Ухвала від 16.12.2020 по справі 480/2041/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.12.2020 Справа № 480/2041/20

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Спаскіна О.А.,

Суддів: Жигилія С.П. , П'янової Я.В. ,

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" на ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року, головуючий суддя І інстанції: В.О. Павлічек, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, по справі № 480/2041/20

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Муссон"

до Сумської міської ради

третя особа Виконавчий комітет Сумської міської ради

про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "А-Муссон", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської міської ради, третя особа - Виконавчий комітет Сумської міської ради, в якій просив, з урахуванням уточнення позовних вимог:

- визнати протиправним та скасувати рішення сесії Сумської міської ради № 6601-МР від 26.02.2020 року «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади»;

- визнати протиправним та скасувати рішення сесії Сумської міської ради № 6687-МР від 31.03.2020 року «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади»;

- визнати протиправним та скасувати рішення сесії Сумської міської ради № 6719-МР від 08.04.2020 року «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади» зі змінами.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року закрито провадження у справі № 480/2041/20.

Не погодившись із зазначеною ухвалою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу суду першої інстанції повністю та прийняти нову ухвалу з направленням справи до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження по справі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що приймаючи зазначену ухвалу, суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги процесуального права, що призвели до необґрунтованого винесення оскаржуваної ухвали. Вказує, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про те, що оскаржувані рішення вичерпали свою дію і спір по справі має вирішуватись в порядку цивільної юрисдикції.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалось.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 26.02.2020 року Сумською міською радою було прийнято рішення № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади» (далі Рішення № 6601 -МР від 26 лютого 2020 року), відповідно до якого вирішено:

1. Провести у строк до 15.04.2020 року конкурс по визначенню суб'єктів господарювання - виконавців комунальних послуг з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади.

2. Створити конкурсну комісію по визначенню суб'єктів господарювання - виконавців комунальних послуг з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади та затвердити її склад згідно з додатком 1 до даного рішення.

3. Затвердити Положення про конкурсну комісію по визначенню суб'єктів господарювання - виконавців комунальних послуг з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади згідно з додатком 2 доданого рішення.

4. Затвердити конкурсну документацію по визначенню суб'єктів господарювання-виконавців комунальних послуг з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади по лотам №№ 1-4 згідно з додатками №№ 1-7 до даного рішення.

5. Організатором конкурсу визначити Виконавчий комітет Сумської міської ради.

6. Робочим органом з організації підготовки та проведення конкурсу по визначенню суб'єктів господарювання-виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади визначити Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради.

7. Організатору конкурсу забезпечити підписання договорів з переможцями конкурсу протягом 10-ти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення.

8. Дане рішення набирає чинності з моменту офіційного оприлюднення у офіційному віснику Сумської міської ради та - або друкованих засобах масової інформації.

9. Департаменту комунікацій та інформаційної політики Сумської міської ради ( ОСОБА_1 ) оприлюднити дане рішення в місцевому друкованому засобі масової інформації та на офіційному веб-сайті Сумської міської ради в мережі Інтернет у строки визначені законодавством (а.с. 20-24, 1т.).

03.03.2020 року, вищезазначене рішення було опубліковано на сайті Сумської міської ради (розділ «Рішення міської ради»).

В подальшому, у зв'язку з встановленням на всій території України карантину згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (у редакції постанов від 16.03.2020 № 215 та від 25.03.2020 № 239),), з метою врегулювання питання організації роботи конкурсної комісії по визначенню суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади, керуючись статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Сумською міською радою було прийнято рішення від 31.03.2020 року № 6687-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади», (далі Рішення № 6687-МР від 31 березня 2020 року), відповідно до якого вирішено:

1 Внести зміни до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади», виклавши підпункт 4.8 пункту 4 додатку 2 до рішення у такій редакції:

« 4.8. Засідання конкурсної комісії є правомочним за умови участі в ньому не менш як половини її складу. Дозволити конкурсній комісії поводити засідання у режимі відеоконференції (під час установлення (введення) в Україні або на певній території карантину людей, режиму надзвичайної ситуації, режиму надзвичайного стану, режиму воєнного стану) шляхом персонального голосування у вигляді відеоопитування кожного члена комісії, який приймає участь у відеоконференції, окремо по кожній коркусній пропозиції" (а.с. 38-39, 1 т.).

02.04.2020 року, вищезазначене рішення було офіційного оприлюднено на офіційному вебсайті Сумської міської ради, (розділ «Рішення міської ради»).

Також, 08 квітня 2020 року Сумською міською радою було прийнято рішення № 6719-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади» (зі змінами), (далі Рішення № 6719-МР від 08 квітня 2020 року), відповідно до якого, зокрема вирішено:

1. Внести зміни до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади», а саме:

1.1. викласти пункт 1 рішення у наступній редакції:

« 1. Провести у строк до 01.06.2020 року конкурс по визначенню суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади».

Крім того. даним рішенням внесено зміни та викладено в новій редакції пп.4.8 п. 4 додатку 2 та п. 3 додатку 3 до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади» (а.с. 198-199, 2т.).

Відповідно до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади», 01.06.2020 року було проведено відповідний конкурс, за результатами якого складено підсумкові протоколи №№ 1, 2, 3, 4 (а.с. 60-95, 3).

03.06.2020 року Сумською міською радою прийнято рішення № 296 "Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади (лоти №№ 1-4) (а.с. 6-59, 3т.).

При цьому, за результатами проведеного конкурсу укладені чотири договори від 11.06.2020 року № 274/05-20, № 275/05-20, № 276/05-20 та № 277/05-20, про що також зазначено у листі Сумської міської ради від 22.07.2020 року № 144/04-07 (а.с. 4-5, 3т.).

Приймаючи ухвалу про закриття провадження по справі, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки предметом спору у цій справі є незгода позивача з рішеннями, прийнятими відповідачем стосовно процедури підготовки та проведення конкурсу щодо визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади. При цьому конкурс щодо визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади, було вже проведено 01.06.2020 року та за результатами проведеного конкурсу укладені чотири договори від 11.06.2020 року № 274/05-20, № 275/05-20, № 276/05-20 та " 277/05-20, то в даному випадку оскаржувані рішення Сумської міської ради вичерпали свою дію і даний спір має вирішуватися у порядку цивільного (господарського) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне, що позбавляє можливості її розгляду за правилами адміністративного судочинства.

З такими висновками суду першої інстанції судова колегія не може погодитися з огляду на таке.

Відповідно до ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі:

1) якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства;

2) якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;

3) якщо сторони досягли примирення;

4) якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав;

5) у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;

6) щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили;

7) щодо оскарження індивідуальних актів та дій суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані акти та дії суб'єкта владних повноважень було змінено або скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили;

8) щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява була прийнята судом до розгляду та провадження у цій справі було відкрито 07.04.2020 року, а конкурс з визначення виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади, було проведено вже після цього - 01.06.2020 року.

Предметом спору у цій справі є прийняті Сумською міською радою:

- рішення № 6601-МР від 26.02.2020 року «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади»;

- рішення № 6687-МР від 31.03.2020 року «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади»;

- рішення № 6719-МР від 08.04.2020 року «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 26 лютого 2020 року № 6601-МР «Про проведення конкурсу з визначення суб'єктів господарювання - виконавців комунальної послуги з вивезення побутових відходів, що утворюються на території Сумської міської об' єднаної територіальної громади» зі змінами.

При цьому позивачем результати конкурсу не оскаржуються, а тому сам по собі факт проведення конкурсу, вже після того, як позивач звернувся до суду для оскарження рішень, прийнятих відповідачем стосовно процедури підготовки та проведення зазначеного конкурсу жодним чином не свідчить про те, що спірні рішення Сумської міської ради вичерпали свою дію і даний спір має вирішуватись у порядку цивільної (господарської) юрисдикції.

Отже висновки суду першої інстанції стосовно того, що оскаржувані рішення Сумської міської ради вичерпали свою дію і даний спір має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право, що позбавляє можливості її розгляду за правилами адміністративного судочинства є помилковими, а рішення про закриття провадження по справі - передчасним, оскільки судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано судом обставин, що мають значення для справи, чим допущено порушення норм процесуального права.

Згідно статті 320 КАС України, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції, при прийнятті ухвали дійшов помилкових висновків та порушив норми процесуального права, що відповідно до положень п. 3, п. 4 ч. 1 ст. 320 КАС України, є підставою для скасування ухвали та направлення справи для продовження розгляду

Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 320, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" - задовольнити.

Ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 року по справі № 480/2041/20 -скасувати.

Справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" до Сумської міської ради третя особа Виконавчий комітет Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень направити до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення

Головуючий суддя Спаскін О.А.

Судді Жигилій С.П. П'янова Я.В.

Повний текст постанови виготовлений 21.12.2020 року