Постанова від 03.12.2020 по справі 160/1376/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2020 року м. Дніпросправа № 160/1376/20

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Чабаненко С.В.,

суддів: Чумака С.Ю., Юрко І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2020 року у справі №160/1376/20 за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання відмов протиправними та наказів недійсними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в якому просила:

- визнати протиправною відмову у вигляді наказу від 21.10.2019 року № 4-2966/15-19-ст ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області про відмову у наданні дозволу на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2, 000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Світлогірської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації, та визнати наказ недійсним, а клопотання та додані до нього матеріали від 16.09.2019 року вх. № С-3819/0/21-19 такими, що підлягали задоволенню у вигляді надання дозволу на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2, 000 га;

- визнати протиправною відмову у вигляді наказу від 13.12.2019 року № 4-4756/1519-сг ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області про відмову у наданні дозволу на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2, 000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Світлогірської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації, визнати наказ недійсним, а клопотання та додані до нього матеріали від 15.11.2019 року вх. № С-3819/0/21-19 такими, що підлягали задоволенню у вигляді надання дозволу на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2, 000 га;

- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області надати дозвіл на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2, 000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Світлогірської сільської ради, Криничанського району, Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2020 року в задоволені позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, 13.09.2019 року ОСОБА_1 , відповідно до ст. ст. 151, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, надіслала до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області клопотання щодо надання дозволу на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Світлогірської сільської ради, Криничанського району, Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.

До клопотання були додані: копія паспорту; копія реєстраційного номеру облікової картки платника; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копія довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, виданою відділом у Криничанському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 10.09.2019 року № 97-4-0.29-964/166-19.

Клопотання з додатками отримано відповідачем 16.09.2019 року вх. № С-3819/0/21-19.

21.10.2019 року ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області було надано відповідь у вигляді Наказу від 21.10.2019 року № 4-2966/15-19-а, яким позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2, 000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Світлогірської сільської ради, Криничанського району, Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації. В обґрунтування підстав для відмови відповідач послався на приписи ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України та зазначив про відсутність у наданих позивачем на розгляд матеріалах підтвердження відповідності місця розташування запитуваної земельної ділянки.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що 30.10.2019 року за вих. № 568/406-19-0.29 заступником начальника відділу у Криничанському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області відповідно до п. 4 ст. 122, ч. 3 ст. 135 та ч. 1,2,3 ст. 136 Земельного кодексу України на ім'я в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області направлено клопотання щодо включення до переліку земельної ділянки, яка може бути виставлена на земельних торгах, а саме: земельної ділянки площею близько 8,000 га рілля, суміжний кадастровий номер 1222081000:02:006:0010, яка розташована за межами населеного пункту, на території Світлогірської сільської ради, Криничанського району Дніпропетровської області.

Наказом ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 04.11.2019 року №4-3373/15-19-СГ «Про включення земельної ділянки у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами» включено земельну ділянку у перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав оренди на них на земельних торгах, розташовану на території Світлогірської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області, орієнтовною площею 8,000 га.

13.11.2019 року ОСОБА_1 знову було подано клопотання, яке отримане відповідачем 15.11.2019 року вх. № С-3819/0/21-19, щодо надання дозволу на розроблення (проекту) документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Світлогірської сільської ради, Криничанського району, Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації. До клопотання були додані: копія паспорту; копія реєстраційного номеру облікової картки платника; графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копія довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями виданою відділом у Криничанському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 10.09.2019 року № 97-4-0.29-964/166-19; викопіювання з кадастрової карти (плану) № НВ-1211406462019 від 11.11.2019 року щодо земельної ділянки, яка розташована в межах 1222081000:02:006.

Однак, наказом від 13.12.2019 року №4-4756/1519-сг ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» відповідно до ст. ст. 151, 118, 122, 134, 136 Земельного кодексу України, керуючись чинним земельним законодавством України, положенням про Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, затвердженим наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 року № 308 (в новій редакції згідно з наказом Держгеокадастру від 12.11.2019 року № 285) позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки у власність у зв'язку з тим, що запитувана земельна ділянка є частиною масиву, який запропонований відділом у Криннчанському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до включення до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції зазначив, що на момент розгляду клопотання ОСОБА_1 від 13.11.2019 (вх. С-3819/1/21-19 від 15.11.2019), так і на момент прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області наказу від 13.12.2019 № 4-4756/1519-сг спірна земельна ділянка наказом відповідача від 04.11.2019 №4-3373/15-19-СГ вже була включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, а тому, враховуючи норми ч.1 ст. 136 ЗК України відповідач правомірно відмовив позивачу у наданні заявнику дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спірні правовідносини врегульовано Земельним кодексом України.

Так, приписами частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Приписами статті 116 Земельного кодексу України визначено підстави набуття права власності на земельні ділянки державної та комунальної власності. Частиною 3 цієї статті встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно із ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).

Розмір земельної ділянки, що передається безоплатно громадянину у власність у зв'язку з набуттям ним права власності на жилий будинок, не може бути меншим, ніж максимальний розмір земельної ділянки відповідного цільового призначення, встановлений частиною першою цієї статті (крім випадків, якщо розмір земельної ділянки, на якій розташований будинок, є меншим).

Відповідно до частини шостою статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У такому клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

З матеріалів справи вбчається, що позивач 16.09.2019 в-перше звернулась до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Світлогірської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації. До клопотання позивачем додавалися: копія паспорту заявника, копія ідентифікаційного коду заявника, графічні матеріали, копія довідки відділу у Криничанському районі від 10.09.2019 № 97-4-0.29-964/166-19 з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.

В свою чегу ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області Наказом від 21.10.2019 № 4-2966/15-19-ст «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначено у клопотанні земельної ділянки у зв'язку з невідповідністю останнього вимогам ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу, може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З аналізу наведеного колегія суддів доходить висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З огляду на наведене вище, місце розташування земельної ділянки, на яку ОСОБА_1 бажала отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,000 га з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, не відповідає вимогам ст. 45 Закону України «Про землеустрій», що узгоджується з наведеним переліком підстав в ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України стосовно невідповідності обраного місця розташування об'єкта вимогам законів.

Відповідність лише виду цільового призначення бажаної земельної ділянки категорії земель не надає право отримувати такі земельні ділянки у власність в будь-якій частині без врахування підтвердження відповідності місця розташування запитуваної земельної ділянки вищезазначеним документам, на підставі схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель району, що розробляються за рішенням районної ради.

Таким чином, відповідач, приймаючи наказ від 21.10.2019 № 4-2966/15-19-ст «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» діяв спосіб та у межах повноважень визначених законодавством України.

Стосовно правомірності прийняття наказу від 13.12.2019 року №4-4756/1519-сг, який виданий за результатами розгляду звернення позивача з клопотанням від 13.11.2019 року колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною другою вказаної статті передбачено перелік земельних ділянок, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.

Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.

У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.

В той же час частиною третьою статті 136 ЗК України встановлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Отже, з аналізу наведеного вбачається, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Як вбачається з наказу «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 13.12.2019 року №4-4756/1519-сг ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, яким відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки запитувана земельна ділянка, яка зазначена на доданих графічних матеріалах, є частиною масиву, який запропонований відділом у Криничанському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області до включення до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги.

Так, судом першої інстанції з відкритих джерел Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (http://land.gov.ua/info/perelik-dilianok/) встановлено, що земельна ділянка за кадастровим номером 1222081000:02:006:0010, яка розташована за межами населеного пункту на території Світлогірської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області площею 8,000 га рілля, дійсно включена до складу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які включено до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги Головним управлінням Держгеокадастру в Дніпропетровській області.

Отже, враховуючи, що на момент розгляду клопотання ОСОБА_1 від 13.11.2019, так і на момент прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області наказу від 13.12.2019 № 4-4756/1519-сг спірна земельна ділянка наказом відповідача від 04.11.2019 №4-3373/15-19-СГ вже була включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, то в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України дана обставина правомірно була використана відповідачем в якості підстави для відмови у наданні заявнику дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що судом першої інстанції було обгрунтовано враховано при прийняті судового рішення..

Таким чином, наведене свідчить, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від від 13.12.2019 року №4-4756/1519-сг прийнято на підставі та у межах повноважень, передбачених приписами чинного законодавства.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Згідно ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 311, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2020 року у справі №160/1376/20 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає, крім випадків ст.ст. 328 329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.Ю. Чумак

суддя І.В. Юрко