221/7546/20
3/221/4116/2020
21 грудня 2020 року м.Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Овчиннікової О.С., при секретарі - Сотченко В.О., за участю захисника - Таушана Г.М., особи , що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Волноваха матеріали, які надійшли з управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон проведення АТО Головного управління ДФС у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Донецька, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 204-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення № 0679 від 16 листопада 2020 судом встановлено, що 16.11.2020 об 11 год. 50 хв. ОСОБА_1 , прямуючи з м. Києва до м. Донецька , перетинаючи КПВВ «Новотроїцьке» у пішому порядку в особистих речах здійснював переміщення грошових коштів у розмірі 11 060 доларів США, що в еквіваленті іноземної валюти складає 310 896 гривень по курсу НБУ на 16.11.2020, що є порушенням п. 2 Наказу №52 від 14.07.2020 року Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.204-3 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Таушан Г.М. вказали, що він офіційно працював в Чехії з 24.02.2020 року, а вилучені грошові кошти - це його заробітна плата, інформацію про походження коштів ОСОБА_1 повідомляв працівникам ДФС, однак вони не звернули увагу на наявність у нього документів, що підтверджують походження коштів, та склали протокол. На підтвердження наведеного долучили до матеріалів справи копії двох трудових договорів з роботодавцями. З 24.02.2020 року ОСОБА_1 працював на автопідприємстві «Мубеа» до 19.05.2020 року, другий трудовий договір уклав з будівельною фірмою, де працював різноробочим, копію закордонного паспорту з наявністю робочої візи в Чехії з 20.02.2020 року, з позначкою в'їзду в країну 22.02.2020 року та виїзду 14.11.2020 року, копії платіжних документів щодо отриманих сум заробітку щомісячно, всього на 323795 крон за 9 місяців, просили суд повернути вилучені у нього грошові кошти.
Суд, вислухавши ОСОБА_1 та його захисника Таушана Г.М. , дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Статтею 256 КУпАП визначено форму та основні елементи змісту протоколу. В ньому повинні бути зазначені, зокрема, місце, час вчинення та суть адміністративного правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів про адміністративне правопорушення, в обґрунтування доведеності винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, посадова особа послалась на протокол про адміністративне правопорушення, протокол вилучення грошових коштів, квитанцію про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення та фототаблицю до протоколу, пояснення свідків вилучення грошових коштів.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст. 251 КУпАП серед іншого визначено, що встановлення доказів по справі встановлюється протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 204-3 КУпАП визначено, що адміністративна відповідальність настає за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, яка тягне за собою накладення штрафу на осіб, які переміщують такі товари з конфіскацією таких товарів.
Пунктом 2 наказу №52 від 14.07.2020 Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України установлено, що фізична особа може переміщувати готівкові кошти з: тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях (далі - тимчасово окуповані території) на контрольовані Україною території у сумі, що не перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, без підтверджувальних документів про їх походження, а також у сумі, що перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, за умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства; контрольованих Україною територій на тимчасово окуповані території у сумі, що не перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті без підтверджувальних документів про їх походження.
Аналізуючи зазначені норми законодавств, можна дійти висновку, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, зокрема, переміщення грошових коштів в сумі понад 50000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числ, в іноземній валюті, на тимчасово окуповану територію утворюють дії особи, яка не може підтвердити їх походження.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 16.11.2020 о 11 год. 50 хв., ОСОБА_1 , прямуючи з м. Києва до м. Донецька, перетинаючи КПВВ «Новотроїцьке» у пішому порядку в особистих речах здійснював переміщення грошових коштів у розмірі 11 060 доларів США, що в еквіваленті іноземної валюти складає 310 896 гривень по курсу НБУ на 16.11.2020. Потім вищезазначені грошові кошти, відповідно до квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, було передано на відповідальне зберігання старшому оперуповноваженому з особливо важливих справ першого відділу УОЗ на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у донецькій області полковнику податкової міліції Ободовському Ю.П.
У той же час, ОСОБА_1 надано суду докази, які суд вважає належними та допустимими, щодо походження грошових коштів у сумі 11 060 доларів США. Зокрема, у матеріалах справи знаходяться відповідні докази того, що вилучені грошові кошти це заробітна плата ОСОБА_1 , яку він отримав, працюючи у Чеській Республіці, що підтверджується копією трудового контракту з роботодавцем з 24.02.2020 року ОСОБА_1 працював на автопідприємстві «Мубеа» до 19.05.2020 року, другий трудовий договір уклав з будівельною фірмою, де працював різноробочим, копію закордонного паспорту з наявністю робочої візи в Чехії з 20.02.2020 року, з позначкою в'їзду в країну 22.02.2020 року та виїзду 14.11.2020 року, копії платіжних документів щодо отриманих сум заробітку щомісячно, всього на 323795 крон за 9 місяців.
Необхідно зауважити, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, розгляд і вирішення справ у судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведеності перед судом їх переконливості, при цьому в ст. 62 Конституції України унормовано, що винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку, обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, всі сумніви стосовно доведеності вини особи тлумачаться на її користь. За змістом ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше яке на підставах і в порядку, встановлених законом; розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
В контексті рішення ЄСПЛ Надточій проти України (Заява № 7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні кримінальному обвинуваченню у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
В той же час, у справі Barbera, MesseguandJabardo v. Spain від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту, тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Відповідно до п.1 ч.1ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Відтак, ОСОБА_1 підтвердив походження грошових коштів, які він переміщував на тимчасово окуповану територію України, належні та допустимі докази винуватості останнього у порушенні порядку переміщення грошових коштів через лінію розмежування матеріал про адміністративне правопорушення не містить, тому суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204-3 КУпАП та провадження по справі про адміністративне правопорушення необхідно закрити.
Керуючись ч. 1 ст.204-3, ст.247 КУпАП, суд
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст.204-3 КУпАП - закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Грошові кошти в сумі 11 060 доларів США, які згідно квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справі про адміністративні правопорушення № 0679 від 16.11.2020 були передані на відповідальне зберігання старшому оперуповноваженому з особливо важливих справ першого відділу УОЗ на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області полковнику податкової міліції Ободовському Ю.П. - повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Волноваський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.С.Овчиннікова