про закриття провадження у справі
15 грудня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/2132/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григораша В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Кучерявої А.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача не з'явився,
третьої особи Філіп М.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся ОСОБА_2 до Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язати вчинити певні дії ,-
04.11.2020 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся ОСОБА_2 (позивач) до Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області (відповідач) з такими позовними вимогами, у редакції заяви про зміну позовних вимог від 09.12.2020 року:
визнати протиправним і скасувати рішення XXXIII сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №72-33/2020 від 22.09.2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 вхідний від 19.05.2014 року №134", зобов'язавши відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0492 га для ведення особистого селянського господарства в оренду;
визнати протиправним і скасувати рішення XXXIV сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №82-34/2020 від 12.11.2020 року "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства", в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована по АДРЕСА_1 та надання ОСОБА_3 у власність земельну ділянку кадастровий номер 7324586500:02:003:0018, площею 0,2812 га для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою суду від 06.11.2020 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся ОСОБА_2 про забезпечення позову, шляхом заборони Михальчанській сільській раді Сторожинецького району Чернівецької області та ОСОБА_3 вчиняти дії щодо прийняття рішення про затвердження проекту із землеустрою земельної ділянки, на яку претендує ОСОБА_4 , до складу якої входить спірна земельна ділянка площею 0,0492 га та реєстрації права власності на цю землю.
Ухвалою суду від 13.11.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 15.12.2020 року.
В судовому засідання 15.12.2020 суд поставив на обговорення питання про закриття провадження у справі у зв'язку з неналежністю її розгляду у порядку адміністративного судочинства, оскільки у даній справі наявний спір про право.
Позивач та третя особа в судовому засідання не заперечували проти закриття провадження у справі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань або заяв не подавав.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, враховуючи думку позивача та третьої особи суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, з огляду на таке.
Рішенням ХXXIII сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №72-33/2020 від 22.09.2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 вхідний від 19.05.2014 року №134", вирішено відмовити громадянину ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 0.0492 га. для ведення особистого селянського господарства, яка розташована по АДРЕСА_1 , у зв'язку із невідповідністю ч. 1 ст. 134 Земельного Кодексу України, а саме: земельні ділянки комунальної власності або права на них (оренда), підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах) (а.с. 10).
04.11.2020 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся ОСОБА_2 до Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області з такими позовними вимогами:
визнати протиправним та скасувати рішення ХХХІІІ сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №72-33/2020 від 22.09.2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 вхідний від 19.05.2014 року №134";
зобов'язати Михальчанську сільську раду Сторожинецького району Чернівецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0492 га для ведення особистого селянського господарства в оренду;
визнати протиправним і скасувати рішення ХХХІІІ сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №69-33/2020 від 22.09.2020 року "Про розгляд заяви громадянки ОСОБА_5 щодо продовження терміну дії окремого рішення сесії сільської ради".
Ухвалою суду від 13.11.2020 року відкрито провадження у вищевказаній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду.
09.12.2020 року з дотриманням вимог статті 47 КАС України позивачем змінено позовні вимоги та викладено їх у такій редакцій:
визнати протиправним і скасувати рішення XXXIII сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №72-33/2020 від 22.09.2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 вхідний від 19.05.2014 року №134", зобов'язавши відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0492 га для ведення особистого селянського господарства в оренду;
визнати протиправним і скасувати рішення XXXIV сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №82-34/2020 від 12.11.2020 року "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства", в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована по АДРЕСА_1 та надання ОСОБА_3 у власність земельну ділянку кадастровий номер 7324586500:02:003:0018, площею 0,2812 га для ведення особистого селянського господарства.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 12.11.2020 року №82-34/2020 "Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства", вирішено:
затвердити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_3 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована по АДРЕСА_1 ;
надати громадянці ОСОБА_3 у власність земельну ділянку кадастровий номер 7324586500:02:003:0018, площею 0,2812 га для ведення особистого селянського господарства (а.с. 131).
Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №235524746 від 04.12.2020 року за ОСОБА_3 30.11.2020 року зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 0,2812 га, кадастровий номер 7324586500:02:003:0018, РНОНМ - 2240053773245 (а.с. 137-138).
Відповідно до скриншоту Публічної кадастрової картки України земельна ділянка, яка належить позивачу, за кадастровим номером 7324586500:02:003:0735 суміжна із земельною ділянкою за кадастровим номером 7324586500:02:003:0018, яка належить громадянці ОСОБА_3 (а.с. 132).
Під час розгляду справи судом встановлено, що земельна ділянка площею 0.0492 га., у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду позивачу відмовлено оскаржуваним рішенням XXXIII сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №72-33/2020 від 22.09.2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 вхідний від 19.05.2014 року №134", входить до земельної ділянки площею 0,2812 га, кадастровий номер 7324586500:02:003:0018, яка згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №235524746 від 04.12.2020 року на праві власності належить ОСОБА_3 з 30.11.2020 року на підставі вищевказаного оскаржуваного рішення XXXIV сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №82-34/2020 від 12.11.2020 року.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст.124 Конституції України, правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За приписами ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Вимоги до позовної заяви визначені правовими нормами ст.160 КАС України.
Частиною 1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спорах між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом; 6) спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; 9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; 10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; 11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; 12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Приписами ч. 3 ст. 19 КАС України встановлено, що адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Згідно із частинами 1 та 4 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, установлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Пунктом 10 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та інтереси суд може захистити в спосіб визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Водночас правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
Згідно із частинами 2 та 3 ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Порядок набуття права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності громадянами та юридичними особами передбачено вказаною нормою та статтями 118, 122 Земельного кодексу України.
Таким чином, рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або адміністративного судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер.
З матеріалів справи судом встановлено та підтверджено позивачем у судовому засіданні, що земельна ділянка щодо якої, Рішенням XXXIII сесії VII скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №72-33/2020 від 22.09.2020 року "Про розгляд заяви громадянина ОСОБА_1 вхідний від 19.05.2014 року №134", позивачу відмовлено у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передана у власність громадянці ОСОБА_3 (РНОНМ НОМЕР_1 ).
Таким чином, у ході судового розгляду справи, право власності на земельну ділянку щодо якої позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зареєстроване за гр. ОСОБА_3 , яка є третьою особою у даній справі, у зв'язку з чим у відносинах між позивачем та третьою особою виник спір про право, який, згідно вищенаведених норм законодавства та позиції Великої палати Верховного суду України має розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Таку правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі №184/2470/13.
З урахуванням вищенаведеного, слід дійти висновку, що даний спір не носить характеру публічно-правового та не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів, у зв'язку з чим провадження у цій справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, то у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України наявні правові підстави для закриття провадження у справі.
Зважаючи на те, що спір про право власності на спірну земельну ділянку є цивільно-правовим, суд роз'яснює, що вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін.
На підставі наведеного та керуючись статтями 238, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся ОСОБА_2 до Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язати вчинити певні дії, - закрити.
2. Роз'яснити ОСОБА_1 його право на звернення за захистом порушених прав у спірних правовідносинах до Сторожинецького районного суду Чернівецької області в порядку цивільного судочинства.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя В.О. Григораш
Ухвалу в повному обсязі складено 22 грудня 2020 року.