості днів дії карантину на місяць.
Відповідно до п. 43 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву;
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Пунктом 44 Положення № 48 передбачено, що заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
Порядок інтеграції інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування до Єдиного державного порталу адміністративних послуг, затвердженного Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства регіонального розвитку, будівництвата житлово-комунального господарства України від 08.09.2016 № 1501/248 визначає вимоги до процедури інтеграції інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування (далі - інформаційні системи) до Єдиного державного порталу адміністративних послуг (далі - Портал) з метою забезпечення надання адміністративних послуг в електронній формі за принципом «єдиного вікна». Також суб'єкт надання адміністративних послуг забезпечує розроблення сервісу відповідно до додатків 1, 2 до цього Порядку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач заяви від 12.10.2020 року, від 19.10.2020 року, 17.11.2020 року направляла на електронну скриньку відповідача.
Проте судом встановлено, що електрона скринька відповідача не є інтегрованою з офіційним веб-сайтом Мінсоцполітики інформаційною системою як така, що не відповідає структурі, зазначеній у додатках 1,2 Порядку інтеграції інформаційних систем державних органів та органів місцевого самоврядування до Єдиного державного порталу адміністративних послуг, затвердженного Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства регіонального розвитку, будівництвата житлово-комунального господарства України від 08.09.2016 № 1501/248.
У зв'язку з чим вищезазначені заяви ОСОБА_3 були розглянуті в порядку звернення громадян та Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради було неодноразово надано відповіді в яких роз'яснено про необхідність направлення заяви та декларації поштою або в електронній формі через офіційний сайт Мінсоцполітики або інтегровані ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків, що підтверджується наявними в матеріалах справи листами № Г-502 від 26.10.2020 року, №02-26/7890 від 27.10.2020 року, №02-26/8858 від 30.10.2020 року.
Отже, відповідачем вищезазначені заяви по суті не розглядалися та не вирішувалось питання щодо призначення житлової субсидії на оплату комунальних послуг у зв'язку із порушенням позивачем вимог щодо порядку надання заяви.
Щодо тверджень позивача про те, що 13 жовтня та 16 жовтня двічі було заповнено форму онлай на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики та електронні заяви з додатками були підписані кваліфікованим електронним підписом, проте Управлінням все одно було відхилено заяви без зазначення відповідних, то суд не надає їм правової оцінки, оскільки заяви про надання житлових
субсидій 13 жовтня та 16 жовтня не є предметом розгляду даної справи та позивач в адміністративному позові в прохальній частині не оскаржує бездіяльність відповідача щодо не розгляду та не призначення житлової субсидії на оплату комунальних послуг за вищезазначеними заявами .
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач не розглядаючи заяви позивача про призначення житлової субсидії від 12.10.2020 року, від 19.10.2020 року, 17.11.2020 рок по суті діяв у відповідності до норм чинного законодавства, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Оскільки позивач за законом звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1,м. Харків,61052), третя особа : Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради (вул. Чернишевська, 55, м. Харків, 61002) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 грудня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.