21 грудня 2020 року справа №200/4772/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 р. у справі № 200/4772/20-а (головуючий І інстанції суддя І.С. Молочна) за позовом Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22 листопада 2019 року № 0007555704, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач 13.05.2020 року звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.11.2019 року № 0007555704 щодо сплати штрафу з податку на додану вартість на суму 89861,36 грн.; зобов'язати відповідача зменшити нараховану пеню з податку на додану вартість у розмірі 281 775,41 грн. по вказаних у додатку до податкового повідомлення-рішення від 22.11.2019 року № 0007555704 платежах (а.с. 1-2).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 р. у справі № 200/4772/20-а позов Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 22 листопада 2019 року № 0007555704 щодо сплати штрафу з податку на додану вартість на суму 89861,36 грн.
Зобов'язано Головне управління ДПС у Донецькій області зменшити нараховану пеню з податку на додану вартість у розмірі 281775,41 грн. по вказаному у додатку до податкового повідомлення-рішення від 22 листопада 2019 року № 0007555704 платежах.
Вирішено питання відшкодування судових витрат (а.с. 113-117).
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає, що податкове зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 11 557 081,00 грн. згідно податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року від 20.09.2015 року № 9194582601 з граничним терміном сплати 30.09.2015 року було погашено ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» платіжними дорученнями починаючи з 02.10.2019 року по 07.11.2019 включно.
На думку відповідача, судом першої інстанції не враховано, що відповідно до п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Податкове правопорушення в даному випадку є триваючим, оскільки перебуває у стані безперервного продовження неправомірної бездіяльності, він безперервно порушує вимоги ПК України щодо своєчасності сплати податку та набуває статусу відповідальності саме з моменту сплати боргу.
Згідно ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 12.11.2019 року посадовими особами Головного управління ДПС у Донецькій області проведено камеральну перевірку ДП ««Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» з питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року № реєстр 9194582601 від 21.09.2015 року, за результатами якої складено акт №108/05-99-57-04/34032208 від 12.11.2019 року (а.с. 61-63).
Перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України несвоєчасно сплачена сума узгоджених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість у загальній сумі 449 306,80 грн. за період з 02.10.2019 року по 11.11.2019 року.
Податкове зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2015 року у сумі 11557081,00 грн. (згідно податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року від 21.09.2015 реєстр № 9194582601 з граничним терміном сплати 30.09.2015 було погашено ДП ««Шахтоуправління «Південнодонбаське № 1» за рахунок:
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1700,00 грн., платіжне доручення № 2422 від 02.10.2019 із затримкою на 1463 календарних дня (а.с. 3);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1201,67 грн., платіжне доручення №2426 від 03.10.2019 із затримкою на 1464 календарних дня (а.с. 4);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1300,00 грн., платіжне доручення № 2428 від 04.10.2019 із затримкою на 1465 календарних днів (а.с. 5);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 111,00 грн., платіжне доручення № 272/38 від 18.09.2019 із затримкою на 1468 календарних днів (а.с. 6);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 607,30 грн., платіжне доручення № 1 від 07.10.2019 із затримкою на 1468 календарних днів (а.с. 7);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 2544,15 платіжне доручення № 2434 від 07.10.2019 із затримкою на 1468 календарних днів (а.с. 8);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1175,00 грн., платіжне доручення №2441 від 08.10.2019 із затримкою на 1469 календарних днів (а.с. 9);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1040,85 грн., платіжне доручення № 2452 від 09.10.2019 із затримкою на 1470 календарних днів (а.с. 10);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1040,85 грн., платіжне доручення № 2459 від 10.10.2019 із затримкою на 1471 календарний день (а.с. 11);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 4500,00 грн., платіжне доручення № 2460 від 10.10.2019 із затримкою на 1471 календарний день (а.с. 12);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 968,35 грн., платіжне доручення № 2468 від 11.10.2019 із затримкою на 1472 календарних дня (а.с. 13);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 2185,00 грн., платіжне доручення № 2474 від 15.10.2019 із затримкою на 1476 календарних днів (а.с. 14);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 3286,35 грн., платіжне доручення № 2475 від 15.10.2019 із затримкою на 1476 календарних днів (а.с. 15);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1375,00 грн., платіжне доручення № 2480 від 16.10.2019 із затримкою на 1477 календарних днів (а.с. 16);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1291,65 грн., платіжне доручення № 2485 від 17.10.2019 із затримкою на 1478 календарних днів (а.с. 17);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1040,85 грн., платіжне доручення № 2494 від 18.10.2019 із затримкою на 1479 календарних днів (а.с. 18);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 733,40 грн., платіжне доручення № 342/38 від 21.10.2019 із затримкою на 1482 календарних дня (а.с. 19);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1773,35 грн., платіжне доручення № 2499 від 21.10.2019 із затримкою на 1482 календарних дня (а.с. 20);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 3007,25 грн., платіжне доручення № 1 від 22.10.2019 із затримкою на 1483 календарних дня (а.с. 21);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1111,65 грн., платіжне доручення № 2501 від 22.10.2019 із затримкою на 1483 календарних дня (а.с. 22);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 480,60 грн., платіжне доручення № 323/38 від 22.10.2019 із затримкою на 1483 календарних дня (а.с. 23);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1997,50 грн., платіжне доручення №2511 від 23.10.2019 із затримкою на 1484 календарних дня (а.с. 24);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 5500,00 грн., платіжне доручення № 2525 від 25.10.2019 із затримкою на 1486 календарних днів (а.с. 25);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 133,60 грн., платіжне доручення № 1 від 28.10.2019 із затримкою на 1489 календарних днів (а.с. 26);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 1511,65 грн., платіжне доручення № 2531 від 28.10.2019 із затримкою на 1489 календарних днів (а.с. 27);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 900,00 грн., платіжне доручення №2539 від 29.10.2019 із затримкою на 1490 календарних днів (а.с. 28);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 64,80 грн., платіжне доручення № 433/38 від 30.10.2019 із затримкою на 1491 календарних дня (а.с. 29);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 958,35 грн., платіжне доручення № 2549 від 31.10.2019 із затримкою на 1492 календарних днів (а.с. 30);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 200000,00 грн., платіжне доручення № 1727 від 01.11.2019 із затримкою на 1492 календарних дня (а.с. 31);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 200000,00 грн., платіжне доручення № 1728 від 01.11.2019 із затримкою на 1492 календарних дня (а.с. 32);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 833,35 грн., платіжне доручення № 2551 від 01.11.2019 із затримкою на 1492 календарних дня (а.с. 33);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 2341,65 грн., платіжне доручення № 2558 від 04.11.2019 із затримкою на 1496 календарних днів (а.с. 34);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 941,65 грн., платіжне доручення № 2562 від 05.11.2019 із затримкою на 1497 календарних днів (а.с. 35);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 700,00 грн., платіжне доручення № 2568 від 06.11.2019 із затримкою на 1498 календарних днів (а.с. 36);
- надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки на суму 950,00 грн., платіжне доручення № 2573 від 07.11.2019 із затримкою на 1499 календарних днів (а.с. 37).
На підставі вказаного акта перевірки сформовано податкове повідомлення-рішення № 0007555704 від 22.11.2019 року, яким на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 1463, 1464, 1465, 1468, 1468, 1468, 1468, 1469, 1470, 1471, 1471, 1472, 1476, 1477, 1478, 1479, 1482, 1482, 1483, 1483, 1483, 1484, 1486, 1489, 1489, 1490, 1491, 1492, 1492, 1492, 1492, 1496, 1497, 1498, 1499 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 449306,80 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 89861,36 грн. за платежем податок на додану вартість (а.с. 104).
03.12.2019 року позивач звернувся до відповідача зі скаргою вих. № 2411 про скасування податкового повідомлення-рішення Головного правління ДПС у Донецькій області від 22.11.2019 № 0007555704 щодо сплати штрафу з податку на додану вартість на суму 89861,36 грн. та зменшення нарахованої пені з податку на додану вартість у розмірі 281775,41 грн. по вказаних у додатку до податкового повідомлення-рішення від 22.11.2019 № 0007555704 платежах (а.с. 65-66).
06.02.2020 року рішенням № 4660/6/99-00-08-05-05-06 про результати розгляду скарги відповідач залишив податкове повідомлення-рішення від 22.11.2019 року № 0007555704 без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 67-68).
Спірним у цій справі є правомірність прийняття податковим органом податкового повідомлення-рішення № 0007555704 від 22.11.2019 року, яким до позивача застосовані штрафні фінансові санкції.
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
За унормуванням п. 41.1, 41.2 ст.41 Податкового кодексу України податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Пунктом 6.1 статті 6 Податкового кодексу України встановлено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
За змістом пункту 8.1 статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1статті 14 Податковий кодекс України).
Приписами пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України окреслено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (підпункт 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації. (ст. 203 Податкового кодексу України).
У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. (пункт 126.1. статті 126 Податкового кодексу України).
Як вбачається з акту камеральної перевірки 108/05-99-57-04/34032208 від 12 листопада 2019, предметом перевірки стала своєчасність сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2015 року.
Ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
У пункті 76.1 статті 76 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено: камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Пунктом 76.3 статті 76 цього Кодексу визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу.
За результатами камеральної перевірки у разі виявлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що податковим органом проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженого податкового (грошового) зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2015 року, за результатами якої було складено акт № 108/05-99-57-04/34032208 від 12 листопада 2019 року.
Так, строки давності для застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) врегульовано статтею 114 Податкового кодексу України, відповідно до якої граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
За приписами п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
З огляду на вищевказані приписи Податкового кодексу України, вбачається, що строк коли фіскальна служба мала провести перевірку та як результат визначити суму податкових зобов'язань та/або штрафних санкцій по декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року, не повинен бути пізніше вересня 2018 року.
Таким чином відповідачем порушений 1095 денний строк як проведення перевірки, так і визначення суми штрафних санкцій.
Верховний Суд в постановах від 28.01.2020 у справі № 520/3161/19 і від 29.01.2020 року у справі № 620/1040/19 сформулював такий правовий висновок: «Відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Аналіз наведеної норми дає підстави для висновку, що повноваження щодо визначення грошових зобов'язань податковий орган може реалізувати не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання».
Наведені висновки також знайшли своє відображення у постановах Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року у справі № 820/3543/17, від 10.05.2018 року у справі № 820/3544/17.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно визнав податкове-повідомлення рішення № 0007555704 від 22.11.2019 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
У спірних правовідносинах суд також застосовує рішення Європейського суду з прав людини у справах "Серков проти України" (заява № 39766/05), "Щокін проти України" (заяви № 23759/03 та № 37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" підлягають застосуванню судами як джерела права.
Вказаними рішеннями встановлено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки органи держаної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань зі сплати податку.
Як вбачається з матеріалів справи, нарахування штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 89861,36 грн. було здійснено в період з 02.10.2019 року по 07.11.2019 року.
Підставою для нарахування пені стало погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за серпень 2015 року, яке було здійснено відповідачем шляхом перерозподілу сплачених податкових зобов'язань за 2019 рік.
Тобто, відповідач здійснив погашення податкових зобов'язань шляхом перерозподілу за період, за який позивач є звільненим від грошового зобов'язання відповідно до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України та нарахував штрафні санкції.
За таких обставин обґрунтовано задоволена позовна вимога про зобов'язання відповідача зменшити пеню з податку на додану вартість по вказаним у додатку до податкового повідомлення-рішення платежам.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. І відповідачем не доведено, що, приймаючи спірне рішення, він діяв правомірно.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 р. у справі № 200/4772/20-а -залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 грудня 2020 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді І.В. Геращенко
Е.Г. Казначеєв