21 грудня 2020 р. Справа № 520/9035/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року (головуючий суддя І інстанції: Бабаєв А.І.) по справі № 520/9035/2020
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у застосуванні при перерахунку пенсії з 25.04.2019 року п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області змінити раніше проведений розрахунок (механізм обчислення пенсії) при перерахунку пенсії та починаючи з 25.04.2019 року, провести перерахунок пенсії обчислення державної (основної) пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня кожного відповідного року, виключно як норми прямої дії ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з урахуванням відсотку втрати працездатності, без застосування інших видів розрахунку, змінивши раніше проведений розрахунок, без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210 (зокрема без застосування п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210), а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії, без застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 року, та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 відмовлено в задоволенні позову.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги посилається на помилковість суду про застосування при перерахунку пенсії постанови Кабінету Міністрів України, а не Закону України.
Відповідач подав відзив, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
В обґрунтування зазначив, що перерахунок пенсії позивачу здійснено правомірно, відповідно до діючого законодавства. Зазначає, що положеннями ч.3 ст.59 Закону № 796 не визначено механізму проведення перерахунку пенсії особам , вказаним у даній статті, а механізм перерахунку пенсії встановлений постановою КМУ № 1210, яка є чинною та не скасована. Закон № 796 не визначає, що пенсія по цій статті обчислюється у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, а лише обчислюється виходячи за такого розміру. Відтак з аналізу вказаної норми вбачається, що п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати не є встановленим розміром пенсії, а є відправною величиною з якої обраховується розмір пенсії осіб, що визначені у ч.3 ст.59 Закону № 796.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративно судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалід війни ІІ групи, отримує пенсію відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується копіями посвідчень: серія НОМЕР_1 від 05.09.2019, серія НОМЕР_2 від 14.10.2010 (а.с. 14, 15).
06.05.2019 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії та виплату пенсії, обчисливши її в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням проведених виплат з 25.04.2019 року.
Рішенням від 14.05.2019 пенсійного органу відмовлено позивачу в перерахунку пенсії згідно Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) у зв'язку з тим, що під час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він був призваний на військові збори.
За наслідками оскарження рішення пенсійного органу до суду, позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 року по справі № 520/5303/19 визнано протиправним та скасовано рішення від 14.05.2019 року Зміївського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язано Зміївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області за бажанням позивача, починаючи з 25.04.2019 року, провести перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ, як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у Рішенні від 25.04.2019 року № 1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19), зважаючи на неконституційність раніше діючого обмеження, визначеного словосполученням "дійсної строкової", яке визнано неконституційним та втратило чинність з 25.04.2019 року, тобто виключено з редакції ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області з питання неналежного виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2019 року у справі № 520/5303/19, яке полягає у вчиненні відповідного перерахунку пенсії не за нормою прямої дії ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а за підзаконним актом - Постановою КМ України від 26.06.2019 року № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України".
На звернення позивача, відповідачем надано відповідь від 05.11.2019 № 5575/Р-14, в якій зазначено про правомірність обчислення пенсії на підставі Постанови КМ України від 26.06.2019 року № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (а.с. 21).
Не погоджуючись з діями пенсійного органу щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відповідача у спірних правовідносинах діяв правомірно та в межах повноважень визначених законодавством.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно ч. 1 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-ХІІ), військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Відповідно до ч.3 ст.59 Закону № 796 особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Спеціальною нормою, яка міститься в ст. 54 Закону №796-ХІІ, передбачено загальне правило обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, виходячи зі змісту вказаної статті пенсії по інвалідності особам, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до ч.3 ст.54 Закону № 796 умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Враховуючи наведені вище положення ст.ст. 54 та 59 Закону № 796- XII позивач наділений правом щодо альтернативи у виборі порядку обчислення розміру виплачуваної йому пенсії, зокрема:
- за наявності права отримувати пенсію на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби ( відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ);
- шляхом отримання пенсії по інвалідності, яка обчислена відповідно до норм цього ж Закону (частиною 1 та 3 статті 54 Закону №796-ХІІ у розмірі відшкодування фактичних збитків);
- або шляхом отримання пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (ст. 59 Закону №796-ХІІ).
При цьому, згідно ст. 54 Закону №796-ХІІ вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговано повноваження щодо визначення умов та порядку призначення зазначеної пенсій по інвалідності.
Отже, Законом №796-ХІІ безпосередньо надано право Уряду визначати умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На виконання вищевказаних положень, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23.11.2011 № 1210 "Про затвердження Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок № 1210).
В подальшому, Кабінетом Міністрів України 15 листопада 2017 прийнято постанову № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Постанова набрала чинності з дня опублікування та застосовується з 01.10.2017.
Вказаною постановою № 851 внесено зміни до Порядку № 1210, шляхом заміни у першому реченні п.1 слова і цифри "статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на слова і цифри "статей 54,57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, починаючи з 01.10.2017 умови, порядок призначення та обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, та пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, які призначені відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначаються та розраховуються відповідно до Порядку № 1210.
Крім того, постановою N 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено пунктом 9-1.
Відповідно до вказаного Порядку, після внесених змін згідно Постанови № 851, існують дві формули для обчислення пенсії по інвалідності.
Відповідно до п. 9 Порядку № 1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою П = Зс х Кзс х (Кв 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кзі + Кз2 + КзЗ + + ... + Кзп) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках: К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати. Коефіцієнт заробітної плати (КзЕ Кз2, КзЗ. ..., Кзп) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою де Кз - коефіцієнт заробітної плати; Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України. 2003 р.. № 47, ст. 2431). за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років.
Водночас відповідно до п. 9-1 Порядку № 1210 (з урахуванням положень Постанови № 543 щодо поширення дії пункту 9-1 на всіх військовослужбовців) за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв 100%), де:
- II - розмір пенсії; - Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; - Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; - Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп(мін) х 5) / Зеї, де: - Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; - Зеї - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
Дослідивши порядок нарахування пенсії за цими формулами убачається, колегія суддів зазначає, що відмінністю в обчисленні пенсії є середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії. В першому випадку вказаний коефіцієнт обчислюється за допомогою суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць роботи в зоні відчуження > 1986-1990 роках, а в другому випадку (пункт 9-1 Порядку) як розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, який є змінною величиною.
Отже, закріплене в ст. 59 Закону № 796-ХІІ право отримання пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, стосується саме того, що у формулі для обчислення пенсії (П = Зс X Кзс х (Кв/100%) однією із змінних величин, яка подальшому впливає на визначення розміру пенсії виходячи з розмір) відшкодування фактичних збитків, є саме показник п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Закон № 796 не визначає, що пенсія за вказаною нормою обчислюється у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, а лише обчислюється виходячи з такого розміру. Відтак з аналізу вказаної норми вбачається, що п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати не є встановленим розміром пенсії, а є відправною величиною з якої обраховується розмір пенсії осіб, що зазначені у ч. 3 ст. 59 Закону .4 796.
Таким чином, механізм проведення перерахунку пенсії особам, вказаним у ч. 3 ст. 59 визначений не Законом №796, а Порядком № 1210, який є чинним та не скасованим.
За змістом п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, це лише вихідний показник для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує індивідуальних особливостей кожного окремого пенсіонера (зокрема, розміру відшкодування фактичних збитків (у відсотках)), а тому застосування формули, наведеної у пункті 9-1 Порядку №1210, дозволяє визначити розмір пенсії індивідуально для кожного пенсіонера із врахуванням його особливостей. Незастосування ж вказаної формули при обчисленні пенсії призведе до встановлення єдиного розміру пенсії для всіх пенсіонерів безвідносно до особливостей кожного, що в свою чергу не сприятимете належному та справедливому пенсійному забезпеченню окремо взятого пенсіонера.
Таким чином розмір пенсії повинен перераховуватись та виплачуватись відповідно до вимог п.9-1 Порядку № 1210, який саме визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796.
Колегією суддів встановлено, що на момент проведення спірного перерахунку, так і на момент розгляду цієї справи судом, Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 є чинним.
Факт наявності у позивача права на отримання пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону № 796 відповідачем визнається та не заперечується. Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що пенсія позивачу нарахована та виплачується відповідно до норм діючого законодавства, а саме п.9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 та ч.3 ст.59 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року по справі № 520/9035/2020 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 по справі № 520/9035/2020 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді С.П. Жигилій Т.С. Перцова