Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
21 грудня 2020 р. № 520/15246/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/15246/2020 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним дії Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області зі складання висновку № 257/2016 службового розслідування за фактом оформлення паспорта громадянина Україна ОСОБА_1 , уродженцю м. Ер-Ріяд, Саудівська Аравія;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області виключити з електронної бази даних "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державного демографічного реєстру (БД ЄІАС УМП ДДР) відомості про паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 28.08.2014 року Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваний висновок є протиправним, а тому, підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
30.11.2020 від представника відповідача, надійшов відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах управління діяло з дотриманням норм чинного законодавства України.
Представник відповідача, Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
28.08.2014 Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області документовано ОСОБА_1 паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 22.12.2012 Залізничним РВ у м. Сімферополі ГУДМС України в АР Крим, через непридатність для користування раніше оформленого в АР Крим.
У висновку Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області № 257/2016 службового розслідування за фактом оформлення паспорта громадянина Україна ОСОБА_1 , уродженцю м. Ер-Ріяд, Саудівська Аравія від 01.11.2016 зазначено, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 28.08.2014 Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1 підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 22.12.2012 Залізничним РВ у м. Сімферополі ГУДМС України в АР Крим, відповідно до п. 10.4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України № 320 від 13.04.2012 вважати таким, що оформлений з порушенням вимог чинного законодавства, підлягає вилученню та знищенню у встановленому порядку.
15.10.2020 представник позивача звернувся до відповідача із заявою, в якій просив: визнати протиправним дії Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області зі складання висновку № 257/2016 службового розслідування за фактом оформлення паспорта громадянина Україна ОСОБА_1 , уродженцю м. Ер-Ріяд, Саудівська Аравія; зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області виключити з електронної бази даних "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державного демографічного реєстру (БД ЄІАС УМП ДДР) відомості про паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 28.08.2014 року Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак, відповідь на вказану заяву ОСОБА_1 не отримав.
Не погоджуючись із вказаним висновком, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.
Закон України "Про громадянство України" визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Пунктом 1 частини 1 статті 24 Закону України "Про громадянство України" встановлено, що спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань громадянства і підпорядковані йому органи здійснюють такі повноваження: встановлюють належність до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону.
За приписами статті 3 Закону України "Про громадянство України" громадянами України є: 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; 3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; 4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
При цьому, суд зазначає, що процедуру оформлення і видачі паспорта громадянина України визначав Порядок, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320 (далі - Порядок № 320).
Згідно пунктів 4.1, 4.2 Порядку № 320 обмін паспорта здійснюється в разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; установлення розбіжностей у записах; непридатності паспорта для користування.
Для обміну паспорта особа подає: заяву; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (з урахуванням вимог абзацу п'ятого пункту 1.3 розділу I цього Порядку); платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал і копію документа про звільнення від сплати державного мита; документи, що підтверджують обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну.
У разі якщо обмін паспорта здійснюється у зв'язку з його непридатністю для користування (відсутність або пошкодження фотокартки, псування записів про прізвище, ім'я та по батькові, дату або місце народження тощо), працівником територіального підрозділу перевіряється належність зіпсованого паспорта особі, яка подала його для обміну, відповідно до розділу VI цього Порядку. Для здійснення перевірки додатково у разі необхідності надається ще одна фотокартка.
Відповідно до п.10.4. Порядку № 320 погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти: які обмінюються у зв'язку зі зміною (переміною) прізвища, імені та по батькові; у разі встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); у разі непридатності паспорта для користування (пошкодження з різних причин, утрата фотокартки); осіб, громадянство України яких припинено; знайдені, замість яких видано нові; померлих громадян; зіпсовані під час заповнення; оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України; не отримані власником протягом року.
У графі "Службові відмітки" заяви про видачу паспорта, який підлягає знищенню, зазначаються дата та підстави його знищення, після чого заява вилучається з діючої картотеки і поміщається до архівної картотеки. У разі оформлення паспорта з порушенням вимог чинного законодавства керівником територіального органу (територіального підрозділу) проводиться службове розслідування, за результатами якого складається висновок у двох примірниках, який надсилається до Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) для затвердження керівником відповідного структурного підрозділу ДМС України. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС України, другий - у територіальному органі (підрозділі). Якщо паспорт, який підлягає знищенню, видавався іншим територіальним підрозділом, до цього територіального підрозділу надсилається повідомлення за формою, наведеною у додатку 21 цього Порядку. У випадках знищення паспортів, зіпсованих при заповненні, у Книзі обліку проставляється відмітка про псування паспорта із зазначенням номера і дати затвердження акта про знищення паспорта, а в графі 1 наклеюється вирізка з бланка паспорта громадянина України, де зазначено серію і номер паспорта. Знищення недійсних паспортів здійснюється шляхом їх спалення не рідше одного разу на місяць комісією, створеною керівником територіального органу, про що складається акт за формою, наведеною у додатку 22 до цього Порядку. До знищення паспортів комісія перевіряє внесення до заяв відміток про знищення кожного з них, а також надсилання повідомлень про це у випадках, коли такі паспорти видавались іншими територіальними підрозділами. В актах зазначаються серії та номери паспортів, прізвища та ініціали громадян, а також відомості про те, ким і коли були видані паспорти та причини знищення. Акти підписуються членами комісії, затверджуються її головою
У спірному висновку зазначено, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 22.12.2012 Залізничним РВ у м. Сімферополі ГУДМС України в АР Крим, знищений в установленому порядку. Однак, інформація про це не внесена до графи "Службові відмітки" на зворотному боці заяви про видачу паспорту. Через те, що Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією України, з'ясувати підстави для оформлення Залізничним РВ у м. Сімферополі ГУДМС України в АР Крим, у 2012 році паспорта громадянина України ОСОБА_1 неможливо; у зв'язку з відсутністю документального підтвердження належності до громадянства України, підстав вважати позивача громадянином України немає.
Суд зазначає, що у висновку Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області № 257/2016 службового розслідування за фактом оформлення паспорта громадянина Україна ОСОБА_1 , уродженцю м. Ер-Ріяд, Саудівська Аравія від 01.11.2016 вказано, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 28.08.2014 Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1 на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 22.12.2012 Залізничним РВ у м. Сімферополі ГУДМС України в АР Крим, відповідно до п. 10.4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України № 320 від 13.04.2012 вважати таким, що оформлений з порушенням вимог чинного законодавства, підлягає вилученню та знищенню у встановленому порядку.
Поряд з цим, відповідачем не вказано які саме підстави, визначені в п. 10.4 Порядку № 320 слугували підставою для винесення оскаржуваного висновку.
Крім того, суд зазначає, що згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому, відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів того, що паспорт громадянина України позивача серії НОМЕР_1 , виданий 28.08.2014 Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області оформлено з порушенням вимог законодавства.
Враховуючи викладене, висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області службового розслідування за фактом оформлення паспорта громадянина Україна ОСОБА_1 , уродженцю м. Ер-Ріяд, Саудівська Аравія № 257/2016 від 01.11.2016 є протиправним, а тому, керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати його.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області зі складання висновку № 257/2016 службового розслідування за фактом оформлення паспорта громадянина Україна ОСОБА_1 , уродженцю м. Ер- Ріяд , Саудівська Аравія не підлягають задоволенню, оскільки скасування спірного висновку буде належним способом захисту прав позивача.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області виключити з електронної бази даних "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державного демографічного реєстру (БД ЄІАС УМП ДДР) відомості про паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 28.08.2014 року Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд вказує наступне.
Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" встановлено, що суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування (абз. 2 статті 4 Закону).
Порядок ведення Реєстру та взаємодії між уповноваженими суб'єктами встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 4 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України № 784 від 18.10.2017 затверджено Порядок ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб'єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації (далі - Порядок № 784).
Порядок № 784 визначає механізм формування та ведення Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), надання інформації з Реєстру, видачі довідки про внесення інформації до Реєстру та про видані документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус (далі - документи), взаємодії між уповноваженими суб'єктами, а також процедуру здійснення ідентифікації та верифікації осіб.
Пунктом 3 Порядку № 784 встановлено, що метою ведення Реєстру є ідентифікація особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення документів, а також у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, ведення обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування особи.
Інформація про набуття громадянства України, припинення громадянства України, реєстрацію місця проживання, реєстрацію актів цивільного стану, недійсні документи вноситься до відомчої інформаційної системи розпорядника Реєстру (абз. 1 п. 8 Порядку № 784).
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 931-р від 07.12.2016 "Про визначення адміністратора Єдиного державного демографічного реєстру" у відповідності до частини третьої статті 6 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначено державне підприємство "Документ", що належить до сфери управління Державної міграційної служби, адміністратором Єдиного державного демографічного реєстру.
За приписами статті 6 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" функціонування Реєстру забезпечується розпорядником Реєстру.
З аналізу зазначених норм, судом встановлено, що внесення відомостей щодо чинності паспорту громадянина України не віднесено до повноважень Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області.
Крім того, суд зазначає, що позивачем не надано до суду доказів внесення відомостей до електронної бази даних "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державного демографічного реєстру (БД ЄІАС УМП ДДР) про паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 28.08.2014 року Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області виключити з електронної бази даних "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державного демографічного реєстру (БД ЄІАС УМП ДДР) відомості про паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 28.08.2014 року Харківським РВ ГУДМС України в Харківській області на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (місцезнаходження - вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, ідентифікаційний код - 37764460) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати висновок Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області службового розслідування за фактом оформлення паспорта громадянина Україна ОСОБА_1 , уродженцю м. Ер-Ріяд, Саудівська Аравія № 257/2016 від 01.11.2016.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (ідентифікаційний код - 37764460) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко