16 грудня 2020 року м. Рівне №460/5726/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. за участю секретаря судового засідання Демчук І.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Прокопчук О.В.,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Заступника керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави
доГоловинської сільської ради
про визнання бездіяльності протиправною, -
Заступник керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головинської сільської ради, за змістом якого просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме, греблю та дві водовипускні споруди: шлюз-регулятор та водозлив, що знаходиться на водних об'єктах (ставках) в межах с. Злазне та території Головинської об'єднаної територіальної громади, зобов'язавши відповідача вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме, греблю та дві водовипускні споруди: шлюз-регулятор та водозлив, що знаходиться на водних об'єктах (ставках) в межах с. Злазне та території Головинської об'єднаної територіальної громади.
В обґрунтування вимог зазначає, що на території Головинської об'єднаної територіальної громади (Злазненський старостинський округ) в межах села Злазне Костопільського району розташовані водні об'єкти (ставки) площею водного дзеркала 4,0 га та 0,8 га. На водному об'єкті (ставку) площею водного дзеркала 4,0 га знаходяться гідротехнічні споруди, а саме: гребля довжиною 550 м. та шириною по грублю 4,0 м. укріпленна бетонними плитами та водовипускна споруда - шлюз - регулятор з плоским затвором. На ставку площею водно дзеркала 0,8 га знаходиться водовипускна споруда - водозлив з гострим ребром із залізобетонної плити висотою 2м, що підтверджується актами обстеження гідротехнічних споруд від 15.06.2020, складеним Головинською сільською радою. Згідно інформації Головинської сільської ради 385/02-16 від 05.05.2020, 508/02-16 від 15.06.2020 власник (балансоутримувач) вказаних гідротехнічних споруд відсутній. Загальна орієнтовна вартість гідроспоруд становить 200 тис. грн. Таким чином, відсутність інформації щодо зареєстрованих речових прав, власника чи балансоутримувача нерухомого майна - гідротехнічних споруд розташованих на водних об'єктах (ставках) в межах с.Злазне, а саме, греблі та двох водоспускних споруд у органах державної влади та місцевого самоврядування свідчить про те, що вказане майно є безхазяйним. Отже, перебування на території відповідача майна, яке має ознаки безхазяйного, відсутність у органу місцевого самоврядування юридично закріпленого права на розпорядження такими об'єктами, відсутність належного обліку такого майна та не передача його у власність територіальної громади призводить до того, що орган місцевого самоврядування фактично позбавлений можливості реалізувати свої повноваження визначенні Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Однак відповідачем не вчинюються відповідні дії, що свідчить про бездіяльність. З врахуванням наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 10.08.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідач надіслав до суду заяву, в якій позовні вимоги визнає повністю, просить розгляд справи здійснювати без участі представника відповідача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
На території Головинської об'єднаної територіальної громади (Злазненський старостинський округ) в межах села Злазне Костопільського району розташовані водні об'єкти (ставки) площею водного дзеркала 4,0 га та 0,8 га. На водному об'єкті (ставку) площею водного дзеркала 4,0 га знаходяться гідротехнічні споруди, а саме: гребля довжиною 550 м. та шириною по грублю 4,0 м. укріплена бетонними плитами та водовипускна споруда - шлюз - регулятор з плоским затвором. На ставку площею водно дзеркала 0,8 га знаходиться водовипускна споруда - водозлив з гострим ребром із залізобетонної плити висотою 2м, що підтверджується актами обстеження гідротехнічних споруд від 15.06.2020, складеним Головинською сільською радою.
Технічний стан гідротехнічних споруд згідно вказаних актів задовільний, потребує заміни передній шандорний затвор греблі. Гідротехнічні споруди побудовані господарським способом у 1980-1990 роках без належної проектної документації.
Згідно інформації Головинської сільської ради №385/02-16 від 05.05.2020, №508/02-16 від 15.06.2020 власник (балансоутримувач) вказаних гідротехнічних споруд відсутній. Загальна орієнтовна вартість гідроспоруд становить 200 тис. грн.
Однак відповідачем дії по взяттю безхазяйної гідротехнічної споруди на баланс не проводились, із заявою до органів, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень, про взяття вищевказаної гідротехнічної споруди на облік як безхазяйного селищна рада не зверталася.
Позивач, вважаючи, що бездіяльність відповідача яка виразилась у не оформленні правовстановлюючих документів на майно, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним майном, що може призвести до негативних наслідків, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з підпунктом 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку сільських, селищних, міських рад регламентуються статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема: здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; б) делеговані повноваження: облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Так, згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про аквакультуру» гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми (гідротехнічні споруди) це об'єкти нерухомого майна (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірноосушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод.
Статтею 12 Закону України «Про аквакультуру» передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських, Київської і Севастопольської міських, районних, обласних рад у сфері аквакультури належать, зокрема, надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України.
Тобто, відповідачу у справі, органу місцевого самоврядування, чинним законодавством України надані повноваження щодо ведення обліку гідротехнічних споруд, здійснення контролю за їх використанням.
Поняття безхазяйного майна визначене статтею 335 Цивільного кодексу України, відповідно до якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Так, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Статтею 2 зазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
В розумінні пункту 3 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно пунктів 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
З аналізу зазначених норм чинного законодавства слідує, що до відання сільських, селищних, міських рад віднесено у тому числі, реєстрація та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади.
Так, законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідач визнає, що не вживає відповідні заходи щодо звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме вищенаведених гідротехнічних споруд та інші дії, передбачені чинним законодавством.
Частинами першою - третьою статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Отже, з урахуванням того, що відповідач позов визнає повністю суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб, визначений у прохальній частині позову.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Заступника керівника Здолбунівської місцевої прокуратури в інтересах держави (35705, Рівненська область, м.Здолбунів, вул. Кн.Ольги,36) до Головинської сільської ради (35401, Рівненська область, Костопільський район, с. Головин, вул. Вишнева,1, код ЄДРПОУ 04526590) про визнання бездіяльності протиправною задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головинської сільської ради щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме, греблю та дві водовипускні споруди: шлюз-регулятор та водозлив, що знаходиться на водних об'єктах (ставках) в межах с. Злазне та території Головинської об'єднаної територіальної громади.
Зобов'язати Головинську сільську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно, а саме, греблю та дві водовипускні споруди: шлюз-регулятор та водозлив, що знаходиться на водних об'єктах (ставках) в межах с. Злазне та території Головинської об'єднаної територіальної громади.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 21 грудня 2020 року.
Суддя У.М. Нор