Постанова від 10.12.2020 по справі 520/3922/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 р.Справа № 520/3922/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,

Суддів: Макаренко Я.М. , Кононенко З.О. ,

за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 року, головуючий суддя І інстанції: Білова О.В., м. Харків, повний текст складено 12.05.20 року по справі № 520/3922/2020

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), в якому просила суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду Харківській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі абз. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” без врахування даних про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд по 30 червня 2000 року, починаючи з 01.02.2020;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійною фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за стажем та заробітком, з врахуванням стажу роботи з 01.09.2008 по 31.07.2010 у ТОВ “Корпорація АК “Електросевкаммонтаж” та на підставі довідки про заробітну плату №3489/03 від 03.09.2010, починаючи з 01.04.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонд) України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), врахувавши стаж роботи з 01.09.2008 по 31.07.2010 у ТОВ “Корпорація АК “Електросевкаммонтаж” та врахувавши заробітну плату згідно довідки №3489/03 від 03.09.2010, що видана ТОВ “Корпорація АК “Електросевкаммонтаж”, здійснивши переведення даних про заробітну плату за офіційним курсом російського рубля до української гривні на дату звернення з заявою про перерахунок, починаючи з 01.04.2019, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі абз. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” без врахування даних про заробіток за будь-які 60 календарних місяців, страхового стажу підряд по 30 червня 2000, починаючи з 01.02.2020.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду України від 12.05.2020 року у задоволенні вказаного адміністративного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись із вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду України від 12.05.2020 року у справі №520/3922/2020, та прийняти постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідачем надано письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову залишити без змін.

Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанцій в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають у задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

Позивачу призначено пенсію за віком з 01.06.2006 як непрацюючій особі. За заявою позивача у липні 2008 їй було проведено перерахунок пенсії з врахуванням стажу роботи з 01.06.2006 по 31.07.2008.

Після цього позивач продовжила працювати в ТОВ “Корпорація AK “ЕСКМ” (Російська Федерація) з 01.09.2008 по 31.07.2010.

Позивач зверталася до відповідача з заявою від 28.03.2019 про перерахунок пенсії.

Листом від 27.05.2019 №3008-02/39 позивача повідомлено про відмову, зокрема, в перерахунку пенсії по заробітній платі (на підставі довідки про заробітну плату № 3489/03 від 03.09.2010), оскільки у разі якщо застрахована особа і після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Також 02.12.2019 позивач повторно звернулася до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням трудового стажу і заробітної плати за період роботи в ТОВ “Корпорація АК “ЕСКМ” (Російська Федерація) з 01.09.2008 по 31.07.2010 на підставі довідки про заробітну плату за вих.№3489/03 від 03.09.2010, виданої ТОВ “Корпорація АК “ЕСКМ” (Російська Федерація) та трудової книжки, та з урахуванням судової практики по цій категорії справ.

Листом від 26.12.2019 № 3102/02-8-20 відповідач повідомив, що на підставі аналізу положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 р.(далі за текстом - Угода), дійшов висновку, що стаж, набутий на території будь-якої з держав - учасниць вищезазначеної Угоди, та заробітна плата за цей період, враховуються лише при призначенні пенсій.

Крім того, позивач звернулася до відповідача з заявою від 23.01.2020, в якій просила виключити 60 місяців заробітної плати за період з 01.01.1990 по 31.12.1994, яка була врахована при розрахунку коефіцієнта заробітної плати при призначенні їй пенсії. Також просила перерахувати пенсію за новим курсом рубля.

Листом від 31.01.2020 № 524/03.8-20 відповідач повідомив, що відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинної на період призначення пенсії (20.04.2006) - врахування заробітної плати для розрахунку пенсії за 60 місяців до 01 липня 2000 року є обов'язковим, тому виключити довідку із розрахунку буде порушенням цього Закону. Також зазначив, що перерахунки пенсії проводяться відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за умови, що застрахована особа працювала після призначення пенсії та набула страховий стаж, при цьому можливе застосування статті 40 Закону зі змінами, внесеними Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”. У зв'язку з відсутністю страхового стажу після призначення (перерахунку) пенсії позивач не набула права на перерахунок пенсії.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частиною четвертою статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1058-ІУ) встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

У частині першій статті 24 вказаного Закону надано визначення термінів “страховий стаж” та “застрахована особа”.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що перерахунок пенсії проводиться за умов, що фізична особа є застрахованою, продовжувала працювати після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та за наявності страхового стажу не менше як 24 місяці.

Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію громадянам держав-учасниць Угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цією Угодою. Розмір пенсії за Угодою обчислюють із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Наведені положення Угоди, гарантуючи захист прав громадян у сфері пенсійного забезпечення, стосуються призначення пенсії, а не її перерахунку та передбачають, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають. Стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються лише при призначенні пенсії. Крім того, Угода стосується стажу, набутого на території будь-якої з цих держав за час до набрання чинності цією Угодою.

Вказаний підхід до тлумачення приписів ст. 6 Угоди відповідає також правовій позиції, висловленій у Рішенні від 26.03.2008 № 01-1/2-07 Економічного Суду СНД про тлумачення застосування ст. 7 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Водночас відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 10 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є: громадяни України, які працюють за межами України, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Частиною другою вказаної статті визначено, що особи, зазначені в частині першій цієї статті, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року.

Таким чином, громадяни України, які працюють за межами України, мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування шляхом укладення відповідного договору та сплати ними єдиного внеску.

Виходячи з наведеного, перерахунок пенсії громадянам України, які працюють за межами України, відповідно до положень частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, можливий у разі їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, позивач після призначення пенсії продовжувала працювати на території Російської Федерації, страхові внески в Україні до системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування не сплачувала, тобто не була застрахованою особою у розумінні законодавства України, а тому право на перерахунок пенсії з урахуванням довідки, виданої ТОВ “Корпорація AK “ЕСКМ” (Російська Федерація), у позивача відсутнє.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 12.06.2018 (справа № 686/4998/15-а), від 31.10.2018 справа № 459/955/15-а).

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за стажем та заробітком, з врахуванням стажу роботи з 01.09.2008 по 31.07.2010 у ТОВ “Корпорація АК “Електросевкаммонтаж” та на підставі довідки про заробітну плату №3489/03 від 03.09.2010, починаючи з 01.04.2019, та)як наслідок, у зобов'язанні Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача (п.п.2,3 позовних вимог) належить.

Стосовно доводу позивача в своїй апеляційній скарзі, що угода розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення, колегія суддів не приймає до уваги, через помилкове тлумачення позивачем поняття «види пенсійного забезпечення».

Так, колегія суддів зазначає, що «призначення пенсії» та «перерахунок пенсії» не є «видами пенсійного забезпечення».

При наданні оцінки обґрунтованості решти заявлених позовних вимог щодо визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 на підставі абз. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” без врахування даних про заробітну плату за будь-які 60 місяців підряд по 30 червня 2000, починаючи з 01.02.2020; зобов'язання відповідача здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1 на підставі абз. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” без врахування даних про заробіток за будь-які 60 календарних місяців, страхового стажу підряд по 30 червня 2000, починаючи з 01.02.2020, колегія судців зазначає наступне.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на період призначення позивачу пенсії (20.04.2006) та яка діяла до 01 жовтня 2011, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, - отже, врахування заробітної плати для розрахунку пенсії за 60 місяців до 01 липня 2000 року було обов'язковим.

Зміна в подальшому розміру призначеної пенсії можлива за результатами її перерахунку за наявності підстав, визначених законом.

В рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019, викладена така правова позиція: “процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення”.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено що позивач зверталася до відповідача 02.12.2019 з заявою про проведення перерахунку призначеної їй з 20.04.2006 пенсії за віком, бажаючи, щоб були застосовані приписи ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції, які набрали чинності з 15.04.2016, та регулюють порядок саме призначення пенсії.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно п. 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним звернення Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності. Тобто до події, факту застосовується той закон або іншій нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

З огляду на наведене, суд зазначає, що до порядку перерахунку пенсії не може бути застосовано норми, які по-перше, регулюють порядок призначення пенсій, та по-друге, не були чинними на момент призначення пенсії ОСОБА_1 . Отже, доводи заявленого позову в цій частині не є обґрунтованими.

Крім того, відповідач, відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, послався на відсутність підстав для проведення перерахунку відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Так, вказаною нормою передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягай віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Оскільки позивач після проведеного їй у 2008 році перерахунку не мала статусу застрахованої особи за українським законодавством та, відповідно, не набула необхідний страховий стаж, у неї не виникло право на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 року по справі №520/3922/2020 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315 , 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 року по справі № 520/3922/2020 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Мінаєва

Судді Я.М. Макаренко З.О. Кононенко

Повний текст постанови складено 21.12.2020 року