22 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5065/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області , Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області сектор із соціально-гуманітарних питань", третя особа: Міністерство внутрішніх справ України Департамент забезпечення діяльності апарату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
14 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області , Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області сектор із соціально-гуманітарних питань", третя особа: Міністерство внутрішніх справ України Департамент забезпечення діяльності апарату про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду звернення від 24.02.2020 року № ГУ-10303885 та не вжиття відповідних заходів по обставинам, викладеним у зверненні від 24.02.2020 року № ГУ-10303885; зобов'язання повторно розглянути звернення від 24.02.2020 року № ГУ-10303885 та надати позивачу статус ветерана органів внутрішніх справ, посвідчення і нагрудний знак.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він 24.02.2020 року через Урядовий контактний центр подав звернення реєстраційний номер ГУ-10303885 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про вжиття заходів щодо надання йому статусу "Ветерана органів внутрішніх справ", посвідчення і нагрудного знаку. Проте, на даний час відповіді не отримав, а тому вважає, що відповідачі допустили протиправну бездіяльність.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/5065/20 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області сектор із соціально-гуманітарних питань", третя особа: Міністерство внутрішніх справ України Департамент забезпечення діяльності апарату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Представники відповідачів та третьої особи надали суду заяви по суті справи, в яких вони просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своїх заперечень зазначали, що звернення ОСОБА_1 від 24.02.2020 року було розглянуто відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян". Зазначали, що позивач не має правових підстав для отримання статусу ветерана органів внутрішніх справ, оскільки він немає необхідної вислуги служби в органах внутрішніх справ.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
24.02.2020 року ОСОБА_1 через Урядовий контактний центр подав звернення реєстраційний номер ГУ-10303885 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про вжиття заходів щодо надання йому статусу "Ветерана органів внутрішніх справ", посвідчення і нагрудного знаку.
Листом Департаменту забезпечення діяльності апарату МВС України від 02.03.2020 року № Г-2709/09 ОСОБА_1 повідомлено про направлення його звернення за належністю до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області.
Листом від 10.03.2020 року № 33/37-422 Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області повідомила ОСОБА_1 , що згідно розрахунку вислуги років на пенсію, складеного 29.09.2011 року УКЗ УМВС України в Полтавській області, його звільнено з органів внутрішніх справ відповідно до пункту 64 "ж" Положення про проходження служби у запас за власним бажанням наказом УМВС в Полтавській області № 299 о/с від 29.09.2011 року. Вислуга років складає: у календарному обчисленні - 12 років 06 місяців 24 дні; у пільговому обчисленні - 20 років 08 місяців 25,5 днів; період навчання - 02 роки 04 місяці 27,5 днів. Також заявнику роз'яснено, що при визначенні права на отримання статусу "Ветеран органів внутрішніх справ" періоди навчання у цивільних навчальних закладах до вислуги років не зараховується. Розрахунок вислуги років складається для визначення права на пенсію, а не для видачі посвідчення і нагрудного знака "Ветеран органів внутрішніх справ", а тому заявник не підпадає під категорію осіб, які визнаються ветеранами органів внутрішніх справ.
Позивач не погодився із вищевказаними діями відповідачів щодо розгляду його звернення від 24.02.2020 року та звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96 (далі - Закон № 393/96).
Частиною 1 статті 1 Закону № 393/96 визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону № 393/96 під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Статтею 4 Закону № 393/96 передбачено, що до рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі у сфері управлінської діяльності, внаслідок яких: порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян); створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод; незаконно покладено на громадянина які-небудь обов'язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.
Згідно із положеннями статті 5 Закону № 393/96 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 393/96 звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина 3 статті 7 Закону № 393/96) .
Частиною 1 статті 15 Закону № 393/96 визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Статтею 18 Закону № 393/96 передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Згідно із статтею 19 Закону № 393/96 органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону № 393/96 звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що звернення, яке відповідає вимогам Закону №393/96 повинно бути прийнято, всебічно та повно розглянуто у встановлені законом строки, та за наявності для того підстав, суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого входить вирішення спірного питання, повинен вжити усіх передбачених законом заходів для поновлення порушеного права особи та усунення причин та умов, які сприяли порушенням.
Суд зазначає, що звернення ОСОБА_1 від 24.02.2020 року відповідало вимогам статті 5 Закону №393/96, а тому підлягало розгляду відповідачами у встановлені законом строки та порядку з наданням оцінки усім вимогам та аргументам заявника.
Досліджуючи матеріали справи суд встановив, що за результатами розгляду звернення позивача Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області, якій, в тому числі, було направлено вказане звернення, надана відповідь по суті звернення в порядку та строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян».
Так, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Секторі із соціально - гуманітарних питань ДУ "ТМО", як особа, яка звільнена з органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років.
12.02.2020 року рішенням МСЕК ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 3 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визнаються громадяни України: особи з інвалідністю I та II групи, інвалідність яких настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, і які мають вислугу військової служби і служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України 20 років і більше.
З аналізу наведеної норми слідує, що необхідними і достатніми умовами для визначення особи ветераном органів внутрішніх справ є: - особа з інвалідністю І та ІІ групи, інвалідність яких настала внаслідок захворювання, одержаного в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ; - які мають вислугу служби в органах внутрішніх справ 20 років і більше.
Враховуючи, що тривалість служби в календарному обчисленні ОСОБА_1 становить 12 років 06 місяців 25,5 днів та пільговому обчисленні 18 років 03 місяці 28 днів (без урахування періоду його навчання в Полтавському державному сільськогосподарському інституті з 01.09.1992 по 26.06.1997) відсутні підстави для надання йому статусу ветерана органів внутрішніх справ, видачі посвідчення і нагрудного знака.
Посилання позивача на те, що Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області не було надано відповіді на його звернення від 24.02.2020 року спростовуються листом Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області від 10 березня 2020 року № 33/37-422, який міститься в матеріалах справи.
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області щодо неналежного розгляду звернення від 24.02.2020 року № ГУ-10303885 та не вжиття відповідних заходів по обставинам, викладеним у зверненні від 24.02.2020 року № ГУ-10303885; зобов'язання Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області повторно розглянути звернення від 24.02.2020 року № ГУ-10303885 та надати позивачу статус ветерана органів внутрішніх справ, посвідчення і нагрудний знак є необґрунтованими та задоволенню не підлягають .
В свою чергу, доказів належного розгляду Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області звернення позивача від 24.02.2020 року матеріали справи не містять.
Суд відхиляє аргументи представника Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо відсутності повноважень на розгляд звернення позивача від 24.02.2020 року, оскільки згідно статті 7 Закону № 393/96 якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області допущено протиправну бездіяльність при розгляді звернення ОСОБА_1 від 24.02.2020 року, а тому позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 24.02.2020 року реєстраційний номер ГУ-10303885 та зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області розглянути звернення ОСОБА_1 від 24.02.2020 року реєстраційний номер ГУ-10303885 відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян".
Таким чином, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83, м. Полтава, 36014; код ЄДРПОУ 08592276), Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області сектор із соціально-гуманітарних питань" (вул. С.Петлюри, 64, м. Полтава, 36039; код ЄДРПОУ 08733966), третя особа: Міністерство внутрішніх справ України Департамент забезпечення діяльності апарату (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 00032684) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 24.02.2020 року реєстраційний номер ГУ-10303885.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області розглянути звернення ОСОБА_1 від 24.02.2020 року реєстраційний номер ГУ-10303885 відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян".
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.Б. Головко