про зупинення провадження у справі
23 грудня 2020 р. Справа № 480/9173/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради донарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 було відкрито провадження в даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до ухвали Верховного Суду від 17.06.2020 р. у справі № 440/2722/20 (адміністративне провадження № Пз/9901/14/20), яка оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 18.06.2020 р., за позовом особи з інвалідністю внаслідок війни, яка має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідачів нарахувати та виплатити йому недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги, є типовими адміністративними справами.
У даних справах позивачами є особи, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за відповідний рік; позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня; спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у відповідному році та урегульовані одними й тими самими нормами права; позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо недоплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України, та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за відповідний рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Отже, за наведених обставини у розумінні пункту 21 частини 1 статті 4 КАС України вказані справи є типовими.
Відповідно до ч. 1 ст. 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
На підставі ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 480/9173/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20).
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 236, 248, 291, 293, 294 КАС України, суд, -
Зупинити провадження в адміністративній справі №480/9173/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії до до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 (адміністративне провадження № Пз/9901/14/20). .
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Суддя М.М. Шаповал