про зупинення провадження у справі
№ 380/12244/20
23 грудня 2020 р.
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації щодо не перерахування та недоплати позивачу разової щорічної допомоги до 05 травня у 2020 році у розмірі, встановленому ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації нарахувати допомогу до 05 травня у 2020 році відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та стягнути з останніх на користь позивача недоплачену разову грошовому допомогу до 05 травня у розмірі 6800 грн.
Ухвалою від 23.12.2020 суддя відкрила провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалила розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд виходить з такого.
Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Суд встановив, що ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У вказаній ухвалі Верховний Суд визначив наступні ознаки типових справ:
- позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
- позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
- спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18);
- позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Разом з тим, необхідно зазначити також про те, що Верховний Суд ухвалою від 23 червня 2020 року відмовив у відкритті провадження у зразковій справі № 440/2546/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відмовляючи у відкритті провадження у зразковій справі № 440/2546/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії Верховний Суд зазначив про те, що «ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати відповідачів нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
З аналізу наданої Полтавським окружним адміністративним судом адміністративної справи № 440/2546/20 та матеріалів (копій) типових справ вбачається, що вони мають ознаки типових справ, визначених ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року у справі № 440/2722/20, оскільки відповідачем у таких справах є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у зразковій справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (справа № 440/2546/20), оскільки Верховним Судом за цими підставами вже відкрито провадження у зразковій справі.
Якщо Верховний Суд відкрив провадження у відповідній зразковій справі, то суд, який розглядає типову справу, відповідно до частини першої статті 291 КАС може за власною ініціативою зупинити провадження у ній».
Таким чином, відмовляючи у відкритті провадження у зразковій справі № 440/2546/20, Верховний Суд виходив з того, що надана Полтавським окружним адміністративним судом справа № 440/2546/20 та матеріали (копії) типових справ мають ознаки типових справ, які визначені ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2020 року у справі № 440/2722/20, оскільки відповідачем у таких справах є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачами заявлено аналогічні вимоги і за цими підставами вже відкрито провадження у зразковій справі (справа № 440/2722/20).
Суд зіставив ознаки цієї справи (щодо суб'єктного складу сторін, підстав та предмету спору) та зразкової адміністративної справи № 440/11879/20, врахував позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 23 червня 2020 року у справі № 440/2546/20 та дійшов висновку, що ця адміністративна справа є типовою.
Таким чином, з метою всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 380/12244/20 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/1208/20.
Керуючись ст. ст. 236, 243, 248, 256, 291, 294, 295, п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” , пп. 15.5 п. 15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд
зупинити провадження в адміністративній справі за ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сокальської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання, з урахуванням положення п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду подається до або через суд першої інстанції, який постановив таку ухвалу.
Суддя Сидор Н.Т.