КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДОНЕЦЬКА
№ 2а-376-09
20 березня 2009 р. Кіровський районний суд м. Донецька
у складі: головуючої судді Дорошенко В.Г.
при секретарі Словенко О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання дій УПФУ в Кіровському районі м. Донецька неправомірними та про зобов'язання провести перерахунок пенсії у відповідності із ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", -
Позивач ОСОБА_13вернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання дій УПФУ в Кіровському районі м. Донецька неправомірними та про зобов'язання провести перерахунок пенсії у відповідності із ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що він має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом 2 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Перебуваючи на обліку в УПФУ в Кіровському районі м. Донецька, позивач звернувся з заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, але відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними. Законами України про державний бюджет України на певні роки встановлюється прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Приймаючи до уваги положення ст. ст. 49, 50, ч.4 ст. 54 вказаного Закону, розмір його пенсії повинен перераховуватися виходячи з розміру прожиткового мінімуму для певної категорії осіб, а саме осіб, які втратили працездатність. Позивач просить суд визнати дії УПФУ в Кіровському районі м. Донецька неправомірними та зобов'язати провести перерахунок його пенсії з 01.03.2009р., у відповідності із ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав та надав пояснення аналогічні вищевикладеним, просить суд позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. При цьому, суду надано заяву з проханням розглянути справу у відсутність представника УПФУ у Кіровському районі м. Донецька.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1, належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильскої катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, є інвалідом 2 групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії НОМЕР_2.
У відповідності до ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорії
1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, дітям інвалідам - 3 мінімальні пенсії за віком.
Пунктом 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
Інвалідам І групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
Інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
Інвалідам III групи, дітям інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Статтею 67 цього Закону встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державною конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України „Про прожитковий мінімум", а також Законом України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії', згідно ст. 1 якого, прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, для позивача ОСОБА_1, як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Посилання відповідача на відсутність та суперечливість законодавства, суд не приймає з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст. 8 КАС України, забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Згідно ч.7 ст. 9 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Позивач ОСОБА_1 27 лютого 2009р. звернувся із заявою про перерахунок пенсії до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька.
Відповідно до вимог ч.4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003р. № 1058-4 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - першого числа місяця, в якому
пенсіонер звернувся за перерахуванням пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно,
- з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами
подано ним після 15 числа. Таким чином, суд доходить висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача з 01.03.2009р.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 101-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька в відмові ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01.03.2009р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька провести ОСОБА_1 перерахунок основної пенсії - 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії - 75 % мінімальної пенсії за віком по 2 групі інвалідності з 01.03.2009р., згідно ст. 49, ст. 50, ч.4 ст. 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.