Справа № 420/7361/20
23 грудня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” (67704, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с.Салгани, вул.Заводська,5) до Затоківської селищної ради (67772, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт.Затока, вул.Приморська,21) про зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “Время” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд зобов'язати Затоківську селищну раду розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 3,02га., за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва, поданого до Затоківської селищної ради 13.12.2019р. вхід.№1509/01/24.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, Товариство з обмеженою відповідальністю «Время» користується земельною ділянкою площею 3.02., та позивач неодноразово звертався до Затоківської селищної ради з клопотанням про надання дозволу на виготовлення земельної документації, проте клопотання розглянуті не були. Останню інформацію щодо розгляду звернення позивач отримав з листа за підписом т.в.о. Затоківського селищного голови від 23 грудня 2019р., в якому було повідомлено, що клопотання буде розглянуто постійною депутатською комісією, а потім на сесії Затоківської селищної ради. При цьому, до моменту звернення до суду з даним позовом будь-яких дій відповідачем не вчинено, що свідчить про наявність протиправної бездіяльності з боку Затоківської селищної ради, та наявність підстав для зобов'язання прийняти рішення щодо надання дозволу на виготовлення земельної документації.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.08.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/7361/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” до Затоківської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 05.10.2020р. розгляд справи № 420/7361/20 вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.11.2020р. закрито підготовче провадження по справі № 420/7361/20, та призначено справу до судового розгляду по суті.
03.12.2020р. до Одеського окружного адміністративного суду від представника позивача Бараннікова І.В. надійшла заява (вхід.№51548/20), про розгляд справи без його участі.
Від відповідача - Затоківської селищної ради 17.12.2020 року до суду надійшли письмові пояснення (вхід. №ЕП/24744/20), у яких зазначено, що на даний час спеціалістами Затоківської селищної ради не може бути встановлено чи розглядалася заява ТОВ «Время» на засіданні постійної депутатської комісії Затоківської селищної ради з питань земельних відносин, будівництва, екологічної безпеки, торгівлі та побуту та засіданнях сесії Затоківської селищної ради, у зв'язку з фактом викрадення документації із приміщень Затоківської селищної ради за фактом чого було направлено звернення до правоохоронних органів, внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато слідство.
У судове засідання 03.12.2020р. сторони та/або їх представники не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Таким чином, враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, листом від 23.12.2019 року за №965/01-27 Затоківською селищною радою на відповідне звернення ТОВ «Время» від 13.12.2019р.№1509/01-24,повідомлено, що окреслене у зверненні питання про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3,02 га, за адресою: Одеська область, м. Білгород- Дністровський, смт. Затока, бульвар Золотий беріг, 25, для будівництва оздоровчого комплексу та долучені матеріали, буде розглянуте постійною депутатською комісією Затоківської селищної ради з питань земельних відносин, будівництва, екологічної безпеки, торгівлі та побуту та відповідно на сесії Затоківської селищної ради, про що буде додатково повідомлено.
Вважаючи протиправною бездіяльність Затоківської селищної ради, щодо розгляду вказаного клопотання про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3,02 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва оздоровчого комплексу та долучені матеріали, позивач - ТОВ «Время» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 3,02га., за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва, поданого позивачем до Затоківської селищної ради 13.12.2019р. вхід.№1509/01/24, є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Затоківська селищна рада за наслідками розгляду клопотання ТОВ «Время» №1509/01-24 від 13.12.2019 року про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3,02 га, за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва оздоровчого комплексу та долучені матеріали, повідомила, що окреслене у зверненні питання про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3,02 га, за адресою: Одеська область, м. Білгород- Дністровський, смт. Затока, бульвар Золотий беріг, 25, для будівництва оздоровчого комплексу та долучені матеріали, буде розглянуте постійною депутатською комісією Затоківської селищної ради з питань земельних відносин, будівництва, екологічної безпеки, торгівлі та побуту та відповідно на сесії Затоківської селищної ради, про що буде додатково повідомлено.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі статтею 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України встановлено повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування, а саме: сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280 (далі - Закон №280), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону №280 передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 5 статті 46 Закону №280 сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно зі статтею 59 Закону №280 рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.
Отже, з урахуванням вище окреслених законодавчих приписів, судом встановлено, що за результатами розгляду питання щодо передачі земельної ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності органом місцевого самоврядування має бути прийнято відповідне рішення.
Між тим, як встановлено судом, та зазначено вище, у межах даних спірних правовідносин, за наслідками розгляду відповідного звернення ТОВ «Время» орган місцевого самоврядування, котрий зобов'язаний був прийняти відповідне управлінське рішення, на адресу позивача надіслав відповідь у формі Листа.
Водночас, відсутність належним чином оформленого рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з переліку тих, які мав би ухвалити згідно положень чинного законодавства. Натомість, надісланий Затоківською селищною радою на адресу ТОВ «Время» лист від 23.12.2019р. №965/0124, яким позивачу повідомлено про те що питання буде розглянуто постійною депутатською комісією Затоківської селищної ради з питань земельних відносин, будівництва, екологічної безпеки, торгівлі та побуту, у жодному разі не є рішенням органу місцевого самоврядування у розумінні відповідних законодавчих положень.
Таким чином. Зважаючи на вищевикладене, суд доходить висновку щодо правомірності позовних вимог ТОВ «Время», та з метою належного захисту прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача вважає за необхідне зобов'язати Затоківську селищну раду розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 3,02га., за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва, поданого до Затоківської селищної ради 13.12.2019р. вхід.№1509/01/24, з урахуванням окреслених у Рішенні висновків, та правової оцінки суду.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” до Затоківської селищної ради про зобов'язання Затоківської селищної ради розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 3,02га., за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва, поданого до Затоківської селищної ради 13.12.2019р. вхід.№1509/01/24, обґрунтовані, документально підтверджені, ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” до Затоківської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
2. Зобов'язати Затоківську селищну раду розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” про надання згоди на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею 3,02га., за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва, поданого до Затоківської селищної ради 13.12.2019р. вхід.№1509/01/24, з урахуванням окреслених у Рішенні висновків, та правової оцінки суду.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Время” до Затоківської селищної ради про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити
23.12.2020р.