Рішення від 14.12.2020 по справі 818/2165/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2020 року Справа № 818/2165/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,

представники позивача - Кісіля А.В.,

представника відповідача - Савченко С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2165/18 за позовом Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агенства резерву України до Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України (далі ДП "Охтирський КХП"), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управлінням ДФС у Сумській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасне сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 02.04.2018 № 0023401304.

В обґрунтування позовних вимог ДП "Охтирський комбінат хлібопродуктів" зазначив, що 02.04.2018 р. відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про сплату позивачем 387120,03 грн. штрафу та 105167,39 грн. пені, яке прийнято на підставі акту перевірки від 17.01.2018 р. №288/18-28-13-04/00956031/3, відповідно до якого встановлено порушення вимог п.1 ч.1 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Позивач вважає рішення таким, що прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, а отже, відповідно, підлягає скасуванню.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 року у справі №818/2165/18, залишеним без змін Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2018, в задоволенні позову було відмовлено.

Постановою Верховного суду від 10.04.2020 касаційну скаргу Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України задоволено частково, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.08.2018 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2018 у справі №818/2165/18 скасовано, справу №818/2165/18 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. У вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що визначальним для вирішення справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної) сплати позивачем єдиного соціального внеску на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а саме: дослідження інтегрованої картки платника єдиного внеску, а також первинних документів щодо нарахування (звіти, розрахунки) та сплати (платіжні доручення) відповідних сум.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 справу №818/2165/18 було прийнято до провадження та визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Під час підготовчого провадження представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечував з огляду на наступне.

Відповідач зазначає, що ДП «Охтирський КХП» щомісяця протягом 2015 та 2016 років подавалися до Охтирської ОДПІ звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому сплата нарахованого єдиного внеску здійснювалася несвоєчасно.

В зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску, ГУ ДФС у Сумській області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 31.01.2018 року №0010261304 на загальну суму 499121,59 грн., в тому числі штрафних санкцій 387120,03 грн., пені 112001,56 грн.

Представник відповідача ознайомившись з наданими відповідачем інтегрованою карткою платника податку по єдиному внеску за 2015 та 2016 роки та розрахунком штрафних санкцій та пені до оскаржуваного рішення, надав суду пояснення, в яких зазначив, що відповідач безпідставно до Рішення включено наведені в розрахунку штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму 37042,13 грн. за лютий 2015 року згідно звіту від 18.03.2015 № 1510844537.

Також позивач зазначає, що відповідачем було відображено в інтегрованій картці платника податків штрафні санкції та пеню згідно рішень від 18.05.2015 №№ 0005011702, 0005051702, 0005041702, 0005031702 та від 24.07.2015 №№ 0006161702, 0006171702 раніше дати отримання позивачем рішення за результатами розгляду скарги від 10.08.2015 № 16829/6/99-99-10-01-07-15. На думку позивача вказані дії відповідача призвели до порушення положення ч. 6 ст. 25 Закону про ЄСВ.

В підготовчому судовому засіданні судом було частково задоволено клопотання ГУ ДПС у Сумській області, та протокольною ухвалою залучено в якості співвідповідача ГУ ДПС у Сумській області, в зв'язку з тим, що ГУ ДФС у Сумській області знаходиться у стані припинення.

В подальшому ухвалою судом було закрито підготовче провадження у даній справі, справу призначено до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.77, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України, ч.2 п.1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до затвердженого плану - графіка проведення документальних планових перевірок Головного управління ДФС у Сумській області на 4 квартал 2017 року, згідно наказу начальника Головного управління ДФС у Сумській області № 1815 від 27.11.2017 року, відповідно до направлення на перевірку №2619 від 15.12.2017 року, проведена документальна планова виїзна перевірка Державного підприємства „Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплаті податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.07.2014 по 30.06.2017 та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2015 по 30.06.2017 року.

За результатами вказаної перевірки складено акт №288/18-28-13-04/00956031/3 від 17.01.2018 (а.с.14-52, т.1)

Згідно змісту акту перевірки встановлено порушення вимог:

- п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49, п.51.1 ст.51, абз. б п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями та п. 2.1. Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 13.01.2015 року № 4;

- п.п.168.1.5 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями підприємством перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб з порушенням граничних строків сплати, внаслідок чого перевіркою, з урахуванням термінів, встановлених п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, нарахована пеня в сумі 10204,16 грн.;

- п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 Інші перехідні положення Розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України із змінами та доповненнями, підприємством перераховано до бюджету військовий збір з порушенням граничних строків, внаслідок чого перевіркою, з урахуванням термінів, встановлених п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, нарахована пеня в сумі 1330,43 грн.;

- п.1 частини 2 ст.6. Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями;

- частини 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» підприємством несвоєчасно сплачено до бюджету єдиний внесок внаслідок чого перевіркою, відповідно до п.10 ст.25 Закону № 2464 нарахована пеня в сумі 112001,56 грн.

31.01.2018 на підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення №0010181304, №0010171304, №0010161304 та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0010261304 та №0010221304.

Не погодившись із рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0010261304 від 31.01.2018 позивач оскаржив його в адміністративному порядку, рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 20.03.2018 №9695/6/89-99-11-02-02-25 (а.с.178, т.1) скасовано рішення №0010261304 від 31.01.2018 та зобов'язано ГУ ДФС у Сумській області винести нове рішення.

За результатами розгляду скарги винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 02.04.2018 р. №0023401304 на загальну суму 492287,42 грн., в тому числі штрафні санкції 387120,03 грн., пеня 105167,39 грн. (а.с.53, т.1)

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464 - VI).

За визначенням пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 зазначеного Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За правилами частини п'ятої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Частиною 7 зазначеної статті встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч.8 ст.9 Закону №2464-VI).

За змістом пункту 1 частини десятої статті 9 вищезазначеного Закону днем сплати єдиного внеску, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів, вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Ч.6 ст.25 Закону №2462-VІ зазначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як свідчать матеріали справи, ДП «Охтирський КХП» щомісяця протягом 2015 та 2016 років подавалися до Охтирської ОДПІ звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За січень 2015 року відповідно до поданого до Охтирської ОДПІ звіту №1508314803 проведено 20 лютого 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 211001,40 грн., з яких у сумі 45708,06 грн. сплачено 03.07.2015 року.

За лютий 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1510844537 проведено 20 березня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 139502,60 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 03.07.2015 року в сумі 6388,89 грн., 09.07.2015 року в сумі 1394,56 грн., 16.07.2015 року в сумі 1198,84 грн. 181,99 грн., 744,66 грн., 10,96 грн., 21.07.2015 року в сумі 33133,27 грн., 23.07.2015 року в сумі 1066,27 грн., 30.07.2015 року в сумі 47679,58 грн., 04.08.2015 року в сумі 32431,54 грн., 06.08.2015 року в сумі 310,28 грн., 18.08.2015 року в сумі 206,85 грн., 559,54 грн., 33,71 грн., 19.08.2015 року у сумі 3224,62 грн., 20.08.2015 року у сумі 10937,04 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 20.08.2015 року.

За березень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1511652024 проведено 20 квітня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 149984,20 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 20.08.2015 року в сумі 92039,97 грн., 27.08.2015 року в сумі 17002,15 грн., 31.08.2015 року в сумі 40942,08 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 31.08.2015 року.

За квітень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1514642363 проведено 20 травень 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 143090,60 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 31.08.2015 року у сумі 37950,16 грн., 03.09.2015 року в сумі 689,31 грн., 04.09.2015 року в сумі 104451,13 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 04.09.2015 року.

За травень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1515997215 проведено 22 червня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 135745,25 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 04.09.2015 року в сумі 15548,87 грн., 18.09.2015 року в сумі 941,30 грн., 28.09.2015 року в сумі 827,40 грн., 06.10.2015 року у сумі 174,57 грн., 07.10.2015 року у сумі 1119 грн., 35,31 грн., 586,18 грн., 09.10.2015 року у сумі 116512,62 грн. тобто повністю недоїмка сплачена 09.10.2015 року.

За червень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1517379474 проведено 20 липня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 154551,40 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 09.10.2015 року в сумі 63487,38 грн., 12.10.2015 року в сумі 20738,99 грн., 16.10.2015 року у сумі 383,62 грн., 20.10.2015 року в сумі 50000 грн., 21.10.2015 року у сумі 110,14 грн., 3214,19 грн., 16617,08 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 21.10.2015 року.

За липень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1519830596 проведено 20 серпня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 192951,34 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 23.10.2015 року в сумі 13898,73 грн., 264,36 грн., 3758,24 грн., 226,40 грн., 26.10.2015 року в сумі 121068,33 грн., 30.10.2015 року в сумі 9680,56 грн., 05.11.2015 року у сумі 82,74 грн., 09.11.2015 року у сумі 1807,56 грн., 18.11.2015 року у сумі 2443,49 грн., 18.11.2015 року у сумі 147,20 грн., 20.11.2015 року у сумі 39573,73 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 20.11.2015 року.

За серпень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1521530943 проведено 21 вересня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 200835,50 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 20.11.2015 року в сумі 95659,73 грн., 01.12.2015 року в сумі 50000 грн., 04.12.2015 року в сумі 55175,77 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 04.12.2015 року.

За вересень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1523229284 проведено 20 жовтня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 246050,58 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 04.12.2015 року в сумі 68494,03 грн., 09.12.2015 року в сумі 2933,27 грн., 51 грн., 10.12.2015 року в сумі 603,19 грн., 36,34 грн., 16.12.2015 року у сумі 150000 грн., 17.12.2015 року у сумі 23932,75 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 17.12.2015 року.

За жовтень 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1525779746 проведено 20 листопад 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 278041,60 грн., які сплачувалися частинами в наступні терміни: 17.12.2015 року в сумі 76067,25 грн., 96716,15 грн., 21.12.2015 року в сумі 100000 грн., 22.12.2015 року в сумі 744,76 грн., 23.12.2015 року у сумі 4513,44 грн., тобто повністю недоїмка сплачена 23.12.2015 року.

За листопад 2015 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №1527197325 проведено 21 грудня 2015 року нарахування єдиного внеску в сумі 247966,33 грн., яке сплачено 23.12.2015 року в сумі 247966,33 грн.

За серпень 2016 року відповідно до поданого ДП «Охтирський КХП» звіту №9167890666 проведено 20 вересня 2016 року нарахування єдиного внеску в сумі 113167,69 грн. Нарахування єдиного внеску у сумі 1172,59 грн. сплачено несвоєчасно, а саме 22.09.2016 року.

Зазначені обставини підтверджуються інтегрованою карткою платника єдиного внеску (а.с. 64 - 111, т.2). При цьому факт несвоєчасної сплати єдиного внеску за спірний період не заперечується позивачем.

У силу вимог частини одинадцятої 9 Закону №2464-VI, - у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Юридична відповідальність за вчинення вказаного порушення вимог законодавства встановлена пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI і полягає у застосуванні відповідним органом до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафу у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Водночас процедура нарахування та сплати фінансових санкцій визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).

Так, частиною першою розділу VIІ Інструкції №449 передбачено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Пунктом 2 частини другої розділу VIІ Інструкції №449 встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Таким чином, внаслідок несвоєчасної сплати єдиного внеску до платника застосовується штраф та нараховується пеня згідно з рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а розрахунок фінансової санкції проводиться на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Відтак, беручи до уваги досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, якими підтверджено несвоєчасну сплату позивачем єдиного внеску, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого ГУ ДФС у Сумській області рішення від 02.04.2018 р. №0023401304, яким до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України за несвоєчасну сплату ЄСВ застосовано штраф у розмірі 387120,03 грн. та нараховано пеню у розмірі 105176,39 грн.

При цьому твердження позивача, що до оскаржуваного рішення відповідачем безпідставно включено штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму 37042,13 грн., за лютий 2015 року згідно звіту від 18.03.2015 № 1510844537, суд вважає безпідставним.

Так, із оскаржуваного рішення суд вбачає, що штрафні санкції нараховані за період з 21.04.2015 по 20.10.2017 (а.с. 53, т.1). З інтегрованої картки платника судом встановлено, що сплата єдиного внеску за лютий 2015 року відповідно до звіту №1510844537 здійснювалася позивачем частинами протягом липня - серпня 2015 року.

Як вже зазначалося судом вище, відповідно до п.п.2 п.2 Розділу VIІ Інструкції №449, при застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Також безпідставним суд вважає твердження позивача щодо передчасного відображення в інтегрованій картці по єдиному внеску 11.08.2015 рішень Охтирською ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 24.07.2015 №0006161702, №0006171702.

З матеріалів справи суд вбачає, що вказані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені винесенні за результатами розгляду первинної скарги ДП «Охтирський КХП» на рішення Охтирської ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 18.05.2015 року №0004961702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за липень 2014 року, №0004981702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за серпень 2014 року, №0005011702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за вересень 2014 року, №0005031702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за жовтень 2014 року, №0005041702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за листопад 2014 року, №0005051702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за грудень 2014 року (а.с. 133 - 138, т.2).

Рішенням Головного управління ДФС у Сумській області від 1 липня 2015 року №8282/10/18-28-10-04-05-22/174/ск рішення Охтирської ОДПІ від 18 травня 2015 року №0004961702, №0004981702 залишено без змін, в рішенні №0005011702 збільшено суму застосованих штрафних санкцій на 3231,46 грн. та пені на 3575,11 грн., в рішенні №0005031702 збільшено суму пені на 154,60 грн., в рішенні №0005041702 збільшено суму пені на 430,99 грн., а рішення №0005051702 скасоване як прийняте не за встановленою формою. Крім того, було зобов'язано Охтирську ОДПІ за наслідками розгляду скарги прийняти відповідні рішення з урахуванням вимог наказу Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року №449 «Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо встановленої форми рішень (а.с. 139 - 140, т.2).

З урахуванням рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 1 липня 2015 року №8282/10/18-28-10-04-05-22/174/ск Охтирською ОДПІ були прийнятті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 24.07.2015 №0006161702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за вересень - листопад 2014 року та №0006171702 за несвоєчасну сплату єдиного внеску за грудень 2014 року (а.с. 141 - 142, т.2).

Не погоджуючись із результатами розгляду скарги, ДП «Охтирський КХП» до ДФС України була подана повторна скарга, яка рішенням ДФС України від 10 серпня 2015 року №16829/6/99-99-10-01-07-15 скаргу ДП «Охтирський КХП» було залишено без задоволення (а.с. 143 - 145, т.2).

Згідно із абз. 3 ч. 14 ст. 25 Закону України від 08.07.2010 № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями, оскарження рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення податковим органом вищого рівня або судом рішення у справі.

Отже, рішення ДФС України від 10.08.2015 року №16829/6/99-99-10-01-07-15 було прийнято за результатами повторної скарги ДП «Охтирський КХП» на рішення Охтирської ОДПІ від 18.05.2015 року №0004961702, №0004981702, №0005011702, №0005031702, №0005041702 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені та рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 1 липня 2015 року №8282/10/18-28-10-04-05-22/174/ск про результати розгляду первинної скарги, а не на рішення Охтирської ОДПІ від 24 липня 2015 року №0006161702, №0006171702, як вважає позивач.

Також судом встановлено, що позивач не погодився із рішеннями Охтирської ОДПІ від 24 липня 2015 року №0006161702, №0006171702 подав скаргу до Головне управління ДФС у Сумській області. Головне управління ДФС у Сумській області рішенням від 02.09.2015 №11105/10/18-28-10-04-05-37/265ск залишив скаргу ДП «Охтирський КХП» на рішення Охтирської ОДПІ від 24 липня 2015 року №0006161702, №0006171702 без розгляду (а.с. 146, т.2). При цьому доказів оскарження рішення від 02.09.2015 №11105/10/18-28-10-04-05-37/265ск позивач суду не надав.

Крім того, під час розгляду справи, із наявних доказів, судом не було встановлено, що відображення в інтегрованій картці платника вказаних рішень вплинуло на розмір штрафних санкцій та пені, нарахованих рішенням №0023401304 від 02.04.2018.

Також, суд не погоджується з твердженням позивача, що відображення в інтегрованій картці позивача по єдиному внеску 17.12.2015 рішень Охтирською ОДПІ про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 14.08.2014 № 0010031703, №0010051703, №0010061703, №0010041703, №0010011703 вплинуло на строк сплати за звітні періоди згідно поданих ДП «Охтирський КХП» звітів по єдиному внеску, оскільки згідно даних інтегрованої картки платника податку по єдиному внеску сплата недоїмки, яка виникла згідно вказаним рішенням про застосування штрафних санкцій та пені, а також звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне за листопад 2015 року, поданого ДП «Охтирський КХП» (строк сплати 21.12.2015 року) відбулась в один день - 23.12.2015 та на розмір нарахованої пені за несвоєчасну сплату за листопад 2015 року не вплинуло.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, ГУ ДФС у Сумській області довело належними та допустимими доказами правомірність прийнятого рішення від 02.04.2018 р. №0023401304.

З врахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агенства резерву України до Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Сумській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 02.04.2018 р. №0023401304 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21.12.2020 року.

Суддя В.О. Павлічек