Справа № 315/1832/20
Номер провадження № 3/315/585/20
18 грудня 2020 року м. Гуляйполе
С уддя Гуляйпільського районного суду Запорізької області Окладнікова О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , ІПН не відомий, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 (інших відомостей не має);
-за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення-
17.12.2020 року з Гуляйпільського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області до Гуляйпільського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №103467 від 17.12.2020 року, складений відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, в якому зазначено, що 06.11.2020 року о 07.10 годині в м.Кривий Ріг по вул.Чумацький шлях пішохід ОСОБА_1 під час руху по узбіччю понад трамвайними коліями, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху та не переконавшись у відсутності транспортного засобу, що наближався: трамваю з бортовим номером НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 , здійснила зіткнення з трамваєм, внаслідок чого отримала незначні тілесні ушкодження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що зазначена справа підлягає поверненню органу, який його склав, виходячи з наступного.
Згідно ст.278 КУпАП, орган при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам статті 256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В порушення зазначених вимог у вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовані об'єктивні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, зокрема, не зазначено які саме наявні пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Крім того, в протоколі зазначена адреса проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , хоча відповідно до ксерокопії паспорта серії НОМЕР_1 , виданого 11.10.2016 року Новомиколаївським РС УДМС України в Запорізькій області, місце реєстрації правопорушниці зазначено: АДРЕСА_2 з 21.01.2014 року.
Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що вказані обставини унеможливлюють на теперішній час розгляд вказаної справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим вона підлягає поверненню для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП - повернути до Гуляйпільського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І.Окладнікова