"20" серпня 2007 р.
Справа № 16-31/492-06-12566
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Шевченко Г.В.;
За участю представників сторін:
Від позивача: Ільїн М.В. по дов. №1/12 від 19.12.2006р.;
Від відповідача: Найда Д.І. по дов. №455 від 01.08.2007р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Злагода» до комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» про зобов'язання видати свідоцтво про державну реєстрацію, -
Відповідно до постанови Вищого господарського суду України від 20.06.2007р. рішення господарського суду Одеської області від 21.12.2006р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 15.02.2007р. у справі № 31 / 492 -06 -12566 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до господарського суду Одеської області.
Ухвалою від 11.07.2007р. господарським судом Одеської області справу № 31 / 492 -06 -12566 було прийнято до провадження та присвоєно їй номер № 16 -31 / 492 -06 -12566.
Позивач при новому розгляді справи наполягав на задоволенні позовних вимог в редакції, яка була ним викладена при подачі позову до суду.
З огляду на викладене, суд зазначає що, відповідно до п.6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 за № 7/5 оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності провадиться місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Отже, відповідно до вказаного положення КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" здійснює функції щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно. Таким чином видача свідоцтв про право власності не належить до компетенції КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості".
Однак, незважаючи на відсутність у КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" повноважень щодо видачі свідоцтв на право власності, суд вважає за правомірне, не вирішуючи даний спір по суті, припинити провадження у справі відповідно до положень п.1 ч. 1 ст. 80 ГПК України з огляду на наступне.
Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Злагода» вищезазначений позов було подано до господарського суду в порядку, передбаченому положеннями ГПК України.
Згідно ч.1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизації державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.
Виходячи із змісту ч. 1 ст. 17 КАС України “Компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ» компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України “Визначення понять» справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з вищенаведених положень Кодексу адміністративного судочинства України, кваліфікуючими ознаками адміністративної справи, яка підлягає розгляду господарськими судами за правилами КАС України відповідно до п. 6 Розділу VII цього Кодексу, є:
- публічно-правовий характер спору, тобто спір стосується прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, іншими суб'єктами при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
- участь у спірних правовідносинах органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
- здійснення суб'єктом владних повноважень при виникненні спірних правовідносин саме владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, спір про зобов'язання видати свідоцтво про право власності носить публічно-правовий характер, у зв'язку з чим має ознаки справи адміністративної юрисдикції.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Таким чином, керуючись ст.ст. 1, 21 ГПК України, суд доходить висновку, що даний спір непідвідомчий господарським судам України, у зв'язку з чим провадження у справі № 16 -31 / 492 -06 - 12566 відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України підлягає припиненню.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, суд, -
1. Провадження у справі припинити.
Суддя