Постанова від 21.12.2020 по справі 200/7768/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року справа №200/7768/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Геращенка І.В., суддів: Ястребової Л.В., Міронової Г.М.,

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року у справі № 200/7768/20-а (головуючий І інстанції Смагар С.В., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про припинення виплати субсидії з 1 травня 2018 року та повернення надмірно виплачених коштів у сумі 35986,21 грн., зобов'язання відновити призначену житлову субсидію за період з 1 травня 2018 року по теперішній час.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2020 року позов задоволений:

- визнано протиправними та скасовані рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про припинення виплати субсидії ОСОБА_1 з 1 травня 2018 року та повернення надмірно виплачених коштів в сумі 35986,21 грн., яке оформлене повідомленням про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі) № 433 від 30 липня 2020 року;

- зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відновити призначену ОСОБА_1 житлову субсидію з 1 травня 2018 року (а.с. 50-53).

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись неврахування судом всіх обставин призначення субсидії. Вважає, що відсутні підстави для задоволення позову, оскільки позивач не повідомив про наявність члена сім'ї - чоловіка, який не зареєстрований за адресою домогосподарства, нову заяву та декларацію про доходи не надавала (а.с. 64-67).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Згідно свідоцтва про шлюб від 8 серпня 2009 року серія НОМЕР_1 чоловіком позивача є ОСОБА_2 (а.с. 19).

Позивач з листопада 2016 року є отримувачем субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

30 листопада 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб в якій зазначила двох членів сім'ї - доньок ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 . В заяві вказала, що усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що впливають або можуть вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Також вказала що її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсації, субсидій та пільг, вона зобов'язується повідомити органи праці та соціального захисту населення. ЇЇ попереджено про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або поверненні надміру нарахованих коштів у разі, подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї (а.с. 30).

На підставі зазначеної заяви рішенням відповідача від 5 січня 2017 року призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. В подальшому субсидія ОСОБА_5 нараховувалась автоматично без звернення заявника (а.с. 32-42).

17 червня 2020 року позивач звернулась із заявою до відповідача, в якій повідомила, що знаходиться у шлюбі з ОСОБА_2 , зареєстрованим за адресою АДРЕСА_2 . В даній заяві вказала, про те, що не була обізнана з нормами діючого законодавства, а тому про свій шлюб не повідомила з березня 2018 року. Також зобов'язалась повернуту надмірно виплачену їй суму субсидії (а.с. 43).

Після отримання вищевказаної заяви позивача на підставі доручення від 19 червня 2020 року державним соціальним інспектором управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради проведено перевірку достовірності та повноти інформації наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, а саме перевірку достовірності по повноти інформації про сімейний стан ОСОБА_1 . В результаті перевірки відповідачем складено акт № 1554-20 від 22 липня 2020 року, згідно якого ОСОБА_6 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 з 8 серпня 2009 року. Під час присутності заявника на прийомі остання про причини ненадання з 1 травня 2018 року нової заяви у відповідності до змін затверджених п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329 про призначення житлової субсидії та декларації надати відмовилась.

Рішенням відповідача від 30 липня 2020 року здійснено перерахунок та розраховано суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії за період з 1 травня 2018 року по 30 квітня 2020 року, що призначена позивачу, зареєстрованою за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 46).

Актом № 433 від 30 липня 2020 року на підставі акту ВДСІ № 1554-20 від 22 липня 2020 року, відповідачем визначено, що ОСОБА_6 надавши неповну/невірну інформацію про склад домогосподарства отримала надмірно виплачені їй кошти в сумі 35986 грн. 21 коп. та протягом періоду з 1 травня 2018 року по 30 квітня 2020 року включно заявником не провадилась. У зв'язку з чим вирішено стягнути з заявника переплачені кошти у сумі 35986,21 грн., а саме: 13622,25 грн. за період з 1 травня 2018 року по 31 січня 2019 року у готівковій формі; 11160 грн. 77 коп. за період з 1 лютого 20198 року по 30 вересня 2019 року у готівковій формі; 2956,18 грн. за період з 1 жовтня 2019 року по 30 листопада 2019 року у готівковій формі; 8247,01 грн. за період з 1 грудня 2019 року по 30 квітня 2020 року у готівковій формі; припинено виплату субсидії з 1 травня 2018 року. До акту додано розрахунок сум надмірно виплачених коштів (а.с. 47).

Позивачу надіслано повідомлення № 433 від 30 липня 2020 року, в якому зазначено про припинення з 1 травня 2018 року виплати субсидії та стягнення надмірно виплаченої суми у розмірі 35986,21 грн. (а.с. 14).

Згідно п. 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року № 807) призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

За змістом п. 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно п. 79 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50 - 59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61 - 63 цього Положення.

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлових субсидій на понаднормову площу житла приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім'ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів (п. 10 Положення).

Згідно п. 79 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63 цього Положення.

Згідно п. 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання подаються нові заява та декларація (п. 91 Положення).

Позивач отримує субсидію з 2016 року, з серпня 2009 року позивач перебуває в шлюбі з ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно п. 119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги; громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків (п. 125 Положення).

Отже, поверненню підлягає саме надміру перерахована (виплачена) житлова субсидія.

Позивач знаходиться в шлюбі з серпня 2009 року та будь-яких змін в її сім'ї не відбувалось, а інформація про обставини для перерахунку житлової субсидії, зокрема зміни у складі сім'ї члена домогосподарства (члена сім'ї, який не зареєстрований за адресою домогосподарства) не надавалася, оскільки це не передбачалось законодавством в той час коли вона подавала декларацію (2016 рік).

Разом з тим, ці обставини не мали негативного впливу на розмір виплаченої на користь позивача та призначеної позивачу субсидії, оскільки по суті не змінила майновий стан позивача.

Крім того, відповідач - суб'єкт владних повноважень, на якого покладено обов'язок призначення житлових субсидій та контролю за їх цільовим використанням, в період з 1 травня 2018 року по 30 квітня 2020 року не виконав обов'язок, передбачений пунктом 3 Положення в редакції затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 329.

Згідно п. 56 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням. Для забезпечення об'єктивного, неупередженого і всебічного розгляду комісією справи по суті структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати заявнику подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття рішення. Заявник має право самостійно подати додаткові документи навіть у разі, коли структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пропонував подати такі документи для розгляду комісією (п. 14 Положення в редакції від 27 квітня 2018 року).

Відповідачем не надано суду доказів, що в період з травня 2018 року по квітень 2020 року Управлінням було вжито певних заходів задля виконання покладених на нього обов'язків. Таким чином, відповідач не скористався власними правами, які визначені п. 14 Положення та продовжив в автоматичному режимі призначати та виплачувати позивачу субсидію.

Згідно п. 13 Положення (в редакції від 27 квітня 2018 року) структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Станом на момент призначення позивачу житлової субсидії відповідач не здійснив перевірку, наданих позивачем в декларації відомостей, призначивши їй субсидію без перевірки соціального статусу позивача, зокрема не з'ясувавши відомостей щодо перебування позивача у шлюбі, кількості осіб зареєстрованих в приміщенні тощо, та 1 травня 2018 року призначив субсидію позивачу в автоматичному режимі.

Вказані обставини не були враховані суб'єктом владних повноважень, що призвело до порушення права позивача на отримання житлової субсидії в період з 1 травня 2018 року.

Стаття 22 Загальної декларації прав людини, стаття 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, стаття 23 Європейської соціальної хартії (переглянутої) закріплюють право особи на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України).

Згідно ч. 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Пунктом 12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N 848 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

Обов'язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пункту 13 Положення покладено на отримувача субсидій.

Механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді житлової субсидії передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини отримувача субсидій, а саме через його зловживання, зокрема подання документів з недостовірними відомостями (пункт 20 Положення у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

Законодавець пов'язує повернення надмірно отриманих коштів, наданих у вигляді житлової субсидії, саме з недобросовісністю набувача, яку згідно статті 81 ЦПК України має довести, у даному випадку, відповідач.

Враховуючи викладене, колегією суддів не встановлено наявності в діях позивача умислу на навмисне неподання інформації про більшу кількість зареєстрованих у квартирі осіб на момент вирішення питання про отримання субсидії та виходячи з необхідності дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права позивача, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для примусового повернення отриманих відповідачем коштів у вигляді житлової субсидії.

З матеріалів справи не встановлено зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) або зміни у складі сім'ї члена позивача, а тому позивач не була зобов'язана повідомляти відповідачу дані про членів сім'ї, зокрема, і у формі нових заяви і декларації

Позивач є добросовісним набувачем, оскільки надмірне перерахування (виплата) субсидії відбулось, через неналежне виконання відповідачем обов'язків щодо перевірки наданих позивачем відомостей.

Судом врахована правова позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 332/2805/18.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про задоволення позову про визнання протиправними та скасування рішення про припинення виплати субсидії позивачу з 1 травня 2018 року та повернення надмірно виплачених коштів в сумі 35986,21 грн., яке оформлене повідомленням про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії (у готівковій формі) № 433 від 30 липня 2020 року та зобов'язання відновити призначену ОСОБА_6 житлову субсидію з 1 травня 2018 року.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року у справі № 200/7768/20-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 21 грудня 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: Л.В. Ястребова

Г.М. Міронова