Рішення від 21.12.2020 по справі 480/5447/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року справа № 480/5447/20

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5447/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради в якій просить:

- визнати неправомірними дії щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни;

- зобов'язати встановити статус інваліда війни 2 групи та видати відповідне посвідчення інваліда війни.

Свої вимоги мотивує тим, що вона приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30-кілометровій закритій зоні відчуження як особа вільнонайманого складу та віднесена до категорії 1 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має ІІ групу інвалідності. Враховуючи вимоги статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі по тексту - Закон № 3551-ХІІ) позивач має право на встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та отримання встановленого зразка посвідчення. Вважає, що відповідач безпідставно відмовив їй наданні статусу особи з інвалідністю, чим порушив її права та гарантії на належний соціальний захист.

Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, заперечуючи проти позовних вимог, подало до суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що позивач не належить до жодної з категорій визначених п. п. 1, 9 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ, а саме: військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи; осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Тобто Закон №3551-ХІІ не поширюється на працівників підприємств, установ, організацій, крім громадян, які залучались до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони. У той же час ОСОБА_1 була відряджена до м.Києва для участі у заходах в районі міста Чорнобіля, як бухгалтер Військторгу за наказом управління торгівлі Київського військового округу № 440 (а.с.34-35).

Ухвалою суду від 25.08.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Згідно з ухвалою від 23.10.2020 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

Відповідно до ухвали від 08.12.2020 суд закрив підготовче провадження по справі та призначив справу до судового розгляду на 21.12.2020.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

З урахуванням положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне. ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та особою з інвалідністю ІІ групи (а.с.7-9). У період часу з 01.11.1982 по 11.06.1987 ОСОБА_1 працювала у Військторзі №440 Управління торгівлі Київського військового округу на посаді продавця магазину №11 (а.с.12).

Відповідно до архівної довідки Архівного відділу Виконавчого комітету Охтирської міської ради від 19.02.2020 №133/16-65 у книзі наказів по особовому складу управління торгівлі Київського військового округу № 440 за 1984-1986 є наказ від 04.06.1986 №60/л, згідно якого ОСОБА_1 - бухгалтер Військторгу з 05.05.1986 по 20.06.1986 відряджена до м.Києва Управління торгівлі Київського військового округу для участі у заходах в районі м.Чорнобіля (а.с.13).

З архівної довідки Військторгу 418 від 19.03.1992 №37 вбачається, що продавець Військторгу №440 ОСОБА_1 приймала участь у торгово-побутовому обслуговуванні учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі 960 відділу військової торгівлі з 06.06.1986 по 20.06.1986 та знаходилася в населених пунктах зони підвищеної радіації с. Оране, м. Чорнобиль, с. Терехи (а.с.14). ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності, захворювання пов'язано з впливом іонізуючих та інших шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС безтерміново, що підтверджується довідкою МСЕК серії НОМЕР_1 від 07.11.2000.

У відповідності до експертного висновку № 6950 від 16.03.1995, наявне захворювання ОСОБА_1 пов'язано з впливом іонізуючих та інших шкідливих факторів під час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.20).

03.07.2020 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою щодо надання їй відповідно до Закону № 3551-ХІІ та Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 (далі по тексту - Положення № 302) статусу інваліда війни та видачу відповідного посвідчення. До заяви були додані наступні документи: копія паспорту, копія посвідчення ЧАЕС, копія ідентифікаційного коду, копія довідки МСЕК, копія трудової книжки (витяг), копія експертного заключення, фотокартка 3 х 4 см, архівна довідка МО (а.с.5).

Листом від 08.07.2020 № 4382 Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради повідомило ОСОБА_1 , що статус особи з інвалідністю внаслідок війни встановлюється на підставі довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності та її причинного зв'язку (захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС).

У довідці МСЕК від 07.11.2000 № 019123 зазначено, що захворювання пов'язане з впливом іонізуючих та інших шкідливих чинників при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. що підтверджено експертним висновком Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідністю з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ї їх професійного характеру від 16.03.1995 № 6950. Підтверджуючі документи, які б вказували на належність ОСОБА_1 до осіб з числа військовослужбовців чи осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони відсутні (а.с.6).

Не погодившись з вказаною відмовою, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Згідно із статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом № 3551-ХІІ. Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни (ст. 4 Закону № 3551-ХІІ). Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ до інвалідів війни належать також інваліди з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами. Отже, зі змісту вказаної статті Закону вбачається, що підставою для віднесення осіб вільнонайманого складу до інвалідів війни є отримання інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних, зокрема, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами. Пунктом 10 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ унормовано, що порядок надання статусу з інвалідністю внаслідок війни та правила видачі посвідчень особи з інвалідністю внаслідок війни визначаються Кабінетом Міністрів України. На виконання повноважень, регламентованих ст. 7 Закону № 3551-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.20915 № 685 затверджений Порядок надання статусу інваліда війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі по тексту - Порядок № 685). Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлені Положенням № 302. Згідно з пунктом 2 Положення № 302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону № 3551-ХІІ, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації. Абзацом першим п. 10 Положення № 302 встановлено, що “посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни” видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Відповідно до п. 16 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (далі - Положення № 1317) комісія визначає ступінь втрати здоров'я, групу і час настання інвалідності та їх причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою на підставі експертного висновку, визначеного в установленому порядку МОЗ лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я, міжвідомчої експертної ради чи постанови військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання з Чорнобильською катастрофою.

Особи, що належать до категорії постраждалих із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, подають, крім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції з відміткою про перереєстрацію або посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та посвідчення потерпілої дитини серії "Д" та вкладишу до нього для потерпілих дітей-інвалідів при досягненні ними 18 років, відповідний експертний висновок уповноваженого лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я, міжвідомчої експертної ради чи постанову військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання, що призвело до інвалідності, з іншими ядерними аваріями, ядерними випробуваннями або військовими навчаннями із застосуванням ядерної зброї, порушенням правил експлуатації обладнання з радіаційною речовиною, порушенням правил зберігання і поховання радіоактивних речовин (пункт 17 Положення № 1317).

Пунктом 26 Положення № 1317 визначено, що причинами інвалідності можуть бути:

загальне захворювання;

інвалідність з дитинства;

нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров'я);

професійне захворювання;

поранення, контузії, каліцтва, захворювання:

одержані під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язані з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, що визнані такими згідно із законодавством, в районі воєнних дій на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю у бойових діях у мирний час;

одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди;

одержані в районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни та від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння у повоєнний період, а також під час виконання робіт, пов'язаних з розмінуванням боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни незалежно від часу їх виконання;

одержані у неповнолітньому віці внаслідок воєнних дій громадянських і Великої Вітчизняної воєн та в повоєнний період;

пов'язані з участю у бойових діях та перебуванням на території інших держав;

пов'язані з виконанням службових обов'язків, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;

одержані внаслідок політичних репресій;

пов'язані з виконанням обов'язків військової служби або службових обов'язків з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій;

одержані під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 р. по 21 лютого 2014 р. за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (у Революції Гідності);

захворювання:

отримані під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;

пов'язані з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

одержані в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв'язку.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що для віднесення особи вільнонайманого складу до інвалідів війни в розумінні п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону № 3551-ХІІ та отримання відповідного посвідчення, законодавець пов'язує настання інвалідності з такою підставою, як поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання обов'язків військової служби, пов'язаних, зокрема, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, про що має бути зазначено у висновку МСЕК.

Наведене узгоджується із правовим висновком, викладеним Верховним Судом у постанові № 806/5085/15 від 25.09.2018.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що у відповідача були відсутні законодавчі підстави для встановлення статусу та видачі позивачу посвідчення інваліда війни, з огляду на те, що документи надані позивачем, у тому числі довідка МСЕК (а.с.26), не містили відомостей про причино-наслідковий зв'язок між виконанням обов'язків військової служби особою вільнонайманого складу та ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (№ 65518/01; пункт 89), “Проніна проти України” (№ 63566/00; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання неправомірними дій Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни та зобов'язання встановити статус інваліда війни ІІ групи та видати ОСОБА_1 відповідне посвідчення інваліда війни.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар