П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
22 грудня 2020 р. Категорія: 112010200м.ОдесаСправа № 420/2694/20
Головуючий в 1 інстанції: Корой С.М.
час і місце ухвалення: письмове провадження,
м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Семенюка Г.В.
суддів: Домусчі С.Д. , Шляхтицького О.І.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року по справі № 420/2694/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив суд: 1) визнати дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки по виконанню рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.2019 року, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 року (справа № 826/3858/18) адміністративне провадження № 9901/10882/19) про визнання протиправними і недійсними п.1,2 Постанови КМ У від 21.02.2018 року №103 та зміни до п.5 і доповненнями 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджене Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 противоправними, юридично безпідставними і такими, що порушують Конституцію України, мої права і свободи позивача, а саме: відмова ООТЦКСП про подання до ГУ ПФУ в Одеській області затвердженої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, посилаючись на відсутність списків, адже списки осіб, яким підлягає здійснення перерахунку є в наявності давно, за ними уже здійснювали перерахунок пенсій військовим і пенсіонерам, в т.ч. і ОСОБА_1 , як до 01.01.2018 року, так і з 01.01.2018 року; 2) зобов'язати ООТЦКСП подати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії з урахуванням всіх додаткових відсоткових видів грошового забезпечення за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року; 3) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по виконанню рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.2019 року, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 року (справа № 826/3858/18, адміністративне провадження № 9901/010882/19) про визнання протиправними і недійсними п.1,2 Постанови КМУ від 21.02.2018 року№ 103 та зміни до п.5 і доповненнями 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджене Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 противоправною, юридично безпідставною, а саме: не подання після набрання законної сили рішення вищевказаних судів затвердженого списку військових пенсіонерів встановленої форми, яких стосується рішення вищевказаних судів, тобто і ОСОБА_1 , до ООТЦКСП; 4) зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області подати до ООТЦКСП оновлений список на перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року; після отримання довідки від ООТЦКСП про розмір грошового забезпечення провести перерахунок недоотриманої пенсії з урахуванням всіх додаткових видів відсоткових надбавок та фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року; 5) зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області виплатити недоотриману мною суму пенсій з урахуванням фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року, мотивуючи його тим, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки порушив його права відмовою у поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, а Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області порушило його права бездіяльністю, яка полягає у неподанні списку військових пенсіонерів встановленої форми.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії. Зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року (з урахуванням виплачених сум) на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що задовольняючи позов частково, суд першої інстанції не врахував, що зазначена позиція Головного управління узгоджується з позицією викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 року по зразковій справі № 240/6263/18 та з позицією Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 року по зразковій справі № 240/6263/18, якою залишено апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до розрахунку на пенсію за інвалідністю за пенсійною справою позивача, полковнику ОСОБА_1 з 27.05.1999 року призначено пенсію по інвалідності в розмірі 90% з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 40%, ДС-20%, В/Ч ВДВ.ПОШУК.-РЯТ., ПАРАШ.-ДЕС-25%; робота з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 10%
Згідно протоколів про перерахунок пенсії з пенсійної справи ОСОБА_1 судом встановлено, що позивачу у неодноразово до 2018 року були проведені перерахунки пенсії, виходячи з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 40%, ДС-20%, В/Ч ВДВПОШУК.-РЯТ., ПАРАШ._ДЕС-25%; робота з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 10%.
В матеріалах пенсійної справи наявна довідка від 02 квітня 2018 року № ЮО95765 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахування пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка видана Одеським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою помічника командира з фінансово-економічної роботи, начальника фінансової служби управління І аеромобільної дивізії, становить усього 9 820 грн.: - посадовий оклад - 5 070, 00 грн.; - оклад за військовим званням (майор) - 1 410, 00 грн.; - надбавка за вислугу років (40%) - 3 240, 00 грн.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та визначено основний розмір пенсії з 01.01.2018 р. - 70% грошового забезпечення.
22.01.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення (а.с.8-9).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 08.02.2019 р. № 164/р-11 відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що пенсія ОСОБА_1 , з 01.01.2018 р. перерахована та виплачується у розмірі 70%, що відповідає нормам чинного законодавства.
Правомірність відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в перерахунку і підвищенні ОСОБА_1 пенсії від 08.02.2019 р. № 164/р-1 була предметом розгляду у справі № 420/2896/19.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 ; визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 08.02.2019 р. № 164/р-11, викладеної у листі від 08.02.2019 р. № 164/р-11; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 р. перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення та виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 р. із врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонд в Одеській області здійснено з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р. та з 01.01.2020 р. перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та визначено основний розмір пенсії - 90% грошового забезпечення.
Вищевказані перерахунки були здійснені з наступних видів грошового забезпечення позивача: - посадовий оклад - 5 070, 00 грн.; - оклад за військовим званням (майор) - 1 410, 00 грн.; - надбавка за вислугу років (40%) - 3 240, 00 грн.
04.01.2020 року позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій з посиланням на рішенням по справі № 826/3858/18, просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії (а.с.12).
Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив позивачу лист від 17.01.2020 року № 384 (а.с.13), в якому зазначено, що у зв'язку з набуттям чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі 826/3858/18, змін до Постанови № 103 не внесено, в іншій редакції не викладень, нової постанови Кабінетом Міністрів України, в якій було б зазначено питання включення до розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення та премій, не прийнято. Списків на перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.04.2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не надходило, - тому у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відсутні підстави для складання та направлення запитуваної позивачем довідки.
Позивач, не погоджуючись з діями Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, та бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неподання списку військових пенсіонерів встановленої форм, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, які діяли станом на момент виникнення права перерахунок пенсії.
П'ятий апеляційний адміністративний суд частково не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону
Згідно зі ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З викладеного вбачається, що Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 (в редакції постанови № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Суд зазначає, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, оскільки зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними у рішенні, яке набрало законної сили з 05.03.2019 року у справі № 826/3858/18, тому до 04.03.2019 року включно діяла редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка не містила інших видів грошового забезпечення, крім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавка за вислугу років.
Водночас суд зазначає, що алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення (в обґрунтування якої позивач посилався на вищевказане Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18) пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абзаців 2, 4, 5 п.2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей” (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Правлінням Пенсійного фонду України 30.01.2007 року було прийнято постанову №3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Порядок №3-1), відповідно до п.23 якого перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З викладеного вбачається, що пенсійний орган може здійснити перерахунок пенсії особи як на підставі рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ, так і на підставі відповідної заяви пенсіонера та доданих до неї документів.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності 01.03.2018 року.
Вказаною Постановою № 704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою № 704 встановлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Суд зазначає, що позивач у позовній заяві просить суд зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видати йому довідку із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення не вказуючи дату станом на яку він просить її видати.
При цьому, незважаючи на не зазначення позивачем у своїй заяві дати визначення розміру його грошового забезпечення, саме з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
За таких обставин, суд вважає, що Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повинен був врахувати посилання позивача у його заяві від 04.01.2020 року на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року та видати йому довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне вимоги позивача щодо визнання протиправними дій та зобов'язання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вчинити дії задовольнити частково шляхом визнання протиправними дій Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року для проведення перерахунку пенсії та зобов'язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку пенсії.
Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області по виконанню рішень Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, Шостого апеляційного суду м. Києва від 05.03.2019 року, Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 12.10.2019 року (справа № 826/3858/18, адміністративне провадження № 9901/010882/19) про визнання протиправними і недійсними п.1,2 Постанови КМУ від 21.02.2018 року№103 та зміни до п.5 і доповненнями 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, затверджене Постановою КМУ від 13.02.2008 року, юридично безпідставною, а саме: не подання після набрання законної сили рішення вищевказаних судів затвердженого списку військових пенсіонерів встановленої форми, яких стосується рішення вищевказаних судів, тобто і ОСОБА_1 , до ООТЦКСП та зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області подати до ООТЦКСП оновлений список на перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції, що Головне управління Пенсійного фонду України не мало повноважень на складення та направлення до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки списку, зокрема, на ім'я позивача для видачі довідки для перерахунку пенсії позивачу, оскільки визначена пунктами 2, 3 Порядку № 45 процедура перерахунку пенсій, передбачає певний алгоритм вчинення різними органами державної влади дій, які передують складанню списків та які не були вчинені: Кабінет Міністрів повинен прийняти рішення про перерахунок пенсії, про що повідомити Пенсійний фонд України, який у свою чергу, повідомляє свої територіальні органи про наявність підстав для складання списків осіб для перерахунку пенсії та направлення їх до органів, які видають довідки.
За таких обставин, вимоги до ГУ ПФУ в Одеській області про визнання його бездіяльності протиправною та зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області подати до ООТЦКСП оновлений список на перерахунок грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 року задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області після отримання довідки від ООТЦКСП про розмір грошового забезпечення провести перерахунок недоотриманої пенсії з урахуванням всіх додаткових видів відсоткових надбавок та фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити недоотриману позивачем суму пенсій з урахуванням фактично виплачених сум за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року, суд зазначає наступне.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у межах спірних правовідносин адміністративним судом не приймається рішення про здійснення, або відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивача, а виключно здійснюється перевірка правомірності законності таких рішень, дій чи бездіяльності, станом на момент їх прийняття (вчинення), за наслідками чого суд може визнати протиправними такі рішення, дії чи бездіяльність та за необхідності зобов'язати вчинити відповідні дії.
В даному випадку, системний аналіз вищевикладених нормативно-правових актів дозволяє дійти висновку, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” є факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера від військового комісаріату.
В свою чергу, оскаржуваним рішенням суду першої інстанції зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та видати позивачу відповідну довідку, а пенсійний орган - перерахувати на її підставі пенсію позивача.
Проте, колегія суддів вважає передчасними зазначені висновки суду першої інстанції, так як до моменту отримання належної довідки від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не виникло обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
В даному випадку, вказана правова позиція колегії суддів узгоджується з позицією Верховного Суду, що викладена в постановах 02 квітня 2019 року (справа 552/5663/16-а), від 12 червня 2019 року (справа № 643/212/17), від 19 липня 2019 року (справа № 640/17250/16-а).
З огляду на викладене, колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції, в частині висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині здійснення перерахунку.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року, в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року (з урахуванням виплачених сум) на підставі наданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року - скасувати та прийняти у цій частині нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В іншій частині рішення - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Семенюк Г.В.
Судді Домусчі С.Д. Шляхтицький О.І.