Cправа № 127/27305/20
Провадження № 1-кс/127/12009/20
Іменем України
16 грудня 2020 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
Старший слідчий СУ Головного управління Національної поліції у Вінницькій області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено з прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивовано тим, що Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020020000000169 від 19.05.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за попередньою змовою із посадовими особами юридичних осіб приватного права запровадили протиправний механізм виведення у «тіньовий» сектор економіки державних коштів, виділених для фінансування робіт з поточного (капітального) ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Вінницькій області, чим нанесено шкоду державним інтересам в особливо великих розмірах.
Встановлено, що за вказівки керівництва ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідальні посадові особи підпорядкованих структурних підрозділів з метою забезпечення перемоги підконтрольних комерційних структур, здійснювали опублікування на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проектних показників (технічні завдання) документації до закупівлі із відсутністю низки показників, що унеможливлювало формування якісної цінової пропозиції іншими потенційними учасниками тендеру, а також проводились державні закупівлі за участі лише суб'єктів господарювання, які підконтрольні одній регіональній групі впливу.
Крім того, з метою уникнення проведення тендерних торгів посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 укладались договори з підконтрольними суб'єктами господарювання шляхом проведення переговорної процедури. В результаті чого, протягом 2018-2020 рр. за вказаною схемою забезпечено перемогу підконтрольним суб'єктам господарювання, які входять в групу впливу регіональної ФПГ. В конкурсних торгах на суму понад 2,5 млрд. гривень.
В подальшому, з метою реалізації злочинного задуму, за сприяння штатних працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 інженерів технічного нагляду підписувались виконавча документація по об'єктах будівництва, в тому числі акти прихованих робіт, акти форми КБ-2в, КБ-3, ресурсні відомості тощо, до яких внесені недостовірні дані щодо обсягів фактично виконаних робіт, цін на матеріали та їх відповідності проектним вимогам, державним стандартам та Державним будівельним нормам України.
Фактично відповідальні співробітники ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснювали нагляд та контроль за дотриманням технологічного процесу, якістю будівельних матеріалів, випробування на міцність і стійкість, а також авторського нагляду в ході здійснення будівельних робіт. Таким чином отримані з державного бюджету кошти підрядні організації з використанням реквізитів комерційних структур з ознаками фіктивності виводились в тіньовий сектор економіки та розподілялись між учасниками оборудки. Після отримання неправомірної вигоди, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 підписували акти-приймання-передачі виконаних робіт.
В той же час, в результаті використання неякісних будівельних матеріалів та порушення технології будівництва доріг, на даний час здійснюється її фізичне пошкодження. Не зважаючи на це, керівництво ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснює претензійно-позовну роботу відносно підрядних організації, адже гарантійний термін якості робіт відповідно до укладених договорів становить 5 р.
Під час проведення досудового розслідування, при огляді порталу публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 », встановлено що між ІНФОРМАЦІЯ_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено наступні договори, а саме:
- договір №94/19 від 25.06.2019 на експлуатаційне утримання та поточний ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення у Вінницькій області (додатково), ціна договору становить: 47 750 000, 00 грн.;
- договір №127/19 від 04.09.2019 на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю) на ділянці км 386+000 - км 390+426, Вінницька область, ціна договору становить: 222 079 500, 00 грн.;
- договір №159/19-П від 23.10.2019 на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю) на ділянці км 390+944 - км 395+000, Вінницька область, ціна договору становить: 224 094 000, 00 грн.;
- договір №135/19-П від 04.09.2019 на поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-21 Виступовичі - Житомир - Могилів-Подільський (через м. Вінницю) на ділянці км 331+390 - км 334+312, Вінницька область, ціна договору становить: 73 079 000, 00 грн.;
Вищевказані роботи оплачувались замовниками робіт за рахунок бюджетних коштів на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт, які складались службовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
У ході проведення досудового розслідування, з метою документального підтвердження здійснених фінансово-господарських операцій між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до оригіналів документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме: договорів №94/19 від 25.06.2019, №127/19 від 04.09.2019, №159/19-П від 23.10.2019, №135/19-П від 04.09.2019, додаткових угод до договорів, актів приймання виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт, робочих проектів, експертних звітів щодо розгляду проектної документації, специфікацій, банківських виписок, платіжних доручень, договорів підряду на проведення проектних робіт.
Вказані документи мають важливе значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, оскільки відомості, які у них містяться необхідні для встановлення винних у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, а також за їх допомогою можна встановити наявність або відсутність обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що зазначені документи можуть бути використанні як докази у кримінальному провадженні та потребують дослідження у ході проведення відповідних судових експертиз, крім того існує загроза їх зміни або знищення з метою маскування слідів скоєння злочину та перешкоджання у проведення всебічного, повного і неупередженого досудового розслідування, слідчий звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, та просив його задовольнити.
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак 16.12.2020 звернувся до суду із заявою, про розгляд клопотання у його відсутність, а також зазначив, що вказане клопотання останній підтримує в повному обсязі.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не викликався, відповідно до положень частини другої статті 163 КПК України.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з'явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п'ятої статті 163 КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи, що Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020020000000169 від 19.05.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Обгрунтовуючи клопотання слідчий зазначає, що досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за попередньою змовою із посадовими особами юридичних осіб приватного права запровадили протиправний механізм виведення у «тіньовий» сектор економіки державних коштів, виділених для фінансування робіт з поточного (капітального) ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення у Вінницькій області, чим нанесено шкоду державним інтересам в особливо великих розмірах.
Зокрема, встановлено, що за вказівки керівництва ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідальні посадові особи підпорядкованих структурних підрозділів з метою забезпечення перемоги підконтрольних комерційних структур, здійснювали опублікування на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проектних показників (технічні завдання) документації до закупівлі із відсутністю низки показників, що унеможливлювало формування якісної цінової пропозиції іншими потенційними учасниками тендеру, а також проводились державні закупівлі за участі лише суб'єктів господарювання, які підконтрольні одній регіональній групі впливу.
Крім того, з метою уникнення проведення тендерних торгів посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 укладались договори з підконтрольними суб'єктами господарювання шляхом проведення переговорної процедури. В результаті чого, протягом 2018-2020 рр. за вказаною схемою забезпечено перемогу підконтрольним суб'єктам господарювання, які входять в групу впливу регіональної ФПГ. В конкурсних торгах на суму понад 2,5 млрд. гривень.
В подальшому, з метою реалізації злочинного задуму, за сприяння штатних працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 інженерів технічного нагляду підписувались виконавча документація по об'єктах будівництва, в тому числі акти прихованих робіт, акти форми КБ-2в, КБ-3, ресурсні відомості тощо, до яких внесені недостовірні дані щодо обсягів фактично виконаних робіт, цін на матеріали та їх відповідності проектним вимогам, державним стандартам та Державним будівельним нормам України.
Фактично відповідальні співробітники ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснювали нагляд та контроль за дотриманням технологічного процесу, якістю будівельних матеріалів, випробування на міцність і стійкість, а також авторського нагляду в ході здійснення будівельних робіт. Таким чином отримані з державного бюджету кошти підрядні організації з використанням реквізитів комерційних структур з ознаками фіктивності виводились в тіньовий сектор економіки та розподілялись між учасниками оборудки. Після отримання неправомірної вигоди, посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 підписували акти-приймання-передачі виконаних робіт.
В той же час, в результаті використання неякісних будівельних матеріалів та порушення технології будівництва доріг, на даний час здійснюється її фізичне пошкодження. Не зважаючи на це, керівництво ІНФОРМАЦІЯ_3 не здійснює претензійно-позовну роботу відносно підрядних організації, адже гарантійний термін якості робіт відповідно до укладених договорів становить 5 р.
Під час проведення досудового розслідування, при огляді порталу публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 », встановлено що між ІНФОРМАЦІЯ_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено наступні договори, а саме:
- договір №94/19 від 25.06.2019 на експлуатаційне утримання та поточний ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення у Вінницькій області (додатково), ціна договору становить: 47 750 000, 00 грн.;
- договір №127/19 від 04.09.2019 на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю) на ділянці км 386+000 - км 390+426, Вінницька область, ціна договору становить: 222 079 500, 00 грн.;
- договір №159/19-П від 23.10.2019 на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю) на ділянці км 390+944 - км 395+000, Вінницька область, ціна договору становить: 224 094 000, 00 грн.;
- договір №135/19-П від 04.09.2019 на поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-21 Виступовичі - Житомир - Могилів-Подільський (через м. Вінницю) на ділянці км 331+390 - км 334+312, Вінницька область, ціна договору становить: 73 079 000, 00 грн.;
Вищевказані роботи оплачувались замовниками робіт за рахунок бюджетних коштів на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт, які складались службовими особами Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Вказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42020020000000169 від 19.05.2020, рапортом про виявлене кримінальне правопорушення, листом від 18.06.2020 №53/8/52-3520нт, договором №94/19 від 25.06.2019, договором №127/19-П від 04.09.2019, договором №159/19-П від 23.10.2019, договором №135/19-П від 04.09.2019.
Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до засвідчених копій документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Що стосується надання дозволу слідчому на вилучення оригіналів документів, то клопотання в цій частині задоволенню не підлягає, оскільки слідчим у клопотанні не доведено необхідності, на даний час, вилучення оригіналів документів.
Так, відповідно до пункту 7 частини другої статті 160 КПК України у клопотанні зазначається обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Як слідує з клопотання, слідчим порушується питання вилучення оригіналів документів, оскільки вищезазначені документи можуть бути використанні як докази у кримінальному провадженні та потребують дослідження у ході проведення відповідних судових експертиз.
Однак, які саме експертизи плануються бути проведені у кримінальному провадженні та з якою метою ні у самому клопотанні, ні у додатках до нього не зазначено.
Крім того, слідчий у клопотанні зазначає про існування загрози зміни або знищення документів з метою маскування слідів скоєння злочину та перешкоджання у проведення всебічного, повного і неупередженого досудового розслідування.
Проте, такі твердження слідчого не підтверджені жодним доказом та є лише нічим не підтвердженими припущеннями слідчого.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Надати дозвіл старшому слідчому СУ ГУНП у Вінницькій області ОСОБА_3 або членам групи слідчих у даному провадженні на тимчасовий доступ до документів які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , тобто можливість ознайомитися з оригіналами та вилучити належним чином засвідчені копії документів, а саме:
- договору №94/19 від 25.06.2019 на експлуатаційне утримання та поточний ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення у Вінницькій області (додатково);
- договору №127/19 від 04.09.2019 на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю) на ділянці км 386+000 - км 390+426, Вінницька область;
- договору №159/19-П від 23.10.2019 на капітальний ремонт автомобільної дороги державного значення М-12 Стрий - Тернопіль - Кропивницький - Знам'янка (через м. Вінницю) на ділянці км 390+944 - км 395+000, Вінницька область, ціна договору становить: 224 094 000, 00 грн.;
- договору №135/19-П від 04.09.2019 на поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-21 Виступовичі - Житомир - Могилів-Подільський (через м. Вінницю) на ділянці км 331+390 - км 334+312, Вінницька область;
- додаткових угод до договорів, проектно-кошторисної документації за вказаними договорами, інших договорів на здійснення технічного та авторського нагляду за проведенням зазначених робіт, проведення експертиз проектно-кошторисної документації; документів щодо фактично понесених витрат по роботах за вказаними договорами, а саме: акти приймання виконаних будівельних робіт, відомості ресурсів та розрахунки загальновиробничих витрат до них, акти прихованих робіт, форми М-19, специфікацій, банківські виписки, платіжні доручення, договорів підряду на проведення проектних робіт.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя