17 грудня 2020 р.Справа № 440/4935/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Чалого І.С.,
суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М. ,
за участю секретаря судового засідання Олійник А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції Бойко С.С., м. Полтава) від 13.03.2020 (повний текст рішення складено 13.03.2020 ) по справі №440/4935/19 за позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
13 грудня 2019 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глобинської міської ради Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не прийняття на сесії Глобинської міської ради рішення за результатами розгляду поданої ОСОБА_1 електронної петиції "Про зупинення роботи комунальних очисних каналізаційних споруд в м. Глобине (в районі Авіомістечка) до введення об'єкта в експлуатацію" та зобов'язання розглянути на сесії Глобинської міської ради подану ОСОБА_1 електронну петицію "Про зупинення роботи комунальних очисних каналізаційних споруд в м. Глобине (в районі Авіомістечка) до введення об'єкта в експлуатацію" та прийняти відповідне рішення.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що оскільки вказана петиція адресована саме відповідачу та відповідний проект рішення було внесено йому на розгляд, відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідач мав прийняти по ній відповідне рішення, оскільки рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а не набрання необхідної кількості голосів під час голосування не звільняє відповідача від обов'язку її розгляду на наступному засіданні сесії. Тобто, має місце бездіяльність відповідача, яка триває до цього часу, завдяки оскаржуваному судовому рішенню, в якому суд, в супереч наявним в матеріалах справи доказам, дійшов висновку, що відповідачем у межах своїх повноважень розглянуто електронну петицію, в той час, коли відповідачем так і не було прийнято відповідне рішення.
У судове засідання суду апеляційної інстанції учасники справи не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 12 травня 2019 року на сайті Глобинської міської ради позивачем створено електронну петицію "Про зупинення роботи комунальних очисних каналізаційних споруд в м. Глобине (в районі Авіамістечка) до введення об'єкта в експлуатацію".
Відповідач своїм листом від 28 серпня 2019 року №М-02-25/2405 повідомив ОСОБА_1 про те що, відповідно до Положення про електронні петиції, затвердженого рішенням 41 сесії Глобинської міської ради першого скликання від 15 листопада 2018 року №1569, ініційовану ним електронну петицію про зупинення роботи комунальних очисних каналізаційних споруд в м. Глобине (в районі Авіамістечка) до введення об'єкта в експлуатацію, внесено до розгляду сесією Глобинської міської ради, що відбулася 22 серпня 2019 року. За результатами розгляду проект рішення не набрав необхідної кількості голосі, рішення не було прийняте.
Не погоджуючись з вказаною відповіддю ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем у межах своїх повноважень розглянуто електронну петицію позивача "Про зупинення роботи комунальних очисних каналізаційних споруд в м. Глобине (в районі Авіамістечка) до введення об'єкта в експлуатацію", однак за результатами її розгляду прийнято рішення про непідтримку електронної петиції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Статтею 23-1 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.
Для створення електронної петиції до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування її автор (ініціатор) заповнює спеціальну форму на офіційному веб-сайті органу, якому вона адресована, або веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує текст електронної петиції.
Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором).
Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.
Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.
Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою.
З огляду на матеріали справи, Рішенням сорок першою сесії першого скликання Глобинської міської ради Полтавської області від 15 листопада 2018 року "Про затвердження Положення про електронні петиції" затверджено Положення про електронні петиції.
Пунктом 4.2 вказаного Положення встановлено, що Глобинський міській голова невідкладно, але не пізніше ніж через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку електронної петиції, направляє її на розгляд до постійної комісії Глобинської міської ради, предметом відання якої є порушене автором петиції питання.
Відповідно до п. 4.3 Положення постійна комісія Глобинської міської ради не пізніше ніж через десять робочих днів після отримання електронної петиції розглядає електронну петицію на своєму засіданні.
На засіданні постійної комісії Глобинської міської ради, у разі необхідності, запрошується автор електронної петиції, заслуховуються фахівці, спеціалісти, посадові особи виконавчого комітету Глобинської міської ради.
За результатами розгляду електронної петиції постійна комісія Глобинської міської ради надає висновок або рекомендацію міському голові чи виконавчим органам міської ради відповідно до компетенції, або, у разі визнання за доцільне, готує проект рішення сесії Глобинської міської ради. У такому випадку сесія Глобинської міської ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Згідно з п. 3.3 Положення для розгляду електронної петиції, адресованій Глобинській міській раді чи її виконавчим органам, необхідно зібрати на її підтримку не менше 100 підписів мешканців громади упродовж 90 календарних днів з дня оприлюднення петиції.
Згідно з п. 4.5 Положення інформація про результати розгляду електронної петиції надсилається автору електронної петиції на вказану під час реєстрації електронну адресу, а також оприлюднюється на офіційному веб-сайті Глобинської міської ради.
Пунктом 4.6 Положення встановлено, що про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на веб-сайті Глобинської міської територіальної громади міським головою.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження Ради щодо прийняття нормативно правових та інших актів з якого вбачається, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст. 59).
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених цим Законом, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обовязковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невідємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано .
Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано (ч. 3 ст. 49 Закону).
Отже, в силу повноважень, наданих депутату Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутат місцевої ради має право ухвального голосу, а не зобов'язаний віддати свій голос за підготовлений виконавчим органом проект рішення.
Даючи правову оцінку дій суб'єкта владних повноважень під час розгляду даної електронної петиції та вирішуючи питання відсутності чи наявності протиправних дій (бездіяльності) в діях Глобинської міської ради, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що за результатами розгляду електронної петиції на сесії міської ради депутати міської ради можуть як підтримати вказану електронну петиції, віддавши за неї всій голос, так і проголосувати проти, або утриматись від голосування. Водночас Законом України "Про місцеве самоврядування" не передбачено обов'язок відповідача у випадку не набрання необхідної кількості голосів під час голосування розглянути електронну петицію на наступному засіданні сесії.
З огляду на матеріали справи, 12 травня 2019 року на сайті Глобинської міської ради позивачем створено електронну петицію "Про зупинення роботи комунальних очисних каналізаційних споруд в м. Глобине (в районі Авіамістечка) до введення об'єкта в експлуатацію".
14.05.2019 електронна петиція оприлюднена на офіційному веб-сайті Глобинської міської територіальної громади для збору підписів та у визначений строк набрала необхідну кількість голосів, що є правовою підставою для обов'язкового розгляду такої петиції на сесії Глобинської міської ради.
22.08.2019 на 51 сесії Глобинської мської ради слухали питання про розгляд електронної петиції "Про зупинення роботи очисних споруд в м. Глобине (в районі Авіамістечка) до введення об'єкта в експлуатації".
В ході розгляду питання щодо зупинки роботи очисних споруд до здачі в експлуатацію запропоновано проект рішення та винесено на голосування депутатам Глобинської міської ради. За результатами розгляду після заслуховування заявника петиції, заступника міського голови проект рішення не набрав необхідну кількість голосів (всього 26 депутатів, за проголосувало 11, утримались 4), рішення не було прийняте.
Колегія суддів ураховує, що згідно регламенту Глобинської міської ради І скликання, затвердженого рішенням другої сесії Глобинської міської ради І скликання від 04 грудня 2015 року № 16 із змінами відповідно до рішення тридцять четвертої сесії Глобинської міської ради першого скликання від 11 квітня 2018 року №257 у разі не набрання необхідної кількості голосів піл час голосування не передбачено обов'язок повторного винесення питання на наступне засідання сесії, відтак відхиляє доводи заявника апеляційної скарги про необхідність розгляду електронної петиції на наступному засіданні сесії.
Отже, з урахуванням встановлених обставин того, що відповідачем належним чином розглянуто електронну петиції заявника на сесії ради з заслуховуванням думки позивача, колегія суддів не вбачає в діях відповідача порушень прав позивача. В свою чергу, розгляд на сесії питання, порушеного в електронній петиції, не кореспондує обов'язок органу місцевого самоврядування приймати виключно позитивне рішення на користь заявника, так і не вимагає повторного винесення питання на наступне засідання сесії у випадку не набрання необхідної кількості голосів.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем у межах своїх повноважень розглянуто електронну петицію позивача "Про зупинення роботи комунальних очисних каналізаційних споруд в м. Глобине (в районі Авіамістечка) до введення об'єкта в експлуатацію" та не набрання необхідної кількості голосів не вимагає від відповідача вчинення дій щодо винесення питання на розгляд на наступне засідання сесії.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 по справі № 440/4935/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді Г.Є. Бершов І.М. Ральченко
Повний текст постанови складено 22.12.2020.