18 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2254/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить, мовою оригіналу:
"- визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо не проведення зустрічної перевірки відповідності даних первинних документів довідкам від 05.05.2018 за № 20 (3 од.), видані КУ "ФГГ з центрального обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району Каланчацької районної ради Херсонської області" за період з лютого 1981 року по березень 1981 року та з 01.06.1981 по 31.08.1983, за період з січня 1966 року по грудень 1967 року, з травня 1970 року по вересень 1971 року, за грудень 1971 року, з березня 1972 року по грудень 1972 року; з січня 1973 року по квітень 1974 року, з червня 1974 року по серпень 1974 року, з листопада 1974 року по грудень 1977 року та не перерахунку пенсії з 15.06.2018 по 01.05.2020 з урахуванням оптимального періоду роботи з 01.03.1972 по 28.02.1977;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням оптимального періоду з 01.03.1972 по 28.02.1977, згідно відомостей про заробітну плату, які були отримані в результаті зустрічної перевірки та даним про розмір заробітної плати, які зазначено у довідці від 10.04.2020 та здійснити її виплату".
Ухвалою від 20.08.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), сторонам наданий строк для подання заяв по суті справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Каланчацькому сервісному центрі ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за віком. 15.06.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідки про отримання заробітної плати за період роботи з 01.01.1966 до 30.04.1998 за оптимальним варіантом та доданням страхового стажу. Разом з тим, перерахунок пенсії відповідачем так і не проведений, відповідь не надходила. 16.03.2020 позивач звернулася до відповідача з вимогою повідомити про причини не перерахунку пенсії у відповідності до поданих довідок. 22.04.2020 позивачу надійшла відповідь про те, що довідки, які надані не містять дати та номеру видачі. Відповідач провів зустрічну перевірку відомостей у первинних документах, встановив розбіжність та підприємством видано нову довідку від 10.04.2020. У зв'язку з вказаним, ОСОБА_1 написала заяву та з 21.04.2020 здійснений перерахунок пенсії із врахуванням оптимального періоду, який було визначено ще у 2018 році та відповідно розмір пенсії став 2624,87 грн. На підставі викладеного, ОСОБА_1 зазначає, що відповідач протиправно з 2018 року до квітня 2020 року не проводив перевірку довідок на наявність у них достовірних відомостей та не перевірив правильність видання довідки, що потягло за собою втрату грошових коштів позивача та втрату права на перерахунок пенсії ще з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 15.06.2018. Посилаючись на викладене, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
14.09.2020 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке. Позивач з 01.06.2017 перебуває на обліку в Каланчацькому сервісному центрі ГУ ПФУ в Херсонській області, а з 01.10.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно зі статтею 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв. За заявою позивача від 22.02.2018 їй здійснений перерахунок пенсії з доданням стажу відповідно до ч. 4 ст. 42, ст. 45 Закону за період з 01.02.2007 до 01.10.2010. Після перерахунку страховий стаж склав 41 рік 6 місяців 27 днів. Розмір пенсії обчислений за матеріалами пенсійної справи, виходячи із заробітної плати за 2 роки з 01.04.1996 до 31.03.1998. Розмір пенсії з 01.03.2018 становив 1977,10 грн. Крім того, 15.06.2018 ОСОБА_1 подала заяву про перерахунок пенсії із заробітної плати за період з 01.01.1966 до 30.04.1998 за оптимальним варіантом та доданням страхового стажу та надала довідки про заробітну плату. Оптимальним обрано період з 01.07.1972 до 30.06.1977. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищевказаний період та даними системи персоніфікованого обліку з 01.01.2001 до 01.10.2010 становив 1,08967. Відтак, після перерахунку з 01.06.2018 (з урахуванням періоду роботи з 01.01.2001 до 31.01.2001, з 23.11.2001 до 25.12.2001), загальний стаж позивача склав 41 рік 9 місяців. Розмір пенсії з 01.06.2018 склав 1986,77 грн. Відповідач зазначає, що згідно з п. 4.1 Прикінцевих положень Закону № 1058, якщо перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням заробітку за періоди з 01.07.1972 до 30.06.1977, з 01.01.2001 до 01.10.2010, то збільшення пенсії за понаднормативний страховий стаж встановлюється за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років. Отже, у зв'язку з недоцільністю, проведення перерахунку з більшого заробітку не здійснено, при здійсненні перерахунку за заявою від 15.06.2018 додано тільки страховий стаж. Разом з тим, 21.04.2020 ОСОБА_1 надала заяву про перерахунок пенсії із заробітної плати та додала довідки про заробітну плату за період роботи з березня 1972 року до грудня 1977 року. Відповідач провів зустрічну перевірку наданої довідки від 06.04.2020 №20 про заробітну плату ОСОБА_1 та встановив розбіжність, у зв'язку з чим Підприємство видало нову довідку від 10.04.2020 № 37 про заробітну плату з березня 1972 року до грудня 1977 року. Оптимальним визначено період з 01.03.1972 до 28.02.1977. Так, за заявою позивача від 21.04.2020, з 01.05.2020 проведений перерахунок пенсії з більшого заробітку, згідно довідки від 10.04.2020 № 37 за період з березня 1972 року до грудня 1977 року. Зважаючи на викладене, відповідач зауважує, що вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу щодо не проведення зустрічної перевірки відповідності даних первинних документів довідкам від 05.05.2018 № 20 та не перерахунку пенсії з 15.06.2018 по 01.05.2020, є необґрунтованою, оскільки під час попереднього обрахунку розміру пенсії відповідно до заяви позивача від 15.06.2018 встановлено недоцільність проведення перерахунку з більшого заробітку, відтак необхідність перевіряти обґрунтованість їх видачі станом на момент розгляду заяви про перерахунок пенсії від 15.06.2018 була відсутня. Крім того, відсутні також підстави для зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії з урахуванням оптимального періоду з 01.03.1972 до 28.02.1977 згідно з відомостями про заробітну плату, які отримані в результаті зустрічної перевірки та даним про розмір заробітної плати, які зазначено у довідці від 10.04.2020 № 37 та здійснити її виплату, оскільки вказаний перерахунок вже здійснений з 01.05.2020, згідно з розпорядженням від 22.04.2020, за заявою позивача від 21.04.2020, та на підставі довідки від 10.04.2020 за № 37. Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За змістом ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачем порушений встановлений ст. 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду, оскільки ОСОБА_1 17.08.2020 звернулася до суду із позовною заявою про визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо не проведення зустрічної перевірки відповідності даних первинних документів довідкам від 05.05.2018 за № 20 та не перерахунку пенсії з 15.06.2018 до 01.05.2020 з урахуванням оптимального періоду роботи з 01.03.1972 до 28.02.1977, тобто про порушення своїх прав позивач дізналася ще у 2018 році.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що позивач звернувся до суду з оскарженням бездіяльності відповідача, яка, на його думку, порушує її права до теперішнього часу, тобто бездіяльність є триваючим порушенням, що не може свідчити про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Таким чином, суд вважає, що позивач не пропустила встановлений ст. 122 КАС України строк звернення до адміністративного суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером з 07.04.1998 та отримувала пенсію за віком на підставі Закону України "Про державну службу".
Відповідно до матеріалів пенсійної справи, обрахунок пенсії здійснюється з урахуванням заробітку за періоди з 01.04.1996 до 31.03.1998.
З 01.10.2017 у зв'язку зі зміною умов призначення пенсії, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV, страховий стаж - 40 років 3 місяці 7 днів, урахування заробітку здійснювалося за періоди з 01.04.1996 до 31.03.1998. Розмір пенсії позивача склав 1914,22 грн.
22.02.2018 ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу.
22.02.2018 відповідно до розпорядження пенсійного органу, повний страховий стаж позивача склав 41 рік 6 місяців 27 днів. Розмір пенсії підвищений до 1977,10 грн (арк. пенсійної справи 191).
15.06.2018 ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною стажу, надавши підтверджуючі документи про стаж у кількості 6 шт (відповідно до розписки-повідомлення від 15.06.2018 № 205).
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії (аркуш пенсійної справи 202) 15.06.2018 пенсія ОСОБА_1 перерахована з розрахунку повного страхового стажу у розмірі - 41 рік 9 місяців 0 днів. Розмір пенсії підвищений до 1986,77 грн. Заробіток для обрахунку пенсії врахований за період з 01.04.1996 до 31.03.1998.
12.03.2020 позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про здійснення перерахунку пенсії, а саме - з урахуванням визначеного оптимального періоду заробітної плати з 01.07.1972 до 30.06.1977 та з 01.07.2000 до 01.10.2010.
02.04.2020 Каланчацький сектор обслуговування громадян (сервісний центр) звернувся до КУ "Фінансово-господарська група установ освіти Каланчацької районної ради" із запитом № 2100-0222-8/11722 про надання для здійснення перерахунку пенсії довідки про заробітну плату ОСОБА_1 з 01.03.1972 до 31.12.1977, яка в цей період працювала директором та вчителем російської мови та літератури Каланчацької восьмирічної школи №3 та вихователем групи подовженого дня Каланчацької середньої школи № 1.
21.04.2020 ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії із більшого заробітку. Відповідно до розписки-повідомлення від 21.04.2020 № 354, позивач надала довідки про заробітну плату за 1972-1977 роки, видані КУ "Фінансово-господарська група установ освіти Каланчацької районної ради" від 06.04.2020 № 20, від 10.04.2020 № 37, довідка про відповідність даних про заробітну плату первинним документам від 09.04.2020 № 26.01-12.
Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії (аркуш пенсійної справи 232) 22.04.2020 пенсія ОСОБА_1 перерахована, розмір пенсії підвищений до 2639,28 грн. Заробіток для обрахунку пенсії врахований за період з березня 1972 року до грудня 1977 року.
Крім того, суд дослідив довідку про відповідність даних про заробітну плату первинним документам, що надані для призначення (перерахунку) пенсії від 09.04.2020 №26.01-12 та встановив, що на підставі службової записки Каланчацького сектору обслуговування громадян (сервісний центр) від 06.04.2020 № 2767/02-16, 09.04.2020 проведена звірка відповідності даних первинних документів з даними довідки від 06.04.2020 № 20, наданої ОСОБА_1 за періоди роботи з 01.03.1972 до 31.12.1977 роки для обчислення (перерахунку) пенсії.
Так, у ході перевірки встановлені розбіжності між сумами заробітної плати по первинних документах - довідкою про заробітну плату № 20 від 06.04.2020, виданою за період роботи 01.03.1972 до 31.12.1977 для обчислення (перерахунку) пенсії встановлені розбіжності, які виникли внаслідок не вірного заокруглення при переводі сум заробітної плати з купонів в гривні.
У зв'язку із встановленими розбіжностями по довідці від 06.04.2020 № 20, КУ "Фінансово-господарська група установ освіти Каланчацької районної ради" надано нову довідку від 10.04.2020 № 37 про заробітну плату на ОСОБА_1 за 1972-1977 роки, у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі- Закон № 1058-IV).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).
Згідно із ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацами 4, 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV передбачено, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За змістом з ч.ч. 1, 2 ст. 43 Закону № 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Частинами 1, 3, 4, 5 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно ч.ч. 1, 2 ст. 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 1.5 Розділу І Порядку № 22-1 заява, зокрема, про перерахунок пенсії, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (п. 4.1 Розділу І Порядку № 22-1).
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п. 4.3 Розділу І Порядку № 22-1).
Згідно із п. 2.1 Розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення. 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
До заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу (п. 2.7 Розділу ІІ Порядку № 22-1).
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п. 2.10 Розділу ІІ Порядку № 22-1).
Відповідно до п. 4.2 Розділу ІV Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Таким чином, із аналізу наведених вище правових норм слідує, що пенсійний орган при отриманні заяви особи про перерахунок пенсії, наділений правом здійснювати перевірку документів (обґрунтованість їх видачі) та достовірності відображених в них відомостей, поданих пенсіонером, шляхом витребування додаткової інформації, здійсненням звірок та направленням відповідних запитів.
Вказані перевірки документів, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії, проводиться пенсійним органом на власний розсуд.
Ні Законом № 1058-IV, ні Порядком № 22-1 на пенсійних орган не покладено обов'язку проводити звірки документів щоразу, коли особа звертається із заявою про перерахунок пенсії.
Розглядаючи заяву ОСОБА_1 від 15.06.2018 про перерахунок пенсії, відповідач прийшов до висновку про недоцільність здійснення вказаного перерахунку, у зв'язку зі зменшенням за результатами його проведення, загального розміру пенсії позивача, а тому не здійснював перевірку обґрунтованості видачі наданих позивачем довідок.
Необхідно зауважити, що внаслідок розгляду заяви про перерахунок пенсії від 15.06.2018, відповідач збільшив повний страховий стаж ОСОБА_1 до 41 років 9 місяців 0 днів. Тобто, розглянув заяву у передбачений законодавством строк.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльності відповідача щодо не проведення зустрічної перевірки відповідності даних первинним документам довідок від 05.05.2018 за № 20, виданих КУ "ФГГ з центрального обслуговування закладів та установ освіти Каланчацького району Каланчацької районної ради Херсонської області" та не перерахунку пенсії з 15.06.2018 до 01.05.2020 з урахуванням оптимального періоду роботи з 01.03.1972 до 28.02.1977.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням оптимального періоду з 01.03.1972 до 28.02.1977, згідно відомостей про заробітну плату, які були отримані в результаті зустрічної перевірки та даним про розмір заробітної плати, які зазначено у довідці від 10.04.2020 № 37 та здійснити її виплату, суд зазначає, що відповідно до розпорядження (аркуш пенсійної справи 232), 22.04.2020 відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вказаний період.
Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, суд зазначає, що відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх дій.
Натомість, позивач не підтвердила своїх доводів належними доказами.
За таких обставин, суд відмовляє ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог, судовий збір, сплачений позивачем за подання позовної заяви, відшкодуванню на його користь не підлягає.
У період з 14.09.2020 до 29.09.2020 головуюча суддя Кисильова О.Й. перебувала у відпустці, з 28.09.2020 до 02.10.2020 - період тимчасової непрацездатності у зв'язку із хворобою.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -
вирішив:
Відмовити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 112010200