Ухвала від 21.12.2020 по справі 540/4070/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

21 грудня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/4070/20

Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Ковбій О.В., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом Державного підприємства "Присиваське дослідне господарство" до Генічеської міської ради про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:

- скасувати Рішення №472 Чонгарської сільської ради від 27.06.2019 року «Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2020 рік», прийняті на LX сесії 7 скликання, в частині визначених ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення;

- скасувати Рішення №651 Чонгарської сільської ради від 14.07.2020 року «Про встановлення на території ради місцевих податків та зборів на 2021 рік», прийняті на LXX сесії 7 скликання, в частині визначених ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення;

- зобов'язати Генічеську міську раду винести на розгляд позачергової сесії питання щодо зміни ставок земельного податку для земель лісогосподарського призначення та винести рішення щодо зміни Додатку 1.2 Рішення№472 від 27.06.2019 року та Додатку 1.2 Рішення №651 від 14.07.2020 року згідно чинного податкового законодавства України.

Позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160-161 КАС України .

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи: має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Пунктами. 4-9 ч. 5 ст. 160 КАС України наведений перелік вимог до позовної заяви, зокрема в ній має бути: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Право на судовий захист гарантоване статтею 55 Конституції України. Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно із вищевказаними нормами права, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

У розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що у зв'язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача, у тому числі інтереси держави.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі № 815/219/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 766/12374/17, від 29 листопада 2019 року у справі № 335/2236/15-а(2-а/335/1/2016), від 09 квітня 2020 року по справі № 807/150/16.

Відповідно приписів ч.4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Натомість, позивач, заявляючи вимогу про скасування рішень суб'єкта владних повноважень, жодним чином не пояснює, чим оскаржені рішення порушують його індивідуально визначені права та не надає жодного доказу на підтвердження існування відповідного порушеного права.

Також суд звертає особливу увагу позивача на те, що предмет судового розгляду, який досліджується судом, має бути чітким та зрозумілим, формулювання позовних вимог у спосіб обраний Державним підприємством "Присиваське дослідне господарство" шляхом одночасного заявлення вимоги про скасування ставок земельного податку та зобов'язання відповідача винести на розгляд сесії питання про зміну цих ставок є неприйнятним, оскільки задоволення однієї вимоги виключає задоволення іншої.

Отже, позивачу слід визначитись з позовними вимогами щодо дійсної цілі заявленого позову - скасування ставок земельного податку чи зобов'язання відповідача їх переглянути.

Окрім наведеного суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства, відповідно до ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З наведеного вище вбачається, що звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав.

Зі змісту позовних вимог встановлено, що позивач просить захистити порушені права шляхом скасування двох рішень відповідача про встановлення на території Чонгарської сільської ради місцевих податків і зборів.

Тобто, позивач звернувшись до суду з даним позовом, фактично, вбачає порушення своїх прав двома рішеннями відповідача.

Таким чином, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру.

Стосовно заявлених позовних вимог та вимог процесуального законодавства при зверненні до суду слід звернути увагу на наступне.

Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно положень ч.ч.1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".

Так, згідно ст.4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою адміністративного позову майнового характеру судовий збір складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подачу суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем позову немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.

Таким чином, враховуючи, що позивачем подано позов з двома вимогами немайнового характеру - судовий збір становить 4204,00 грн (2102,00 грн. + 2102,00 грн. = 4204,00 грн.)

Дослідивши адміністративний позов та додані до нього документи судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір на суму 2102,00 грн.

Таким чином, на даний час сума недоплаченого судового збору становить 2102,00 грн. (4204,00 грн - 2102,00 грн = 2102,00 грн).

Враховуючи викладені обставини вбачаються підстави для залишення позовної заяви без руху для надання можливості позивачу звернутися до суду з заявою про усунення наступних недоліків:

- надати належним чином оформлену позовну заяву з обґрунтуванням порушення оскаржуваними рішеннями свобод та інтересів позивача;

- подання до суду доказів доплати судового збору у сумі 2102,00 грн;

- подання належним чином оформленої позовної заяви (у кількості відповідно кількості учасників справи), в прохальній частині якої зазначити позовні вимоги відповідно дійсної цілі заявленого позову - або щодо скасування ставок земельного податку, або зобов'язання відповідача їх переглянути.

Тому така заява відповідно до ч.1 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків.

Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,

ухвалила:

Залишити позовну заяву без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/4070/20 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя О.В. Ковбій