Рішення від 11.12.2020 по справі 400/4432/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2020 р. № 400/4432/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал", вул. Погранична, 161, м. Миколаїв, 54055

до відповідача:Державної екологічної інспекції у Миколаївській області, вул. 3-тя Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055

про:визнання протиправним та скасування наказу від 29.09.2020 № 154,

Міське комунальне підприємство "Миколаївводоканал" (далі-позивач, МКП "Миколаївводоканал") звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування наказу Про проведення позапланової перевірки МКП "Миколаївводоканал" від 29.09.2020 № 154.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказ про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 29.09.2020 року № 154 є протиправним, оскільки він на його думку суперечить положенням ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у зв'язку із відсутністю підстав для проведення позапланової перевірки та у зв'язку із відсутністю конкретних питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу.

Ухвалою суду від 12.10.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

30.10.2020 представник відповідача надав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки оскаржуваний наказ прийнятий в межах повноважень, у спосіб та у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

29.09.2020 р. Державною екологічною інспекцією у Миколаївській області видано наказ № 154 Про проведення позапланової перевірки МКП "Миколаївводоканал".

Як вбачається із вказаного наказу, він прийнятий на виконання Доручення Прем'єр-Міністра України від 29 січня 2020 року № 2777/1/1-20 стосовно здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природніх ресурсів та відповідно до листа Державної екологічної інспекції України від 25.09.2020 року № 8177/4.1/8-20.

На підставі зазначеного наказу, відовідачем видано направлення на проведення позапланової перевірки МКП "Миколаївводоканал" дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.09.2020 року.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

У відповідності до п. 7 вищевказаного положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі Закон № 877).

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Підстави для здійснення позапланових заходів визначені статтею 6 Закону № 877.

Відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 6 Закону № 877 підставами для здійснення позапланових заходів є: доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону № 877 суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону № 877 строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону № 877 для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 877 на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 877 на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону № 877 у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

З системного аналізу вищенаведених норм вбачається, що підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) може бути доручення Прем'єр-міністра України у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Як вбачається із оскарженого наказу про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в МКП "Миколаївводоканал" він прийнятий зокрема на виконання Доручення Прем'єр-Міністра від 29 січня 2020 року № 2777/1/1-20.

Судом встановлено, що на лист Державної екологічної інспекції України від 25.09.2020 року № 8177/4.1/8-20 Прем'єр Міністром України надано доручення від 29 січня 2020 року №2777/1/1-20 про забезпечення в установленому порядку здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідних суб'єктів господарювання та у разі необхідності вжити заходів реагування.

В той же час, суд зазначає, шо у вищевказаному дорученні Прем'єр-Міністра України від 29 січня 2020 року №2777/1/1-20 не наведено фактів вчинення, зокрема позивачем системних порушень та/або настання події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Крім того, як вже зазначалося судом, статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Разом з тим, суд зазначає, шо ні у дорученні Прем'єр-міністра України від 29 січня 2020 року №2777/1/1-20, ні у направленні на проведення позапланової перевірки від 22 травня 2020 року не зазначено питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) позивача.

Суд зазначає, що відповідачем під час розгляду справи у суді не надано доказів наявності обставин, визначених статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" для призначення позапланової перевірки позивача.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що наказ від 29.09.2020 № 154 прийнятий відповідачем з порушенням вимог законодавства та за відсутності, визначених ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю)" підстав для здійснення позапланового заходу, у зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.

За правилами встановленими ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірність оскарженого наказу, відтак, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

У відповідності до ст.139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача

На підставі наведеного та керуючись ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 КАС України, суд , -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" (вул. Погранична, 161, м. Миколаїв, 54055, код ЄДРПОУ 31448144) до Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (вул. 3 Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055, код ЄДРПОУ 37992292) про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (вул. 3 Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055, код ЄДРПОУ 37992292) Про проведення позапланової перевірки МКП "Миколаївводоканал" від 29.09.2020 № 154.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (вул. 3 Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055, код ЄДРПОУ 37992292) на користь Міського комунального підприємства "Миколаївводоканал" (вул. Погранична, 161, м. Миколаїв, 54055, код ЄДРПОУ 31448144) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн., сплачений платіжним дорученням №5515 від 08.10.2020 р.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар