Рішення від 22.12.2020 по справі 520/11710/19

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

22 грудня 2020 р. справа № 520/11710/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (61002, м.Харків, вул. Гіршмана, 8/10, код ЄДРПОУ 08734011), Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить суд:

- визнати бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", яка полягає у відмові надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС документів для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, протиправною;

- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (код ЄДРПОУ 08734011, вул. Гіршмана, 8/10, м. Харків, 61002) надати до Міністерства внутрішніх справ України документи для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за нормами, чинними на 05.03.2019 року, до якої відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, включити такі види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн. надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу - 663,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) - 6082,50 грн.;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за нормами, чинними на 05.03.2019 року, до якої відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, включити такі види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу - 663,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) - 6082,50 грн.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2020 року зупинено провадження уданій справі до набрання законної сили рішенням по справі № 160/8324/19.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 року провадження у справі поновлено.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 року залучено у якості співвідповідача у справі №520/11710/19 - Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10).

Відповідно до ч.9 та ч.14 ст.31 Кодексу адміністративного судочинства України, невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.

28.10.2020 року адміністративну справу №520/11710/19, за наслідками повторного автоматизованого розподілу судових справ між суддями за розпорядженням керівника апарату Харківського окружного адміністративного суду №03-05/72 від 28.10.2020 року, передано в провадження судді Харківського окружного адміністративного суду БіленськогоО.О..

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 року прийнято до розгляду адміністративну справу №520/11710/19 за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до положень п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач з вересня 2000 року по теперішній час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по лінії Міністерства внутрішніх справ України (Національна гвардія). З 01.01.2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії, при цьому до довідки для перерахунку пенсії не були включені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які до зазначеного перерахунку пенсії враховувалися при обчисленні пенсії. Позивач вважає, що при здійсненні перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року відбулося звуження змісту вже існуючих прав пенсіонера на підставі пункту 1 Постанови №103. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови в частині, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45. За таких обставин, у зв'язку з набранням чинності зазначеного рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103, змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, втратили чинність норми, які звужували зміст пенсійних прав позивача. 04 липня 2019 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області із заявою щодо підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019. Листом від 10.07.2019 року № Т-81/119-29-2/02-2019 ГУ МВС України в Харківській області повідомило позивача про направлення вказаної заяви за належністю до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області". Листом від 06.09.2019 № 33/41-Г-120 Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" повідомило позивача про направлення запиту до ГУ ПФУ в Харківській області на отримання списку, згідно постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення. Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" листом від 11.10.2019 року № 33/41-Г-120 повідомила позивача про те, що інформації про перерахунок пенсій та підготовку списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку від Пенсійного фонду України до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило, а тому відсутні підстави для складання списків. Вважаючи відмову у наданні до уповноваженого структурного підрозділу МВС документів для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року, протиправною, позивач звернувся до суду.

Представник Міністерства внутрішніх справ України надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що після визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови №103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій. Представник відповідача вказав, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року не зобов'язано КМУ прийняти іншу постанову відповідно якою б визначався новий порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій чи здійснення будь-яких дій стосовно тих пенсій, які вже були перераховані відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення, які були видані відповідно до вимог постанови №103. На думку відповідача, види грошового забезпечення, що були визначені Постановою №1294 не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії. Окрім цього, представник Міністерства внутрішніх справ України зазначив, що Міністерство внутрішніх справ України є неналежним відповідачем у справі, оскільки Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (далі - ДПООНД МВС України) є уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій, тобто ДПООНД МВС України були делеговані повноваження щодо організації та координації роботи в апараті МВС, територіальних органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при цьому учасниками справи можуть бути будь-які суб'єкти, яким були делеговані відповідні повноваження, навіть без наявності у них статусу окремої юридичної особи. З огляду на викладене, представник Міністерства внутрішніх справ України з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що відповідач не порушував прав позивача та діяв в межах чинного законодавства. Представник відповідача вказав, що 02.08.2019 року позивача було проінформовано щодо направлення його заяви стосовно виготовлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії до уповноваженого структурного підрозділу МВС України для розгляду. 12.08.2019 року до управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України направлено заяви, в тому числі заяву позивача, для вирішення питання стосовно оформлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерів МВС України, які знаходяться на обліку у секторі. 21 серпня 2019 року до установи надійшла відповідь Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України щодо надання заявникам роз'яснення щодо порядку оформлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій із посиланням на норми чинного законодавства. Представник відповідача також зазначив, що посилання позивача в адміністративному позові на безпідставність направлення запиту до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є недоцільним, оскільки відповідач, керуючись вимогами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, діяв у межах чинного законодавства. 06 вересня 2019 року позивача додатково проінформовано про направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області запиту від 06.09.2019 № 33/41-951 щодо отримання списку згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року, після отримання відповіді 02 жовтня 2019 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивача проінформовано про відсутність підстав для складання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Звернення позивача до установи від 31.07.2019 року уважно розглянуто Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», надано всебічно і вчасно відповідь, відповідно до вимог чинного законодавства із додержанням строків розгляду звернень громадян, та з повагою з боку адміністрації установи (лист-відповіді від 02.08.2019 №33/41-Г-120, від 06.09.2019 №33/41-Г-120, від 11.10.2019 № 33/41-Г-120). З огляду на викладене, представник Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України правом надання відзиву на адміністративний позов не скористався.

Позивач надав до суду відповіді на відзиви відповідачів, в яких підтримав позицію, викладену у адміністративному позові та просила суд задовольнити позовні вимоги.

Представник Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» надав до суду заперечення, в яких наполягає на правомірності дій під час розгляду звернення позивача від 31.07.2019 року.

Представник третьої особи надав до суду пояснення по справі, в яких зазначив, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Представник третьої особи вказав, що визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови № 103 згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, 03 за відсутності рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії не створює для відповідача обов'язку скласти та видати повторно довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи вбачається, що позивач з вересня 2000 року по теперішній час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по лінії Міністерства внутрішніх справ України (Національна гвардія), що підтверджується пенсійним посвідченням №8816 від 02.10.2000 року.

З метою здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області виготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №100/24624 від 30.03.2018 року, де зазначено, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2018 року за посадою - "СТ.ПОМІЧН.НАЧ.НАВЧАЛ.ВІД.-НАЧ.ГРУПИ ПЛАНУВ.ВІВВ МВС УКРАЇНИ" становить: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн.

Судом встановлено, що до вказаної довідки для перерахунку пенсії позивача не були включені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які до 01.01.2018 року враховувалися при обчисленні пенсії.

04.07.2019 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області із заявою про підготовку та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року, до якої відповідно до п. 5 Постанови № 45 має бути включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу - 663,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) - 6082,50 грн.

Відповідно до листа ГУ МВС України в Харківській області від 10.07.2019 року №Г-81/119-29-2/02-2019 заява позивача від 04.07.2019 року з додатками була направлена за належністю до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» на виконання вимог листа МВС України від 25.02.2019 року №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ», згідно якого, зокрема, розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору, надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо, належить до функцій сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України по Харківській області».

Враховуючи те, що відбулася передача зазначених вище повноважень до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України по Харківській області», 31.07.2019 року позивач звернувся до керівництва ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» та уточнив свої вимоги, зокрема, розглянути заяву та надати до уповноваженого структурного підрозділу МВС документи, які є підставою для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року, до якої включити щомісячні додаткові види грошового забезпечення відповідно до п.5 Постанови №45.

З наявних матеріалів справи вбачається, що ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» 12.08.2019 року було направлено до управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України заяви, в тому числі заяву позивача, для вирішення питання стосовно оформлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерів МВС України, які знаходяться на обліку у секторі.

21 серпня 2019 року до ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» надійшла відповідь Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України №22/6-4642 від 16.08.2019 року, в якій зазначено про повернення заяв та роз'яснено, що надіслані заяви мають бути розглянуті відповідно до Закону України "Про звернення громадян" і за результатами їх розгляду надати заявникам роз'яснення щодо порядку оформлення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій із посиланням на норми чинного законодавства.

Листом ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» від 06.09.2019 року № 33/41-Г-120 повідомило позивача про направлення запиту до ГУ ПФУ в Харківській області на отримання списку, згідно постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року.

ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» листом від 11.10.2019 року № 33/41/Г-120 повідомило позивача про відповідь ГУ ПФУ в Харківській області, згідно якої інформації про перерахунок пенсій та підготовку списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від Пенсійного фонду України до ГУ ПФУ в Харківській області не надходило.

Зважаючи на те, що станом на час звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом, відповідачами в межах своєї компетенції не було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 05.03.2019 року, до якої відповідно до п. 5 Постанови № 45 має бути включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад у розмірі - 6630,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 4055,00 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу - 663,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років) - 6082,50 грн., позивач вважає протиправною допущену бездіяльність відповідачів та як наслідок, порушеними права на отримання пенсійних виплат у відповідному розмірі.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області та згодом до ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» із заявами про видачу оновленої довідки про розміри грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Судом встановлено, що відповідно до Положення про Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», затвердженого наказом МВС України від 07.11.2015 року № 1447 (у редакції наказу МВС України від 25.06.2018 року № 549), Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» є самостійним державним багатопрофільним закладом охорони здоров'я, який об'єднує в собі лікувально-профілактичні та інші заклади, що здійснюють на основі ліцензії медичне забезпечення осіб, які відповідно до законодавства мають право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров'я МВС.

Відповідно до наказу МВС України від 25.09.2018 № 787 «Про організаційно-штатні зміни» та листа МВС України від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» у 2019 році при територіальних медичних об'єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань.

Відповідно до Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичну об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», затвердженого наказом начальника установи від 03.04.2019 № 22, сектор є самостійним структурним підрозділом Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», який організовує та здійснює діяльність із пенсійних, соціальних та гуманітарних питань.

Згідно з п. 7 розділу III Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», затвердженого наказом начальника установи від 03.04.2019 № 22, до функцій сектору належить, в тому числі, надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам МВС України, особам, які мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, що є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо.

Судом встановлено, що на виконання зазначених приписів законодавства, ДУ «ТМО МВС України по Харківській області» 12.08.2019 року було направлено до управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України заяви, в тому числі заяву позивача, для вирішення питання стосовно оформлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерів МВС України, які знаходяться на обліку у секторі.

При цьому, відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Відповідно до пп. 10 п. 1 розділу II Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 24.05.2018 № 440, до основних завдань ДПООНД МВС України відноситься загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій та отримання пільг пенсіонерами з числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, звільнених зі служби у зв'язку з виходом на пенсію.

Згідно з п.п.53 п.2 розділу II Положення, ДПООНД МВС України відповідно до покладених на нього завдань організовує та координує роботу в апараті МВС, територіальних органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п.п.55 п.2 розділу II Положення, ДПООНД МВС України оформляє та подає до територіальних органів Пенсійного фонду України документи для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 4 розділу І Положення ДПООНД МВС України має печатку, штампи та бланки зі своїм найменуванням.

З наведеного вбачається, що на виконання вимог Порядку Міністерством внутрішніх справ України був визначений структурний підрозділ, відповідальний за подання до органів, що призначають пенсію, документів для призначення (перерахунку) пенсії - ДПООНД МВС України, якому були делеговані повноваження щодо організації та координації роботи в апараті МВС, територіальних органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, суд приходить до висновку, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» не було допущено протиправної бездіяльності щодо направлення до уповноваженого структурного підрозділу МВС документів для оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області».

Судом встановлено, що саме на Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Отже, саме Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України допущено протиправну бездіяльність щодо виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 05.03.2019 року.

З огляду на викладене суд не погоджується з доводами відповідачів про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5 березня 2019 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При цьому, Велика Палата Верховного Суду під час розгляду справи №160/8324/19 погодилась з висновком суду першої інстанції про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова № 804), якою визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, не впливає на обов'язок щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та не встановлює інших умов і порядку для такого перерахунку.

Згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-VI «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд установив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року «Гайгузус проти Австрії», у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» (рішення від 8 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

З огляду на викладене, бездіяльність Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України щодо виготовлення та напрвлення оновленої довідки та, як наслідок, непроведення пенсійним органом позивачу перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року).

Зазначена позиція також підтримана Конституційним Судом України в рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.

Також, Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі №21-399во10, від 7 грудня 2012 року у справі № 21-977во10, від 3 грудня 2010 року у справі №21- 44а10).

При цьому, відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до пункту 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стреч проти Сполучного Королівства ("Stretch - United Kingdom" №44277/98).

У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("Von Maltzan and Others v. Germany" № 71916/01, № 71917/01 та № 10260/02).

Також суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви” за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути “ефективним” як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, “ефективний засіб правого захисту” у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року та як наслідок, зобов'язання Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по зразковій справі №160/8324/19, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до положень ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

При застосуванні судом висновків Верховного Суду в зразковій справі при розгляді даного адміністративного позову враховано, що позивачем є особа, яка отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ; відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії); спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії; позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (61002, м.Харків, вул. Гіршмана, 8/10, код ЄДРПОУ 08734011), Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п.3 Прикінцевих положень КАС України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 22.12.2020 року.

Суддя Біленський О.О.