Рішення від 21.12.2020 по справі 440/5869/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5869/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/5869/20 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

15 жовтня 2020 року Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (надалі - позивач, Управління) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ) , в якому просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 1700,00 грн, накладений рішенням №39 від 14.07.2020 та штраф у розмірі 2040,00 грн, накладений рішенням Управління №47 від 04.08.2020.

В якості підстави для звернення до суду позивач вказує на факт несплати відповідачем у добровільному порядку суми штрафів, застосованих Управлінням на підставі ч. 6 та ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" за неподання інформації щодо вартості виготовлення та розміщення реклами, а також за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту розповсюджуваної реклами.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду 20.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Незважаючи на те, що в матеріалах справи наявні докази про повідомлення усіх учасників справи, відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався.

За змістом частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що така повістка вручена належним чином.

За таких обставин суд визнав за можливе здійснити розгляд справи на підставі наявних матеріалів у порядку письмового провадження.

Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження, в межах строку встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

10.06.2020 начальником відділу контролю за рекламою, дотримання антитютюнового законодавства та пробірного контролю Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Пановою О.Л. був складений Протокол №29 відносно реклами пива " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", яке реалізується рестораном " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ( АДРЕСА_1 ), в якому здійснює свою господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 (юридична адреса: АДРЕСА_2 ) (а.с. 23-24).

Відповідно до Протоколу №29 встановлено недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами, а саме:

- зміст реклами пива " ІНФОРМАЦІЯ_1 " порушує етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтує правилами пристойності, чим порушено ч. 3 ст. 7 Закону України "Про рекламу" від 03.07.1996 №270/96-ВР;

- зміст реклами пива " ІНФОРМАЦІЯ_1 " є дискримінаційним за ознакою статі, чим порушено ч. 1 ст. 8 Закону України "Про рекламу" від 03.07.1996 №270/96-ВР.

- реклама алкогольних напоїв, знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, не містить тексту попередження такого змісту "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я", чим порушено абз. 1 ч. 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.

10.06.2020 начальником Управління Пікулем Г.І. на підставі Протоколу про порушення законодавства про рекламу № 29 від 10.06.2020 прийнято Рішення №29 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 25).

12.06.2020 начальником Управління Пікулем Г.І. складено вимогу, якою ФОП ОСОБА_1 зобов'язано надати до Управління належним чином засвідчені копії свідоцтва про державну реєстрацію, документальне підтвердження вартості виготовлення та (або) розповсюдження реклами (договори, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи, тощо), а також надати іншу інформацію, яка може мати суттєве значення для справи.

Розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу було призначено на 10:20 год 14.07.2020 в приміщенні Управління. Крім того, повідомлено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (а.с. 27).

На підтвердження факту направлення вимоги на адресу ФОП ОСОБА_1 позивач надав фіскальні чеки ПАТ "Укрпошта" (а.с. 27).

14.07.2020 на засіданні по справі про порушення законодавства про рекламу уповноваженими особами Управління складено Протокол №67, відповідно до якого вирішено притягнути ФОП ОСОБА_1 до відповідальності у вигляді накладення штрафу за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними повноважень, відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 1700,00 грн. Розгляд справи про порушення законодавства про рекламу перенесено на 04.08.2020 о 10:00 год, про що повідомлено ФОП ОСОБА_1 (а.с. 28-30).

Рішенням начальника Управління Пікуля Г.І. №39 від 14.07.2020 на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 14.07.2020 №67 встановлено факт порушення з боку ФОП ОСОБА_1 вимог ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", а саме: неподання інформації щодо вартості розповсюдженої та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу державної влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ним передбачених Законом України "Про рекламу" повноважень та вирішено накласти на ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 1700,00 грн (а.с. 32).

16.07.2020 Управлінням на адресу місця реєстрації ФОП ОСОБА_1 повторно направлено вимогу про надання інформації разом з рішенням про накладення штрафу, а також повідомлено, що розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу відбудеться 04.08.2020 о 10:00 год в приміщенні Управління (а.с. 32).

На підтвердження факту направлення вимоги на адресу ФОП ОСОБА_1 позивач надав фіскальні чеки ПАТ "Укрпошта" (а.с. 33).

04.08.2020 на засіданні по справі про порушення законодавства про рекламу уповноваженими особами Управління складено Протокол №76, згідно з яким вирішено накласти штраф на ФОП ОСОБА_1 за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами у сумі 2040,00 грн (а.с. 34-35). Копію протоколу направлено рекомендованим листом з повідомленням відповідачу (а.с. 36).

Рішенням начальника Управління Пікуля Г.І. №47 від 04.08.2020 на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 04.08.2020 №76 встановлено факт порушення з боку ФОП ОСОБА_1 вимог ч. 3 ст. 7 Закону України «Про рекламу», а саме: зміст реклами порушує етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтує правилами пристойності, ч. 1 ст. 8 Закону України "Про рекламу", зміст реклами є дискримінаційним за ознакою статі, абз. 1 ч. 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама алкогольних напоїв, знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої не містить тексту попередження такого змісту "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я", чим порушено абз. 1 ч. 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим. Вирішено накласти на ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) штраф у розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 2040 гривень (а.с. 37).

Крім того, позивачем 04.08.2020 винесено припис №7 про усунення порушень законодавства про рекламу, яким від ФОП ОСОБА_1 вимагається усунути виявлені порушення шляхом приведення змісту реклами у відповідність до норм діючого законодавства про рекламу та припинення рекламування зображення, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності та є дискримінаційними за ознакою статі (а.с. 38).

Рішення №47 від 04.08.2020 про накладення штрафу за порушення законодавства та припис від 04.08.2020 №7 про усунення порушень направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується листом Управління від 05.08.2020 (Вих-01-27/05.3/5676) (а.с. 39) та фіскальними чеками ПАТ "Укрпошта" (а.с. 40).

У зв'язку з несплатою відповідачем вказаної заборгованості у добровільному порядку Управління звернулося з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України від 03.07.1996 №270/96-ВР "Про рекламу", який регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.

За приписами частини першої статті 26 Закону України "Про рекламу" контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, крім інших, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

10.09.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" (надалі - Постанова № 442), пунктом 1 якої передбачено, зокрема, утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фітосанітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який в тому числі реалізує державну політику у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 8 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, контроль за дотриманням вимог Закону України "Про рекламу".

За приписами частини третьої статті 7 Закону України "Про рекламу" реклама не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 8 Закону України "Про рекламу" у рекламі забороняється вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також такі, що дискредитують товари інших осіб.

Абзацом першим частини сьомої статті 22 Закону України "Про рекламу" передбачено, що реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров'я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.

Частиною другої статті 26 Закону України "Про рекламу" визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону України "Про рекламу" рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про рекламу", особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно (п. 1 ч. 2 ст. 27 Закону України "Про рекламу").

Частиною четвертою статті 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: зокрема, рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.

За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу").

У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів (ч. 7, 8 ст. 27 Закону України "Про рекламу").

Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (надалі - Порядок про накладення штрафів) накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції.

Відповідно до пунктів 9-12, 14, 18-19 Порядку про накладення штрафів підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.

Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.

За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.

Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи.

Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.

Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Як вже з'ясував суд, Управлінням при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу було прийнято два рішення про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" та у розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення ч. 3 ст. 7, ч. 1 ст. 8, абз. 1 ч. 7 ст. 22 Закону України "Про рекламу".

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 14.07.2020 № 39 та від 04.08.2020 № 47, якими відповідачеві визначено штраф у розмірі 1700,00 грн та 2040,00 грн відповідно, були направлені на адресу відповідача, що підтверджується фіскальними чеками ПАТ "Укрпошта".

Доказів оскарження рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 14.07.2020 № 39 та від 04.08.2020 № 47, або їх скасування сторонами не надано, а судом не встановлено.

Разом з цим, станом на момент розгляду даної справи доказів сплати штрафних санкцій, визначених рішеннями від 14.07.2020 № 39 та від 04.08.2020 № 47, суду також не надано.

Предмет заявленого позову зводиться до вимог про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій за правопорушення законодавства про рекламу, у зв'язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення штрафу в судовому порядку; встановлення факту його сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка обставин вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення штрафу на підставі та в порядку визначеному чинним законодавством.

При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань не охоплюється предметом даного позову, оскільки рішення від 14.07.2020 №39 та від 04.08.2020 №47 не є предметом оскарження у даній справі, а тому суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.

Оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 14.07.2020 №39 та від 04.08.2020 №47 відповідачем у визначені у ньому строки не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачено, факт вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена статтею 27 Закону України "Про рекламу", підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими.

Відтак позов належить задовольнити у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України (ЄДРПОУ 38019510, УК у м. Полтаві, р/р UA698999980313050106000016002, код 21081100, одержувач платежу - УК у м. Полтаві, призначення платежу - оплата штрафу) штраф у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн 00 коп.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України (ЄДРПОУ 38019510, УК у м. Полтаві, р/р UA698999980313050106000016002, код 21081100, одержувач платежу - УК у м. Полтаві, призначення платежу - оплата штрафу) штраф у розмірі 2040 (дві тисячі сорок) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун