Рішення від 21.12.2020 по справі 420/6142/20

Справа № 420/6142/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, місце знаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип 21-а) про визнання протиправною відмови викладеної у листі від 26.05.2020 року вих. № 7.10-1/15-01/10/8492 у підготовці та надані висновку про повернення надміру сплачених ситних платежів та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 10 липня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби, в якій позивач просив визнати протиправною відмову викладену у листі від 26.05.2020 року вих. №7.10-1/15-01/10/8492 у підготовці та надані відповідному органу ДКСУ України висновку про повернення суми надміру сплачених митних платежів та зобов'язати підготувати висновок про повернення надміру сплачених митних платежів та подати його відповідному органу ДКСУ.

Ухвалою суду від 13 липня 2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків шляхом сплати судового збору та уточнення позовної заяви.

До суду 17 серпня 2020 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків залишення позову без руху разом з квитанцією про сплату судового збору та уточненої позовної заяви, в який позивачем пред'явлені вказані позовні вимоги до Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, місце знаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип 21-а).

Ухвалою від 08 вересня 2020 року уточнену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем до Державного бюджету сплачено митні платежі згідно з рішення про коригування митної вартості № UA50000/2019/000162/2, яке в подальшому скасовано рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 року по справі № 420/1112/19, а тому позивач, керуючись вимогами ст. 301 Митного кодексу України, ст. 43 Податкового кодексу України, звернувся до відповідача із заявою, що містить вимогу підготувати висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, передати висновок для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України.

Однак, позивачем отримано відповідь Одеської митниці Держмитслужби, якою митниця відмовила підготувати висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Позивач вважає, що відмова є незаконною, оскільки чинним законодавством чітко визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, з яких видно, що обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є наявність факту надмірної сплати коштів, подання платником податків заяви у довільній формі про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го дня від виникнення надміру сплаченої суми із зазначенням напрямку перерахування коштів.

Позивач зазначає, що на виконання вищезазначених приписів законодавства, позивачем виконані всі вимоги, з метою повернення надміру сплачених до бюджету митних платежів, проте, відповідачем відмовлено.

У встановлений судом строк відповідач надав відзив на позовну заяву (вхід. № 40879/20 від 05.10.2020 року), відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що відповідно до норм законодавства України, обов'язковою умовою для надання контролюючим органом висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів є відсутність у платника податків податкового боргу та подання заяви про таке повернення в порядку на умовах, встановлених ст. 43 ПК України, ст. 301 МК України та ст. 45 Бюджетного кодексу України з дотриманням процедури, встановленої Порядком №787 та Порядком №643.

Також відповідач зазначив, що за результатами опрацювання заяви від 18.05.2020 року б/н встановлено, що подана заява не відповідає вимогам, встановленим ПКУ та Порядком № 643, а саме: не зазначені реквізити митної декларації, оформленою, згідно з рішенням про коригування митної вартості товарів від 22.01.2019 року UA50000/2019/000162/2, яке скасовано судовим рішенням, та за якою надміру сплачено суми митних платежів; не зазначена сума коштів до повернення за кожним видом та сумою митного платежу, що підлягає поверненню платнику податків, а зазначена загальна сума до повернення, що не відповідає вимогам Порядку № 643 та унеможливлює складання та підготовку Одеською митницею висновку на повернення коштів; згідно з даних АСМО «Інспектор» за МД, оформленою згідно з рішенням про коригування митної вартості товарів від 22.01.2019 року UA50000/2019/000162/2, яке скасовано судовим рішенням, суми податків, що підлягають поверненню у відповідних графах МД із способом розрахунку « 99» - не обліковуються.

У зв'язку з чим, відповідач зазначив у відзиві, що позивача повідомлено про порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання, та про те, що підготовку висновку про повернення надмірно сплачених до бюджету сум митних платежів буде здійснено за результатами вжиття заходів декларантом щодо внесення змін до відомостей відповідних граф МД, що призвели до виникнення підстав щодо наявності надмірної сплати митних платежів та подання заяви про повернення надмірно сплачених коштів.

Позивачем не подано відповіді на відзив.

Ухвалою від 02 листопада 2020 року подовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 06 грудня 2020 року.

Ухвалою, що занесена до протоколу підготовчого засідання 02 листопада 2020 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 08 грудня 2020 року.

Позивач або його представник на судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином та завчасно, від представника позивача до суду 08.12.2020 року (вхід. №ЕП/23623/20) надійшла заява про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 08 грудня 2020 року суд вирішив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення учасників справи, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив такі факти та обставини.

У позовній заяві позивач зазначив, що 13.12.2018 року ним була подана до Одеської митниці ДФС декларацію № UA 500650/2018/069656, за результатами розгляду якої відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р. (а.с. 27), під гарантування зобов'язання із застосування за нарахованими видами митних платежів « 121» у сумі 14055, 48 грн. та « 128» у сумі 30922, 05 грн. способу платежу « 55» (різниця між сумами платежів, нарахованими за митною вартістю, визначеною декларантом, і митною вартістю, визначеною митним органом).

Також у позовній заяві позивач зазначив, що він 23.01.2019 року додатково сплатив 44 977, 53 грн. передоплати за митне оформлення, що підтверджуєтеся квитанцією 0.0.1248506834.1 від 23.012019 року (а.с. 28).

Суд встановив, що позивач оскаржив до суду рішення про коригування митної вартості № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р. та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року по справі № 420/1112/19, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р. (а.с. 7- 21).

Матеріалами справи підтверджено, що на адвокатський запит представника позивача, листом від 27.04.2020 року Одеська митниця Держмитслужби повідомила представника позивача про те, що за митною декларацією від 24.01.2019 року № UA500650/2019/002244 (а.с. 26) з урахуванням прийнятого митницею рішення про коригування митної вартості товарів № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р. під гарантійні зобов'язання із застосуванням за нарахованими видами митних платежів « 121» у сумі 14055, 48 грн. та « 128» у сумі 30922, 05 грн. способу платежу «55», автомобіль випущено у вільний обіг, та зі спливом 90 днів, митні платежі за кожним видом та сумою митного платежу перераховані до державного бюджету на рахунку Держказначейства за відповідними кодами бюджетної класифікації доходів бюджету (а.с. 25).

Також матеріалами справи підтверджено, що 18 травня 2020 року позивач звернувся до Одеської митниці із заявою, в якій просив повернути надмірно сплачений митний платіж у розмірі 44 977,53 грн. за МД №UA500650/2018/069656 від 13.12.2018 року та просив перерахувати кошти на картковий рахунок ОСОБА_1 в АТ КБ «Приватбанка», зазначивши реквізити для перерахунку (а.с.22).

До заяви додано копію рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 року, копію постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2019 року, відповідь Одеської митниці ДФС від 27.04.2020 року № 7.10-1/15-02/8.19/7096, копію рішення від 22.01.2019 року №UA500650/2019/000162/2, копію квитанції 0.0.1248506834.1 від 23.01.2019 року.

У листі «Щодо розгляду заяви про повернення» від 26.05.2020 року вих. № 7.10-1/15-01/20/8492 Одеська митниця Держмитслужби повідомила ОСОБА_1 про те, що у заяві не зазначені реквізити митної декларації, оформленою, згідно з рішенням про коригування митної вартості товарів від 22.01.2019 року UA50000/2019/000162/2, яке скасовано судовим рішенням, та за якою надміру сплачено суми митних платежів; не зазначена сума коштів до повернення за кожним видом та сумою митного платежу, що підлягає поверненню платнику податків, а зазначена загальна сума до повернення, що не відповідає вимогам Порядку № 643 та унеможливлює складання та підготовку Одеською митницею висновку на повернення коштів; згідно з даних АСМО «Інспектор» за МД, оформленою згідно з рішенням про коригування митної вартості товарів від 22.01.2019 року UA50000/2019/000162/2, яке скасовано судовим рішенням, суми податків, що підлягають поверненню у відповідних графах МД із способом розрахунку « 99» - обліковуються, та про те, що підготовку висновку про повернення надмірно сплачених до бюджету митних платежів буде здійснено за результатами вжиття заходів декларантом щодо внесення змін до відомостей відповідних МД, що призвели до виникнення підстав щодо наявності надмірної сплати митних платежів, у зв'язку із скасуванням судовим рішенням рішення про коригування митної вартості від 22.01.2019 року № UA500000/2019/000162/2 згідно із положеннями ПКМУ №450 та Порядку №1145 у відповідності до ПКУ та МКУ та подання заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів з дотриманням вимог ПКУ, МКУ та Порядку №643 (а.с.23-24).

Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог повністю, з огляду на таке.

Спірні правовідносини регулюються Митним кодексом України та Податковим кодексом України.

Відповідно до ст. 1 Митного кодексу України (надалі - МК України), законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до статті 24 Митного кодексу України, кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність органів доходів і зборів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.

Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані.

Так, згідно з частинами першою-третьою статті 301 МК України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Відповідно до пунктів 43.4-43.5 Податкового кодексу України, платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 року № 643 (надалі - Порядок № 643), повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня їх виникнення.

Повернення сум відповідних митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 301 Митного кодексу України, здійснюється за умови, що заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.

Платник податків подає до митниці Держмитслужби заяву довільної форми в паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу, або в електронній формі через систему електронної взаємодії державних інформаційних ресурсів та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку № 643, у заяві зазначаються:1) сума коштів до повернення за кожним видом митних, інших платежів та пені;2) причини виникнення такої суми коштів;3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);4) напрям перерахування суми коштів: на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на єдиний рахунок або на відповідний депозитний рахунок митниці Держмитслужби; на банківський рахунок (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачено суми митних платежів.

До заяви додаються:

документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені;

виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці Держмитслужби, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені;

документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

Згідно з п. 5 Порядку № 643, підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету та відсутність у нього податкового боргу за допомогою засобів АСМО. Співробітник Підрозділу до Реєстру вносить дату сплати і реквізити, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код за ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства).

Відповідно до п. 6 розділу ІІІ цього Порядку, якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник Підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів.

Згідно з п. 8 розділу ІІІ Порядку № 643, у разі якщо заявник не виконав вимог пунктів 1-3 цього розділу, надав недостовірні дані та/або має податковий борг (крім випадків визначення у заяві напряму перерахування коштів на погашення податкового боргу), готується та надсилається йому письмова (в паперовому вигляді або електронній формі) обґрунтована відмова, у тому числі за допомогою засобів ІТС Держмитслужби.

Таким чином, алгоритм дій митного органу після отримання заяви платника податків визначено у пунктах 4-8 розділу ІІІ зазначеного Порядку повернення авансових платежів і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Так, після реєстрації в митному органі така заява платника податку передається на опрацювання до відповідного підрозділу митного органу, який перевіряє факт перерахування платником податків суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу).

Виключний перелік підстав для відмови митного органу у наданні такого висновку передбачений пунктом 11 розділу ІІІ Порядку повернення авансових платежів і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Такими підставами є: невиконання вимог пунктів 1-3 розділу ІІІ цього Порядку; надання недостовірних даних; наявність податкового боргу.

Так, суд встановив, що обставини для повернення надміру сплачених коштів виникли з набранням законної сили 04 грудня 2019 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року по справі № 420/1112/19, яким визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р., а заява про повернення коштів подана 18.05.2020 року, тобто в межах річного строку, встановленого п.1 розділу ІІІ Порядку № 643.

У пункті 3 розділу ІІІ Порядку № 643 наведене, що має бути зазначено у заяві та які документи мають бути додані.

Згідно з змісту листа «Щодо розгляду заяви про повернення» від 26.05.2020 року вих. № 7.10-1/15-01/20/8492 Одеська митниця Держмитслужби повідомила ОСОБА_1 про те, що у заяві не зазначені реквізити митної декларації, оформленою, згідно з рішенням про коригування митної вартості товарів від 22.01.2019 року UA50000/2019/000162/2, яке скасовано судовим рішенням, та за якою надміру сплачено суми митних платежів; не зазначена сума коштів до повернення за кожним видом та сумою митного платежу, що підлягає поверненню платнику податків, а зазначена загальна сума до повернення, що не відповідає вимогам Порядку № 643 та унеможливлює складання та підготовку Одеською митницею висновку на повернення коштів, та запропоновано внести зміни до відомостей відповідних МД, що призвели до виникнення підстав щодо наявності надмірної сплати митних платежів, у зв'язку із скасуванням судовим рішенням рішення про коригування митної вартості від 22.01.2019 року № UA500000/2019/000162/2.

Тобто, суд доходить висновку, що відповідачем наведені причини щодо не зазначення у заяві певної інформації.

Однак, оцінюючи надані сторонами докази та застосовуючи положення Порядку № 643, суд виходить з того, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року по справі № 420/1112/19, яке залишено в силі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2019 року визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р. (а.с.7-21).

Отже, всі відомості, внесені до митної декларації на підставі скасованого рішення щодо визначення митної вартості товарів є помилковими з 04.12.2019 року, а сплачені на підставі скасованого рішення про визначення митної вартості товарів митні платежі є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.

Ті недоліки, які зазначені листі Одеської митниці Держмитслужби «Щодо розгляду заяви про повернення» від 26.05.2020 року вих. № 7.10-1/15-01/20/8492 не впливають на суть та зміст порушеного позивачем питання про повернення надміру сплачених коштів та на результат його розгляду.

Так, матеріалами справи достовірно підтверджено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року по справі № 420/1112/19, яке набрало законної сили визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці ДФС про коригування митної вартості № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р., на підставі якого позивачем було сплачено митні платежі за митне оформлення товару відповідно до квитанції №0.0.1248506834.1 від 23.01.2019 року у розмірі 48 000 грн.(а.с.28).

Також матеріалами справи підтверджено, що на адвокатський запит представника позивача, листом від 27.04.2020 року Одеська митниця Держмитслужби повідомила представника позивача про те, що за митною декларацією від 24.01.2019 року № UA500650/2019/002244 (а.с. 26) з урахуванням прийнятого митницею рішення про коригування митної вартості товарів № UA 500000/2019/000162/2 від 22.01.2019 р. під гарантійні зобов'язання із застосуванням за нарахованими видами митних платежів « 121» у сумі 14055, 48 грн. та « 128» у сумі 30922, 05 грн. способу платежу «55», автомобіль випущено у вільний обіг, та зі спливом 90 днів, митні платежі за кожним видом та сумою митного платежу перераховані до державного бюджету на рахунку Держказначейства за відповідними кодами бюджетної класифікації доходів бюджету (а.с. 25).

Таким чином, суд вважає, що позивач підтвердив факт надмірної сплати коштів, у зв'язку з чим, у відповідача виник обов'язок скласти відповідний висновок з направленням його до органів казначейської служби.

У той же час, суд зазначає, що митний орган не ставив під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем підстав повернення коштів та не зазначив про жодні недоліки в документах, наданих позивачем в якості додатків до заяви про повернення надміру сплачених коштів.

Так, суд встановив, що у листі, яким Одеська митниця Держмитслужби відмовила в підготовці висновку за заявою позивача, відповідач не посилається на наявність недоліків в документах, поданих позивачем в якості додатків до заяви, лист митниці не містить викладення обставин відмови у складанні висновку про повернення коштів, в той час як позивачем додано всі необхідні документи, передбачені п. 3 Розділу 3 Порядку №643.

Також, у відзиві на позовну заяву, відповідач посилається на те, що у разі наявності у платника податків податкового боргу повернення помилково та/або наміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу.

Однак, суд звертає увагу, що у листі, яким Одеська митниця Держмитслужби відмовила у поверненні коштів надміру сплачених не зазначено про наявність податкового боргу позивача, як на підставу у відмові наданні такого висновку.

Посилання відповідача на внесення зміни до відомостей відповідних МД, що призвели до виникнення підстав щодо наявності надмірної сплати митних платежів, у зв'язку із скасуванням судовим рішенням рішення про коригування митної вартості від 22.01.2019 року № UA500000/2019/000162/2, відхиляються судом, оскільки такі підстави не передбачені Порядком № 643.

Таким чином, враховуючи вищевикладені встановлені та з'ясовані обставини, з огляду на те, що митний орган не навів обґрунтованих підстав відмови у підготовці висновку, суд вважає, що відповідачем порушено право позивача на повернення надміру сплачених до бюджету сум, в зв'язку з чим, позовні вимоги є обґрунтованими та належать задоволенню шляхом визнання протиправною відмову Одеської митниці Держмитслужби, викладену у листі від 26.05.2020 року №7.10-1/15-01/10/8492 «Щодо розгляду заяви про повернення» у підготовці та надані до відповідного територіального органу Казначейства висновку про повернення ОСОБА_1 суми надміру сплачених митних платежів, та зобов'язання Одеську митницю Держмитслужби підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів за заявою ОСОБА_1 про повернення надмірно сплачених митних платежів від 18.05.2020 року та подати його до відповідного територіального органу Казначейства.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач з посиланням на відповідні докази не довів правомірності своїх дій, в зв'язку з чим, позовні вимоги належать задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, місце знаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип 21-а) про визнання протиправною відмови викладеної у листі від 26.05.2020 року вих. № 7.10-1/15-01/10/8492 у підготовці та надані висновку про повернення надміру сплачених ситних платежів та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Одеської митниці Держмитслужби, викладену у листі від 26.05.2020 року №7.10-1/15-01/10/8492 «Щодо розгляду заяви про повернення» у підготовці та надані до відповідного територіального органу Казначейства висновку про повернення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) суми надміру сплачених митних платежів.

Зобов'язати Одеську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, місце знаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип 21-а) підготувати висновок про повернення надміру сплачених до Державного бюджету платежів за заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про повернення надмірно сплачених митних платежів від 18.05.2020 року та подати його до відповідного територіального органу Казначейства.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, місце знаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип 21-а) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.