Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
22 грудня 2020 р. справа №520/7871/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про визнання протиправними бездіяльності та дій вчинених Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року, зміненого постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року по справі № 520/7871/19 та порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, встановлення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача із заявою, в якій просить суд :
1. Визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у не виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 зміненого постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 по справі №520/7871/19 в повному обсязі протиправною;
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області негайно (без відстрочення) здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. і з 01.01.2019 р. та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р., здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсіїз 01.01.2018 року та з 01.01.2019 року однією сумою;
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання ухвалою законної сили, звіт про виконання судового рішення, (ч. 1 ст. 382 КАС України);
4. Врахувати при прийнятті рішення правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 14.02.2018 року по справі №2а/0470/2563/12 та від 22.01.2020 по справі № 440/207/19, які підтверджують, що відповідно до ст. 4 Закону № 3674-V1 не передбачено ставки судового збору за звернення із заявою в порядку контролю за виконанням судового рішення, отже, за законом, на позивача не поширюється обов'язок сплати судового збору за звернення до суду з такою заявою.
Відповідно до ч. 5 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.
В обґрунтування заяви, представник позивача зазначив, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 520/7871/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Харківській області задоволено частково, зокрема: Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. із 01.01.2019 р. Зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 89% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. і з 01.01.2019р.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року та за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року - з 05.03.2019 р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. - з 05.03.2019р.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року по справі №520/7871/19 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 520/7871/19 - скасовано в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 про: - визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 року та за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2019 р. до 05.03.2019р. протиправними; - зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р. по 04.03.2019р., здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року та з 01.01.2019р. однією сумою.
Прийнято в цій частині постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. В іншій частині позовних вимог рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 520/7871/19 - залишено без змін.
Постановою державного виконавця від 20.07.2020 відкрито виконавчі провадження №62601210, №62601327, №62601447, надано боржнику строк на виконання рішення 10 робочих днів.
Також представником позивача в обґрунтування заяви вказано, що ГУПФУ не виконало зазначене рішення належним чином та в повному обсязі, а саме: не здійснило виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 89% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. і з 01.01.2019 р. та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р. та не здійснило виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року та з 01.01.2019 року однією сумою.
Позивач через свого представника звернувся до ГУПФУ про виконання рішення суду та надання відповідних документів на підтвердження виконання рішення суду.
ГУПФУ листом від 07.12.2020 повідомило про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 по справі №520/7871/19, що позивачу здійснено перерахунок пенсії.
Пенсію обчислену за рішенням суду та різницю пенсії за період з дати набрання рішенням суду законної сили було нараховано на особистий рахунок ОСОБА_1 та профінансовано у жовтні поточного року.
Різницю пенсії, обчислена за рішенням суду за період з 01.01.2018 по дату набрання рішенням суду законної сили, буде виплачено в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Також представником позивача зазначено, що рішення суду відповідачем не виконано належним чином та в повному обсязі та зазначено, що як вбачається з листа та наданих розрахунків ГУПФУ не нарахувало ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року та з 01.01.2019р. саме однією сумою, а здійснило розподіл нарахування та виплати на дві частини: виплата різниці пенсії за період по дату набрання рішенням законної сили; та виплата різниці пенсії починаючи з дати набрання рішенням законної сили.
Постановою державного виконавця від 07.12.2020 виконавчі провадження №62601210, №62601327, №62601447 закінчено. Проте рішення суду залишається не виконаним в частині саме виплати позивачу пенсії.
Представник позивача зазначає, що бездіяльність ГУПФУ, яка полягає у невиконанні в повному обсязі рішення суду позивач є протиправною та такою, що порушує права позивача на пенсійне забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
За змістом частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Із зазначеного вбачається, що виконуючи рішення суду відповідач зобов'язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.
Відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з частиною 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З системного аналізу вищезазначених норм права випливає, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається за можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Судом також встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 89% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. і з 01.01.2019 р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 89% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. і з 01.01.2019 р.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року та за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року - з 05.03.2019 р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. - з 05.03.2019р. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 520/7871/19 - скасовано в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 про: - визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018 року та за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2019 р. до 05.03.2019р. протиправними; - зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р. по 04.03.2019р., здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року та з 01.01.2019р. однією сумою.
Прийнято в цій частині постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. В іншій частині позовних вимог рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 520/7871/19 залишено без змін.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 20.07.2020 року постановами державного виконавця відкрито виконавчі провадження з виконання виконавчих листів №520/7871/19, а саме: ВП № 62601210; ВП № 62601327; ВП № 62601447.
07.12.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області повідомлено позивача, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року по справі № 520/7871/19 та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року, головним управлінням здійснено перерахунок пенсії.
Також вказаним листом позивача було повідомлено, що пенсію з урахуванням рішення суду та доплату різниці в пенсії з дати набрання рішенням суду законної сили було нараховано на особистий рахунок ОСОБА_1 та профінансовано у жовтні поточного року. Різниця в пенсії, обчислена за рішенням суду за період з 01.01.2018 року по дату набрання рішенням суду законної сили, буде виплачена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних витрат.
В заяві представник позивача вказав, що протиправність дій головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області полягає у тому, що на час звернення з вказаною заявою, рішення суду не виконано, ГУПФУ не здійснило виплату позивачу пенсії.
Щодо вказаних тверджень заявника суд зазначає, що під час формування Бюджету України на 2020 рік, постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №788) була чинною та підлягала обов'язковому застосуванню пенсійними органами. Після винесення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі № 640/5248/19, якою визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови КМУ від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», відповідні зміни до бюджету не вносились.
Суд зазначає, що Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за № 1189/3264, затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. В реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 розділу II Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України “Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України” від 22.12.2014 №28-2, основним завданням управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі висування пенсій та виплати пенсій, щомісячного довічного утримання судцям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між зонами (містами). Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст. 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Згідно з п. 20 та 29 ч. 1 ст.116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Також суд зазначає, що Верховний Суд України неодноразово приходив до висновку (справи № 21-66а14, № 21-199а15, №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а), що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Враховуючи вчинені відповідачем дії, спрямовані на фактичне виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року по справі № 520/7871/19, суд приходить до висновку про відсутність протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача в межах справи №520/7871/19.
Відповідно до частини 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Таким чином, заява представника позивача про визнання протиправною бездіяльності на виконання рішення суду задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 370, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача про визнання протиправними бездіяльності та дій вчинених Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 року, зміненого постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року по справі № 520/7871/19 та порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, встановлення судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя М.О. Спірідонов