про залишення позовної заяви без руху
23 грудня 2020 р. Справа № 480/9174/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій незаконними, стягнення державної соціальної допомоги, -
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання незаконними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення виплати соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області недоплаченої державної соціальної допомоги за період з 2011 року по 2019 рік в розмірі 26967,24 грн.
Відповідно до п.п. 3, 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Поданий адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий з порушенням ч. 6 ст. 161 КАС України, відповідно до якої у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів позову, позивач, зокрема, просить суд стягнути з ГУ ПФУ в Сумській області на його користь недоплачену державну соціальну допомогу за період з 2011 року по 2019 рік в розмірі 26967,24 грн. Відповідно, у цей період позивач отримував пенсію у зменшеному розмірі. Разом з тим, позивач пов'язує початок перебігу строку для звернення до суду з позовною заявою з часом, коли йому стало відомо про зменшення вказаної виплати, а саме в червні 2020 року - з публікації в газеті - та на його звернення щодо розміру нарахування такої надбавки - з відповіді ГУ ПФУ в Сумській області від 08.10.2020 р.
Однак суд не погоджується з такою позицією позивача та зазначає, що з огляду на положення ч. 2 ст. 122 КАС України ним пропущено строк звернення до суду з даною вимогою.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
За змістом ст. 122 КАС України обчислення строку звернення до суду пов'язане з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд враховує, що позивач, отримуючи щомісяця пенсію у період з 2011 року по 2019 рік, мав бути обізнаним про те, в якому саме розмірі йому проводилася доплата до пенсії. Тобто порушення прав позивача відбулося ще в 2011 році. При цьому всупереч вимог ч. 2 ст. 122 КАС України позивач звернувся до суду з позовом 18.12.2020 р., тобто після спливу встановленого строку звернення до суду. Будь-якого обґрунтування поважності причин пропуску строку в позовній заяві не зазначено.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав пропуску строку звернення до суду та надання доказів поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. 169, п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій незаконними, стягнення державної соціальної допомоги - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі неусунення позивачем недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачу.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із адміністративним позовом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Опімах