22 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4895/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 (в порядку ст. 382 КАС України) від 20 листопада 2020 року у справі № 440/4895/19 за позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України про визнання рішення та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2020 року позов ОСОБА_1 до Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 ), треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України про визнання рішення та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 ) щодо повернення подання та доданих документів про залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік супровідним листом за вих. №1116/9/ку/3/5969 від 04.11.2019 та повторного повернення цього ж подання супровідним листом за вих.№ 116/9/ку/3/6799 від 25.11.2019. Зобов'язано Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_2 ) упродовж 30 днів з дня вступу рішення суду у цій справі в законну силу скерувати подання та необхідні документи про залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік до уповноваженої на прийняття такого рішення посадової особи - Міністру оборони України. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішення суду набрало законної сили 16 вересня 2020 року.
15 жовтня 2020 року Полтавський окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
16 листопада 2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 (в порядку ст. 382 КАС України) у справі № 440/4895/19, відповідно до якої заявник просить зобов'язати Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України подати у встановлений Законом строк звіт про виконання судового рішення у справі № 440/4895/19.
Ухвалою суду від 18 листопада 2020 року заяву ОСОБА_1 (в порядку ст. 382 КАС України) у справі № 440/4895/1 повернуто без розгляду у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
25 листопада 2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 (в порядку ст. 382 КАС України) від 20 листопада 2020 року у справі № 440/4895/19, відповідно до якої заявник просить зобов'язати Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України подати у встановлений Законом строк звіт про виконання судового рішення у справі № 440/4895/19.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 26 листопада 2020 року вирішено провести розгляд заяви без участі учасників справи у порядку письмового провадження.
30 листопада 2020 року до суду надійшли письмові пояснення представника військової частини НОМЕР_1 , відповідно до якого повідомлено, що Командуванням Сухопутних військ збройних сил України, з метою виконання рішення Полтавського адміністративного суду від 24.04.2020 та постанови Другого Апеляційного адміністративного суду від 16.09.2020 по адміністративній справі №440/4895/19, яке надійшло до Командування Сухопутних військ Збройних Сил України 28.10.2020, у відповідності до вимог ст.ст. 14, 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (за підпорядкованістю) за вих. №l 16/9/кц/12938 від 05.11.2020 направлено матеріали для розгляду та прийняття рішення про залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік до Кадрового центру Збройних Сил України м. Київ. Крім того, повідомлено, що після направлення відповідних матеріалів Командування сухопутних військ Збройних Сил України надіслало повідомлення про виконання рішення суду до Полтавського окружного адміністративного суду за вих. №116/кц/3/12946 від 05.11.2020, Другому апеляційному адміністративного суду за вих. №116/9/кц/3/13699 від 19.11.2020, гр. ОСОБА_1 за вих. №116/9/кц/3/12946 від 05.11.2020, адвокату Бондарцю Д.І. за вих. №116/кц/3/12948 від 05.11.2020.
Ухвалою суду від 01 грудня 2020 року витребувано у військової частини НОМЕР_1 та Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали належним чином засвідчені копії доказів на підтвердження направлення/вручення: до Кадрового центру Збройних Сил України м. Київ матеріалів для розгляду та прийняття рішення про залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік за вих. №l 16/9/кц/12938 від 05.11.2020; повідомлення про виконання рішення суду - ОСОБА_1 за вих. №116/9/кц/3/12946 від 05.11.2020, адвокату Бондарцю Д.І. за вих. №116/кц/3/12948 від 05.11.2020.
Надаючи оцінку заяві ОСОБА_1 (в порядку ст. 382 КАС України) від 20 листопада 2020 року у справі № 440/4895/19, суд виходить з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до змісту статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, і має застосовуватися у виключних випадках.
Разом із тим, слід вказати, що позивач зазначаючи про необхідність встановлення судового контролю не зазначає про причини такої (необхідності) чи обставини, які б свідчили, що рішення суду ухвалене у даній справі не виконується відповідачем.
Судом враховується, що рішенням суду від 24 квітня 2020 року, крім іншого, зобов'язано упродовж 30 днів з дня вступу рішення суду у цій справі в законну силу скерувати подання та необхідні документи про залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік до уповноваженої на прийняття такого рішення посадової особи - Міністру оборони України.
Вказане рішення першої інстанції залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2020, що згідно пояснень представника військової частини НОМЕР_1 Командуванням Сухопутних Військ Збройних Сил України отримане 28.10.2020.
На виконання викладених рішень судів першої та апеляційної інстанції 05.11.2020 тимчасово виконуючим обов'язки начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України полковником ОСОБА_2 супровідний лист з матеріалами для розгляду та прийняття рішення направлені до Кадрового центру Збройних Сил України шляхом особистого вручення. Виходячи із змісту вказаного листа, до нього було додано наступні додатки: клопотання командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 04.11.2020 №116/кц/3/12880; подання та додаткові матеріали; копія рапорту капітана ОСОБА_1 від 30.03.2020 №1132; копія висновку ВЛК на капітана ОСОБА_1 від 16.03.2020 №325; копія клопотання від 30.03.2020 №174/ВП; витяг з наказу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 07.04.2020 №143; копія постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2020; копія рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2020 /а.с.26 т.2/.
При цьому, листом від 25.11.2020 директора Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України О.Яцино сформовано пропозицію до Міністра оборони України ОСОБА_3 по суті направлених матеріалів, відповідно до якого надано пропозиції стосовно відмови у залишенні капітана ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, у зв'язку із невідповідністю стану здоров'я офіцера встановленим законодавством України вимогам /а.с. 33, т.2/.
Такій пропозиції надано згоду Міністром оборони України, що підтверджується повідомленням № 18261/з від 26.11.2020 /а.с. 34, т.2/.
Виходячи із встановлених судом обставин та наданих до матеріалів справи документів, суд дійшов висновку, що відповідачем виконано зобов'язальну частину рішення суду від 24.04.2020, а саме: скеровано подання та необхідні документи про залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік до уповноваженої на прийняття такого рішення посадової особи - Міністру оборони України.
Суд звертає увагу заявника, що в межах розгляду справи №440/4895/19 судом не надавалася оцінка обставинам наявності чи відсутності підстав для залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік, зокрема судом не досліджувалося питання придатності за станом здоров'я до проходження військової служби ОСОБА_1 , а надавалася оцінка підставам позову в межах заявлених позовних вимог, а саме в частині протиправності дій Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України щодо не направлення до Міністра оборони подання та доданих до нього документів відносно ОСОБА_1 , оскільки відповідачем протиправно було повернуто рапорт без реалізації та не направлено його до уповноваженої особи, а саме - Міністра оборони.
Якщо заявник не погоджується із підставами відмови в продовженні його на військовій служби понад граничний вік, то він не позбавлений права звернутися до суду із відповідним позовом про захист порушених прав в строки та порядку передбаченому чинним законодавством. Однак, це не може бути доказом неналежного виконання рішення суду від 24.04.2020 у справі №440/4895/19, оскільки в межах такої справи оцінка вказаним обставинам не надавалася і рішення містить вимогу зобов'язального характеру в частині скерування подання та необхідних документів про залишення ОСОБА_1 на військовій службі понад граничний вік до уповноваженої на прийняття такого рішення посадової особи - Міністру оборони України, яка виконана відповідачем шляхом направлення відповідного подання та пакету документів із супровідним листом від 05.11.2020 до Кадрового Центру Збройних Сил України і направлення Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України відповідної доповіді від 25.11.2020 Міністру оборони України про розгляд рішення суду від 24.04.2020.
Стосовно пояснень заявника в частині занадто швидкого прийняття рішення Міністром оборони, врахуванню підлягає та обставина, що рішенням суду у даній справі не визначалось порядку розгляду Міністром оборони України відповідних матеріалів чи рішення, що підлягає прийняттю останнім.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що вказані процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке пов'язане з наявністю певних передумов, які можуть свідчити про ухилення відповідача від обов'язку виконати судове рішення, та може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція викладена в додатковій постанові Верховного Суду від 31 липня 2018 року у справі № 235/7638/16-а.
Враховуючи викладене, суд вважає заяву позивача необґрунтованою та відмовляє в її задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 294, 382 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 (в порядку ст. 382 КАС України) від 20 листопада 2020 року у справі № 440/4895/19 за позовом ОСОБА_1 до Командування Сухопутних Військ Збройних Сил України, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України про визнання рішення та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд.
Суддя І.Г. Ясиновський