Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
15.12.2020 р. Справа № 520/14064/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супруна Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Остропільця Є.Є.,
за участю:
представника позивача - Озерний К.-В.О.,
представника відповідача - Виноградова В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду клопотання Комунального підприємства "Чугуїввода" про залучення представника у справі № 520/14064/2020 за позовом Комунального підприємства "Чугуїввода" (вул. Героїв Чорнобильців, буд. 61, м. Чугуїв, Харківська область, 63506, код ЄДРПОУ 36555336) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про зобов'язання вчинити певні дії,
Комунальне підприємство "Чугуїввода" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, у якому просить суд:
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області ухвалити рішення про списання нарахованої пені в інтегрованій картці платника, Комунального підприємства "Чугуїввода", за несвоєчасну оплату рентних платежів за спеціальне використання води, що нараховано за період з 01.03.2020 по 28.09.2020 року в сумі 473984,12 грн., а також про коригування облікових показників в інтегрованій картці платника рентних платежів за спеціальне використання води (КП "Чугуїввода") на суму 217446,08 грн. згідно призначення в платіжних документах за період з 01.03.2020 по 25.09.2020 року, які ГУ ДПС у Харківській області неправомірно зараховано на погашення пені.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу у підготовче засідання.
До канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 15.12.2020 (за вх.№01-26/99195/2020) від директора Комунального підприємства "Чугуїввода" надійшло клопотання про участь представника підприємства, Токарєва Сергія Вікторовича за довіреністю в судовому розгляді справи №520/14064/2020.
У підготовче засідання призначене на 15.12.2020 о 09:50 год., представник позивача прибув. Клопотання від 15.12.2020 (за вх.№01-26/99195/2020) про залучення представника підтримав з підстав та мотивів викладених в ньому.
У підготовче засідання призначене на 15.12.2020 о 09:50 год. представник відповідача прибув, у задоволені клопотання директора Комунального підприємства "Чугуїввода" про залучення представника заперечував в повному обсязі з підстав необґрунтованості.
Вислухавши думку сторін та дослідивши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до статті 1 КАС України цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів та встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах. Частиною першою статті 3 КАС України визначено, що порядок здійснення судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративній справі здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частина третя зазначеної статті).
Водночас, за приписами частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акта, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Відповідно до частин першої, третьої статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Відтак, у КАС України розмежовуються такі юридичні категорії, як "представництво" і "самопредставництво".
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Законом "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 02 червня 2016 року № 1401-VIII внесені доповнення до Конституції України, відповідно до яких розділ XV "Перехідні положення" Основного Закону України було доповнено пунктом 11, який передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року (абзац перший пункту).
Відповідно ч. 1 ст. 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
Відповідно п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративною справою незначної складності (малозначною справою) є адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що представництво юридичної особи в судах з 01 січня 2020 року здійснюється виключно адвокатом.
Водночас, варто зазначити, що пунктом 11 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України врегульовано саме питання представництва. Питання "самопредставництва" передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.
За загальним правилом теорії права самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови колегіального виконавчого органу діяти від імені такої особи, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
Разом з тим, змінами, внесеними до КАС України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення" від 18 грудня 2019 року № 390-IX, збільшено випадки самопредставництва юридичної особи, суб'єкта владних повноважень і визначено, що "юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені" та визначено перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: "відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту)".
З аналізу цієї норми Закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею 44 КАС України процесуальних прав, можливий за умови сукупної наявності обох цих умов. Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження.
Аналогічна позиція була висловлена Верховним Судом в ухвалах від 16 січня 2020 року у справі №826/11291/17, від 17 січня 2020 року у справі №340/1511/19, від 20 січня 2020 року у справі №420/5959/18, від 21 січня 2020 року у справі №2140/1691/18, 17.04.2020 року у справі №540/1852/19.
Поряд з тим, залишаються чинними і такими, що підлягають обов'язковому виконанню, приписи ЦК України та Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 15 травня 2003 року № 755-IV (надалі - Закон № 755-IV).
Обов'язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи (ч.3 ст.9 Закону).
При цьому, відповідно до пункту другого частини першої статті першої цього Закону, Витяг з Єдиного державного реєстру (надалі - Витяг) містить відомості, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.
Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру, закріплений статтею 10 Закону № 755-IV, яка, зокрема, визначає, що внесені до Реєстру документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі. Якщо ж відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі.
Отже, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.01.2020р. у справі №520/9606/18.
Частиною 5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Разом з цим, провадження в даній справі розпочато 02.11.2020 року, тобто після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)".
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження, натомість директором Комунального підприємства "Чугуїввода" не надано документів, які б свідчили, що Токарєв Сергій Вікторович є адвокатом, або особою, яка діє відповідно до статуту, положення чи іншого акта, на підставі якого він здійснює представництво юридичної особи у порядку її самопредставництва.
Водночас, суд звертає увагу Комунального підприємства "Чугуїввода" на те, що представництво юридичної особи може здійснювати керівник підприємства, член виконавчого органу, інша особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень).
В свою чергу, представництво інтересів юридичної особи у справах, які розглядаються за правилами загального позовного провадження, представником за довіреністю не можлива.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що представником позивача не надано належних доказів наявності в Токарєва С.В. повноважень діяти від імені Комунального підприємства "Чугуїввода".
Таким чином клопотання позивача про надання можливості представнику за довіреністю Токарєву С.В. представляти інтереси в даній справі задоволенню не підлягає.
Керуючись положеннями ст.ст. 2, 5, 8, 9, 43, 46, 55, 56, 57, 59, 60, 243, 248, 250, 256, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання Комунального підприємства "Чугуїввода" про залучення представника від 15.12.2020 за вх. №01-26/99195/2020 - залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено та підписано 21.12.2020.
Суддя Ю. О. Супрун