Рішення від 17.12.2020 по справі 580/4224/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 року справа № 580/4224/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,

за участю представників:

позивача - Топорова О.Ю.,

відповідача - Слинька М.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (далі - Департамент, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови у видачі будівельного паспорту ОСОБА_1 по забудові земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110136700:02:020:0493;

- зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 будівельного паспорту на забудову та видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110136700:02:020:0493.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач виконав всі необхідні умови для отримання будівельного паспорту, а відмова у його видачі належним чином необґрунтована, не зазначено про наявність в діях позивача будь-якої невідповідності нормам чинного законодавства, а тому існують всі правові підстави для визнання дій відповідача протиправними та такими, що порушують право власності позивача.

На даний час, позивач, як власник земельної ділянки позбавлений права вільно користуватися, володіти та розпоряджатися своєю власністю, оскільки не має можливості реалізувати своє право на будівництво, що суперечить нормам законодавства України.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено засідання для розгляду справи по суті на 29.10.2020.

20 жовтня 2020 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що у зв'язку з невідповідністю намірів забудови містобудівній документації позивача, а саме план зонування території м. Черкаси, відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, документи щодо видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки були повернуті на підставі та у відповідності до чинного законодавства.

28 жовтня 2020 року представник позивача подав до суду заяву про відкладення на інший день розгляду справи.

29 жовтня 2020 року представник відповідача подав клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату та час.

29 жовтня 2020 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду розгляд справи по суті відкладено на 09 листопада 2020 року.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.11.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи по суті до 19.11.2020.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.11.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи по суті до 25.11.2020.

23 листопада 2020 року до суду надійшла заява позивача про обсяг прав адвоката ОСОБА_2 .

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи по суті до 03.12.2020.

30 листопада 2020 року представник позивача подав до суду заяву про долучення до матеріалів справи додаткових доказів по справі.

03 грудня 2020 року представник відповідача подав до суду заяву про долучення до матеріалів справи додаткових доказів по справі.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.12.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи по суті до 10.12.2020.

08 грудня 2020 року представник позивача подав до суду заяву з додатком квитанцією про сплату судового збору.

10 грудня 2020 року представник відповідача подав до суду клопотання про приєднання до матеріалів справи копій документів, що посвідчують повноваження представника.

Усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.12.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи по суті до 17.12.2020.

У судовому засіданні 17 грудня 2020 року представник позивача просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник відповідача - відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що 27.07.2019 згідно договору купівлі-продажу позивач придбав земельну ділянку площею 0,0917 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110136700:02:020:0493. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Продавець по договору ОСОБА_3 набув право власності на зазначену земельну ділянку згідно з рішенням Черкаської міської ради № 2-3305 від 12.04.2018. В пункті 2 відповідного рішення вказане цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

16 червня 2020 року позивач звернувся до виконавчого комітету Черкаської міської ради з заявою на видачу будівельного паспорту для забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110136700:02:020:0493.

Листом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 18.06.2020 за № 01-22/30051 позивачеві повідомлено, що відповідно до плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 за № 2-513, земельна ділянка за вищевказаною адресою, потрапляє в межі зони Ж-2п - зона перспективної блокованої малоповерхової житлової забудови та відмовлено у видачі будівельного паспорту у зв'язку з невідповідністю намірів забудови земель-ділянки містобудівній документації.

Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що порушує конституційне право власності та створює перешкоди в його законній реалізації.

Під час вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначає Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 8 Закону № 3038-VI планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Згідно зі ст. 26 Закону № 3038-VI забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до ст. 27 Закону № 3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року (далі - Порядок), видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Пунктом 2.4 Порядку передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику, зокрема, з підстав невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Як вказує відповідач, та не заперечує позивач відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 року № 2-513 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110136700:02:020:0493 потрапляє в межі зони Ж-2п - зона перспективної блокованої малоповерхової житлової забудови.

Вказане рішення міської ради є чинним та відомості про його оскарження у встановленому законом порядку, в тому числі і позивачем, відсутні.

Разом з тим, суд враховує, що правомірність прийняття Черкаською міською радою рішення від 04.12.2014 року № 2-513, зокрема в частині віднесення належної позивачу земельної ділянки до меж зони Ж-2п - зона перспективної блокованої малоповерхової житлової забудови, не є предметом даного адміністративного позову.

Так, відповідно до частину 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Частиною 5 статті 25 Закону № 3038-VI передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Частиною 2 статті 24 Закону № 3038-VI передбачено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

У зв'язку з відмовою відповідача видати будівельний паспорт позивачеві порушено право останнього на забудову земельної ділянки в межах її цільового призначення, адже згідно рішення Черкаської міської ради № 2-3305 від 12.04.2018 громадянину ОСОБА_3 передано земельну ділянку по АДРЕСА_1 , площею 0,0917 (кадастровий номер 7110136700:02:020:0493) безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок).

Крім того, частиною 3 статті 18 Закону № 3038-VI також передбачено, що зонування території здійснюється з дотриманням, зокрема, вимог урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території.

Таким чином, відмова позивачеві у видачі будівельного паспорта у даному випадку порушує право останнього вільно користуватися, володіти та розпоряджатися своєю власністю.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, то судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови у видачі будівельного паспорту ОСОБА_1 по забудові земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110136700:02:020:0493.

Зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 будівельного паспорту на забудову та видати будівельний паспорт на забудову земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110136700:02:020:0493.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення цього Кодексу.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

2) відповідач - Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38515770).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 22.12.2020.

Суддя

Інформація заборонена для оприлюднення згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"