Постанова від 21.12.2020 по справі 200/5556/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 року справа №200/5556/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Міронової Г.М., Ястребової Л.В.,

розглянув у письмовому провадженні апеляційні скарги Офісу великих платників податків ДПС, Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2020 року у справі № 200/5556/20-а (головуючий І інстанції Зінченко О.В., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом Приватного акціонерного товариства «Веско» до Офісу великих платників податків ДПС, Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві про стягнення пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування податку на додану вартість,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Веско» (далі ПАТ «Веско», позивач) звернулося до суду з позовом до Офісу великих платників податків ДПС (далі - відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві (далі - відповідач 2) про стягнення з Державного бюджету України пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 59754,51 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.08.2020 року позов задоволений: стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Веско» пеню за несвоєчасне бюджетне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 59754,51 грн. (а.с. 41-44).

Відповідач 1 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову, через порушення норм матеріального та процесуального права. В обгрунтування посилався на те, що відсутні підстави для задоволення позову, оскільки відповідачем 1 виконані всі дії відповідно до законодавства, а саме: внесено інформацію про узгоджену суму до Реєстру. Крім того, судом невірно визначено дату початку нарахування пені (а.с. 64-67).

Відповідач 2 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову через порушення норм матеріального та процесуального права. Апелянт вважає, що ним не порушено право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ, оскільки таке відшкодування було здійснено в день надходження Реєстру від Державної казначейської служби України - 08.04.2020 року. Таким чином, строк відшкодування не залежав від відповідача 2, а зумовлений несвоєчасним надходженням Реєстру про узгодженні суми бюджетного відшкодування ПДВ з Державної казначейської служби України (а.с. 47-51)

Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційних скарг, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційних скарг, виходячи з наступного.

ПАТ «Веско» зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку в Офісу великих платників податків ДПС.

У період з 21 січня 2019 року по 20 лютого 2019 року податковим органом на підставі пункту 200.10 статті 200 розділу V Податкового кодексу України, в порядку статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок Публічного акціонерного товариства «Веско» за грудень 2018 року (податкова декларація з податку на додану вартість № 9307101050 від 17 січня 2019 року), за результатами якої складено акт від 20 лютого 2019 року № 98/28-10-47-06/00282049 (а.с. 5 зв.б.).

Камеральною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог Податкового кодексу України в частині правомірності формування податкового кредиту, та як наслідок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за березень 2018 року, а саме позивачем завищено суму податкового кредиту, суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду та суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку податкової декларації за грудень 2018 року на суму ПДВ 728064 грн. (а.с. 5 зв.б.)

23 квітня 2019 року на підставі акту перевірки від 11 квітня 2019 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001364706, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 728064 грн., з яких штрафні (фінансові) санкції у розмірі 364032 грн. (а.с. 5 зв.б.)

Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення в судовому порядку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2019 року у справі № 200/6004/19 позовні вимоги ПАТ «Веско» задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС від 23 квітня 2019 року № 0001364706, яким зменшена сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 728064 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 364032 грн. (а.с. 5-7).

Рішення суду у справі № 200/6004/19 набрало законної сили 24 вересня 2019 року, згідно ухвали Першого апеляційного адміністративного суду про повернення апеляційної скарги (а.с. 8).

Алгоритм дій державних органів щодо відшкодування з Державного бюджету України (бюджетного відшкодування) ПДВ врегульовано статтею 200 ПК України.

За змістом п. 200.1-200.2 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету.

Згідно п. 200.7, п. 200.10 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

У строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

За змістом п. 200.11 статті 200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту «ґ» пункту 200.12 статті 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

У разі наявності у платника податку податкового боргу бюджетному відшкодуванню підлягає заявлена сума податку, зменшена на суму такого податкового боргу.

У разі виникнення у платника податку необхідності зміни напряму узгодженого бюджетного відшкодування, такий платник податку має право подати відповідну заяву до контролюючого органу, який не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такої заяви зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

За змістом п. 200.13 статті 200 ПК України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Згідно пункту 200.15 статті 200 ПК України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня, що настав за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.

У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.

За змістом п.200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 2 липня 2019 року у справі №200/6004/19-в податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДПС від 23 квітня 2019 року №0001364706, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за грудень 2018 року в розмірі 728064 грн. визнано протиправним та скасовано.

Рішення набрало законної сили 24 вересня 2019 року.

Ухвалу суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скраги отримано відповідачем 04.10.2019 року. Наступний робочий день 07.10.2019 року.

Таким чином, виходячи з вимог статті 200 Податкового кодексу України офіс великих платників податків ДПС був зобов'язаний 07.10.2019 року внести узгоджену суму до реєстру заяв, а орган казначейської служби в свою чергу протягом п'яти операційних днів, тобто до 12 жовтня 2019 року перерахувати на поточний рахунок платника ПДВ узгоджену суму бюджетного відшкодування.

Однак, у порушення вищезазначених строків сума бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 728064 грн. сплачена позивачу лише 8 квітня 2020 року (а.с. 10).

Отже, після спливу законодавчо визначеного строку для проведення зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок позивача, відповідна сума відшкодування податку на додану вартість набула статусу заборгованості, що є підставою для нарахування пені.

Згідно пункту 200.23 статті 200 ПК України під час підрахунку пені враховується облікова ставка Національного банку України, що встановлена на момент виникнення пені, протягом строку її дії.

У період виникнення заборгованості з відшкодування ПДВ, а саме: з 13 жовтня 2019 року, розмір та строк дії облікової ставки Національного банку України визначений рішенням Правління Національного банку України та встановлений в розмірі 16,5 %.

Таким чином, для здійснення обрахунку пені застосуванню підлягає розмір облікової ставки, встановлений Національним банком України на момент виникнення пені, тобто на 13.10.2019 року. При цьому законом не визначено можливість її (облікової ставки) зміни протягом строку дії бюджетної заборгованості, включаючи день погашення.

Колегією суддів здійснений наступний розрахунок пені за період з 13.10.2019 року по 08.04.2020 року:

- з 13.10.2019 року по 31.12.2019 року (80 днів) - 16,5 %: сума пені: 728064 грн.х 16,5%х1,2/100%/365 днів х 80 днів= 31595,98 грн.;

- з 01.01.2020 року по 08.04.2020 року (99 днів) - 16,5 %: сума пені: 728064 грн.х 16,5%х1,2%/100%/366 днів х 99 днів= 38993,19 грн.

Колегією суддів враховані висновки Верховного Суду в постанові від 24 листопада 2020 року у справі № 808/660/16.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про задоволення позову шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «Веско» пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 70589,17 грн.

Твердження відповідача 1 про те, що він не є належним відповідачем у справі щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість, є хибними, оскільки саме податкові органи є відповідальними за відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформації щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника податку, наявність якої є необхідною передумовою для видачі органом держказначейства належної платникові податку суми бюджетного відшкодування. Відповідачами у справах такої категорії виступають податковий орган та орган казначейства.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції при визначені суми пені помилково взяв до уваги розрахунок, здійснений позивачем в позовній заяві та невірно визначив початкову дату нарахування пені.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції вірно вирішив справу по суті позовних вимог, проте невірно визначив початкову дату нарахування пені та неврний розрахунок, внаслідок чого рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині розрахунку суми пені.

Щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем заявлені вимоги майнового характеру на суму 59754,51 грн., позов задоволений на суму 70589,17 грн.

З урахуванням сплаченого позивачем судового збору за подання позову- 2102 грн., з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в повному обсязі (а.с. 13)

Керуючись ст.ст. 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Офісу великих платників податків ДПС, Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2020 року у справі № 200/5556/20-а - змінити в мотивувальній частині в розрахунку суми пені.

В абзаці другому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2020 року у справі № 200/5556/20-а змінити суму з «59754,51 грн. (п'ятдесят дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят чотири гривні 51 коп.) на «70589,17 грн. (сімдесят тисяч п'ятсот вісімдесят дев'ять гривень 17 коп.)».

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС на користь Приватного акціонерного товариства «Веско» судовий збір в сумі 1051 грн. (тисяча п'ятдесят одна гривня 00 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної казначейської служби України у м.Києві на користь Приватного акціонерного товариства «Веско» судовий збір в сумі 1051 грн. (тисяча п'ятдесят одна гривня 00 копійок).

Повний текст постанови складений 21 грудня 2020 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: Г.М. Міронова

Л.В. Ястребова