про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 грудня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/7658/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Чеснокова А.О., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на дії слідчого ДБР та зобов'язання останнього вчинити певні дії, -
21 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду зі скаргою на неправомірні дії слідчого ДБР Кривбока Ю., які мають ознаки злочинів, передбачених статями 364, 366, 396, 397 КК України, в якій просить суд скасувати постанову про закриття кримінального провадження № 42020000000000211 від 24 квітня 2020 року, а справу повернути до органу досудового слідства в іншому складі; зобов'язати слідчого ДБР Кривбока Ю. надати ініціатору звернення витяг з ЄРДР із зазначенням процесуального керівника у цьому кримінальному провадженні.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя вважає, наявними підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Зі змісту поданої скарги судом встановлено, що ініціатор звернення фактично оскаржує дії слідчого ДБР Кривбока Ю., просить суд скасувати постанову про закриття кримінального провадження № 42020000000000211 від 24 квітня 2020 року, а справу повернути до органу досудового слідства в іншому складі; а також вимагає зобов'язати слідчого ДБР Кривбока Ю. надати ініціатору звернення витяг з ЄРДР.
Пунктом 2 частини 2 названої статті Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до частини 1 статті 1 Кримінального процесуального кодексу України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Згідно зі статтею 24 Кримінального процесуального кодексу України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.
За приписами статті 2 Кримінального процесуального кодексу України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Таким чином, скарга ОСОБА_1 на дії слідчого ДБР та зобов'язання останнього вчинити певні дії не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
За змістом пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відтак, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження, оскільки ініційований гр. ОСОБА_1 спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 19, 170, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії слідчого ДБР та зобов'язання останнього вчинити певні дії.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу, що цей спір належить розглядати в порядку кримінального судочинства.
Копію ухвали направити ініціатору звернення разом із скаргою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання шляхом подання апеляційної скарги відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017.
Суддя Чеснокова А.О.