Рішення від 21.12.2020 по справі 200/10202/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 р. Справа№200/10202/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (код ЄДРПОУ 00032684, 01601, Донецька область, вул. Богомольця, буд. 10)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу про визнання протиправною бездіяльність відповідача, що виразилась у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача з 1 вересня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової за вислугу років із обов'язковим включенням для розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії; зобов'язання відповідача протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 вересня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 36 Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII рахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - заступника начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення зі служби - заступника начальника міськвідділу з кадрового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3 250 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2 200 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2 180 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (75%) - 5 722 грн. 50 коп., премія (36, 949%) - 4 933 грн. 62 коп., індексація - 887 грн. 9 коп., всього 19 173 грн. 21 коп. для проведення з 1 вересня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача, направлення копії оновленої довідки відповідачу; зобов'язання відповідача у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою від 4 листопада 2020 року Донецький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву позивача та надав десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення виявлених судом недоліків.

Ухвалою від 16 листопада 2020 року суд прийняв до розгляду позовну заяву з урахуванням збільшених позовних вимог, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/9355/20-а за правилами спрощеного позовного провадження. Одночасно суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про залучення Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області у якості третьої особи, яка не заявляє вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, з урахуванням уточнень до позову, позивач зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України (міліції), перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. На пенсію був звільнений 31 серпня 2010 року із посади заступника начальника міського відділу з кадрового забезпечення Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області, мав спеціальне звання підполковник міліції та вислугу років понад 21 рік. Зокрема, зазначає, що у вересні 2020 року він, через свого адвоката, звернувся до відповідача з проханням підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області оновлену довідку його грошового забезпечення станом на 1 вересня 2020 року у відповідності до вказівки Національної поліції від 26 липня 2019 року № 38717/09/29-2019, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення в тому числі за специфічні умови та премії), для здійснення обчислення, перерахунку та виплати станом на 1 вересня 2019 року основного розміру пенсії.

Листом від 8 жовтня 2020 року, відповідач відмовив у видачі довідки.

Позивач вважає, що враховуючи висновки Верховного суду у справі №826/3858/18 та правову позицію Великої Палати Верховного Суду у справі №160/8324/19, відповідач повинен видати оновлену довідку станом на 1 вересня 2019 року з урахуванням додаткових видів його грошового забезпечення.

Відповідач правом надання відзиву не скористався, витребуваних судом доказів не надав та не повідомив про причини не подання доказів, тому відповідно до положень статей 159, 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами справи та в межах заявлених позовних вимог.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 29 жовтня 2014 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, звільнений 31 серпня 2010 року із посади заступник начальника міського відділу з кадрового забезпечення Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області у званні підполковник міліції, стаж служби 21 рік, перебуває на обліку в Головному управлінню ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію за вислугою років з 1 вересня 2010 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) в розмірі 53% грошового забезпечення.

Матеріалами справи встановлено, що позивачу відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 проведено з 1 січня 2016 року перерахунок пенсії за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського на підставі довідки ГУ МВС України в Донецькій області від 23 червня 2017 року № 8845, яка містила наступні показники: посадовий оклад - 3 250 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник міліції) - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40 %) - 2 180 грн.; премія (3, 11 %) - 237 грн. 29 коп.

4 вересня 2020 року, позивач, через свого адвоката, звернувся до відповідача з заявою щодо детальної розшифровки (оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж в службі поліції, надбавка за специфічні умови проходження служби, щомісячні додаткові види грошового забезпечення «надбавки, доплати, підвищення») складових грошового забезпечення, яке отримував за тотожнім званням і вислугою поліцейський, який проходить службу на посаді заступника начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) має звання підполковник та вислугу понад 21 рік, починаючи з 1 січня 2018 року по 1 вересня 2020 року, а також щодо розмірів премії у процентному відношенні та грошовому еквіваленті поліцейського, який займає посаду заступника начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції), має звання підполковник поліції та вислугу понад 21 рік до якої прирівняна посада заступника начальника міськвідділу, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських з 1 січня 2018 року по 1 вересня 2020 року помісячно.

Листом від 16 вересня 2020 року за № 51ад/26/01-2020 Головне управління Національної поліції в Донецькій області повідомило позивача про те, що розмір грошового забезпечення станом на 1 вересня 2019 року за посадою «заступник начальника відділу поліції» (управління, відділи (відділення) поліції) ГУНП в Донецькій області (підполковник поліції та стаж служби в поліції від 19 до 22 років) становить: посадовий оклад 3 520 грн.; оклад за спеціальним званням (майор міліції) 2 200 грн.; надбавка за вислугу років (40%) 2 180 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби (75 %) 5 722 грн. 50 коп.; премія (37 %) 4 933 грн. 62 коп.; індексація 887,09; всього 19 443 грн. 21 коп.

25 вересня 2020 року позивач, за допомогою адвоката, звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 1 вересня 2019 року для перерахунку пенсії урахуванням розміру посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за специфічні умови служби поліцейських відповідно до вказівки Національної поліції від 26 липня 2019 року № 38717/09/29-2019, додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, а також інші щомісячні надбавки, підвищення і доплати, станом на 1 вересня 2019 року.

Листом від 8 жовтня 2020 року № 634А3/22 відповідачем фактично відмовлено у виготовлені вказаної довідки у зв'язку з відсутністю рішення Кабінету Міністрів України на перерахунок пенсії відповідній категорії пенсіонерів.

Не погодившись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом задля захисту свого права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейським з 1 вересня 2019 року.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Згідно із частиною другою статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20 грудня 1991 року до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 зазначеного Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Такі висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 по справі № 160/8324/19.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Так, 11.11.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), якою затверджено схему посадових окладів поліцейських за спеціальним званням поліцейських.

Відповідно до пункту першого Постанови № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до положень пункту четвертого цієї постанови надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: встановлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби та здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

На виконання п. 7 Постанови №988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком №260 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

Указом Президента України №283/2018 від 14.09.2018 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», яким вирішено Кабінету Міністрів України передбачити у проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» видатки на забезпечення національної безпеки і оборони України в обсязі не менше обсягу видатків, передбачених на 2018 рік, у відсотках від валового внутрішнього продукту, передбачивши збільшення розміру грошового забезпечення поліцейських не менше ніж на 30 відсотків з урахуванням мінімального розміру грошового забезпечення у сумі не менше 9 000 гривень.

Законом України від 23.11.2018 року «Про бюджет України на 2019 рік» виділено додаткові кошти на підвищення грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року.

Крім того, листом МВС України №15/2-32зі від 15.02.2019 року повідомлено, що відповідно до вказаного рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 року розмір грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року збільшено на 30 відсотків.

Окрім цього, підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року підтверджено листом Національної поліції від 27.04.2020 року №119зі/29/2/03-2020, яким зазначено, що підвищення грошового забезпечення з 01.01.2019 року здійснено за рахунок збільшення розміру преміювання поліцейських.

Листом голови Національної поліції від 26.07.2019 року №8714/09/29-2019 з додатками передбачено граничний розмір надбавки за специфічні умови проходження служби у процентному відношенні.

Крім того, листом від 16 вересня 2020 року за № 51ад/26/01-2020 Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області підтверджено, що розмір грошового забезпечення станом на 01.09.2019 року за посадою за посадою «заступник начальника відділу поліції» (управління, відділи (відділення) поліції) ГУНП в Донецькій області (підполковник поліції та стаж служби в поліції від 19 до 22 років) становить: посадовий оклад 3 520 грн.; оклад за спеціальним званням (майор міліції) 2 200 грн.; надбавка за вислугу років (40%) 2 180 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби (75 %) 5 722 грн. 50 коп.; премія (37 %) 4 933 грн. 62 коп.; індексація 887,09; всього 19 443 грн. 21 коп.; що є більшим ніж проведений з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ГУ МВС України в Донецькій області від 23 червня 2017 року № 8845, яка містила наступні показники: посадовий оклад - 3 250 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40 %) - 2 180 грн.; премія (3,11 %) - 237 грн. 29 коп.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 1 вересня 2019 року у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою оперуповноваженого/заступника начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції), до посади на день звільнення зі служби заступника начальника міського відділу з кадрового забезпечення Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Беручи до уваги викладене вище, виходячи з вимог, заявлених позивачем у позовній заяві, суд, з метою ефективного захисту прав позивача, на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за їх межі та визнати саме протиправними дії відповідача (а не бездіяльність) що виразились у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача з 1 вересня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з зобов'язанням відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку пенсії з 1 вересня 2019 року довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 1 вересня 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - заступника начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції), до посади на день звільнення зі служби заступника начальника міського відділу з кадрового забезпечення Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», введеного в дію Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

В частині зазначення позивачем чітких сум пенсії, які, на його думку, він повинен отримувати, суд вказує, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Таким чином, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

На час розгляду даної справи відповідач, як встановлено судом на підставі наявних матеріалів справи, заперечує право позивача на перерахунок пенсії та направлення нової довідки, що відображається у листах, які надавав відповідач на запити позивача, однак, питання щодо конкретних розмірів та складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, індексації станом на 19 листопада 2019 року у межах даної справи відповідачем не досліджувалось, оскільки правом надання відзиву на позовну заяву останній не скористався, а тому вимоги позивача в цій частині є передчасними та необґрунтованими. Суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, відтак, суд дійшов висновку про відмову у позові у частині вказаних позовних вимог.

Позовна вимога зобов'язати відповідача видати позивачу копію вищевказаної довідки не є обґрунтованою та задоволенню не підлягає, оскільки такого обов'язку вказане вище законодавство для відповідача не встановлює.

Щодо встановлення судового контролю, суд зазначає, що в силу положень ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст. 382 КАС України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 840 грн. 80 коп. відповідно до квитанції від 6 листопада 2020 року № 0.0.1895563189.1, який підлягає стягненню з відповідача у розмірі 820, 80 грн. відповідно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (код ЄДРПОУ 00032684, 01601, Донецька область, вул. Богомольця, буд. 10) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (код ЄДРПОУ 00032684, 01601, Донецька область, вул. Богомольця, буд. 10) що виразились у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), що враховується для перерахунку пенсії з 1 вересня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (код ЄДРПОУ 00032684, 01601, Донецька область, вул. Богомольця, буд. 10) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку пенсії з 1 вересня 2019 року довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), станом на 1 вересня 2019 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 року, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - заступника начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції), до посади на день звільнення зі служби заступника начальника міського відділу з кадрового забезпечення Краматорського МВ ГУМВС України в Донецькій області відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державного бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов'язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України», введеного в дію Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (код ЄДРПОУ 00032684, 01601, Донецька область, вул. Богомольця, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 820 (вісімсот двадцять гривень) 80 (вісімдесят копійок).

Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 21 грудня 2020 року. Повне судове рішення складено 21 грудня 2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Смагар