Рішення від 21.12.2020 по справі 200/11141/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2020 р. Справа№200/11141/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Зінченка О.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) до Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Машинобудівників, 32, код ЄДРПОУ 43315445) про визнання дій неправомірними та скасування постанов про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2020 року Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі - відповідач), в якому просило:

- скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області від 06 жовтня 2020 року по ВП № 58456201 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн., визнавши її протиправною;

Ухвалою суду від 02 грудня 2020 року позовну заяву Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання дій неправомірними та скасування постанови про накладення штрафу залишено без руху, встановлено особі, яка звернулася із позовною заявою десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання доказів сплати судового збору (оригінал квитанції) у розмірі 2102,00 грн., а також надання доказів на підтвердження поважності причин, зазначених позивачем у позовній заяві, пропуску строку звернення до суду.

15 грудня 2020 року засобами електронного зв'язку суду позивачем надано заяву про усунення недоліків та копію квитанції про сплату судового збору. Також позивачем надано заяву про збільшення позовних вимог, в якій просить:

- скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області від 06 жовтня 2020 року по ВП № 58456201 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн., визнавши її протиправною;

- скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області від 27 листопада 2020 року по ВП № 58456201 про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн., визнавши її протиправною;

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що штраф у межах виконавчого провадження накладається у разі невиконання рішення без поважних причин, втім, державним виконавцем дане питання не перевірялось. Управління не є розпорядником бюджетних коштів, а з метою виконання рішення суду про присудження виплати пенсії, що є предметом примусового виконання у даному виконавчому провадженні, позивач неодноразово звертався до ГУ ПФУ у Донецькій області із питаннями виконання судових рішень. Позивачем нараховано присуджену пенсію, тобто у межах наявних повноважень виконано все залежне від нього для виконання рішення суду, а тому позивач вважає, що ним не виконано рішення суду з поважних підстав, а тому підстави для накладення на нього штрафу відсутні.

З огляду на наведене, звернувся із даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 15 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, прийнято до розгляду позовну заяву Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання дій неправомірними та скасування постанов про накладення штрафу, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження на 18 грудня 2020 року о 12 год. 00 хв.

18 грудня 2020 року засобами електронного надійшов відзив на позовну заяву, яким зазначено, що підставою для винесення постанов про накладання штрафу є невиконання боржником рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії у встановлений державним виконавцем строк. Факт невиконання боржником рішення суду є очевидним. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представники відповідача та позивача до суду не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином.

Враховуючи наведене та на підставі частини 3 статті 194, частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України справу (далі - КАС України) розглянуто судом в письмовому провадженні.

Згідно із частиною 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до частини 5 статті 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

За пунктом 4 статті 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року по справі № 0540/8865/18-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - управління) щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за віком, за період з 01.09.2017 року по 01.08.2018 року. Зобов'язано управління здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 01.09.2017 року по 01.08.2018 року .В іншій частині позовних вимог відмовлено.

26.12.2018 року вх. № 5995/03 на адресу позивача надійшло рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.10.2018 року, яке набрало чинності.

На виконання вимог рішення суду, позивачем нараховано всі належні виплати ОСОБА_1 за період з 01.10.2017 по 01.08.2018 у сумі 31564,40 грн.

Сума поточної пенсії, починаючи з серпня 2018 року по теперішній час зараховується на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».

Як встановлено також судом в провадженні Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) знаходиться виконавче провадження ВП №58456201 про примусове виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі 0540/8865/18-а(арк. справи 12-13).

Листом від 22 вересня 2020 року №0572-07-8/5889 позивач повідомив відповідача щодо виконання рішення суду, а саме, що виходячи з діючої нормативно-правової бази рішення Донецького окружного адміністративного суду виконано в частині поновлення нарахування, а в частині виплати заборгованості за період з 01 вересня 2017 року по 01 серпня 2018 року не сплачено у зв'язку з незалежними від Селидовського об'єднаного управління ПФУ Донецької області обставинами (арк. справи 14-17).

В матеріалах адміністративної справи наявні також відповідні звернення позивача на розпорядника коштів вищого рівня - Головне управління ПФУ в Донецькій області з метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату нарахованої за рішенням суду пенсії, а саме листи від 30.01.2020 №1250/04; від 12.03.2020 №2922/04; від 30.04.2020 №4724/04; від 14.05.2020 №5117/04; від 25.06.2020 №0572-04-8/1345; від 24.07.2020 №0572-04-9/3018; від 27.08.2020 №0572-04-9/4570; від 23.09.2020 №0572-04-9/5991; від 15.10.2020 №0572-04-9/6718; від 05.11.2020 № 0572-04-9/7540; від 23.12.2019 №15120/04; від 25.11.2019 №13573/04; від 25.10.2019 №12311/04; від 25.09.2019 №11011/04; від 27.08.2019 №9769/04; від 26.07.2019 №8629/04; від 25.06.2019 №7384/04; від 27.05.2019 №5939/04; від 24.04.2019 №4628/04;від 27.03.2019 №3388/04 (арк. справи 25-77).

06 жовтня 2020 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) винесена постанова про накладення штрафу по виконавчому провадженню ВП №58456201 за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду в сумі 5100,00 грн. Зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальністю за умисне невиконання рішення(арк. справи 193-194).

27 листопада 2020 рокуголовним державним виконавцемВідділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) винесена постанова про накладення штрафу в сумі 10200,00 грн.по виконавчому провадженню ВП №58456201 за повторне невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду.Зобов'язано боржника виконати рішення протягом десяти робочих днів та попереджено про кримінальну відповідальністю за умисне невиконання рішення(арк. справи 198-200).

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Умови та порядок примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) визначаються Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 року №1404 (далі по тексту - Закон №1404).

Статтею 1 Закону №1404 визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно пункту 1 частини першої статті 3 Закону №1404 примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1404 примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Частиною 1 статті 18 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 1404 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: за заявою стягувача про примусове виконання рішення; за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Приписами частини 1 статті 28 Закону № 1404 визначено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Відповідно до статті 63 Закону України “Про виконавче провадження” за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Приписами статті 75 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

За невиконання законних вимог виконавця, порушення вимог цього Закону, у тому числі за несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання неправдивих відомостей про доходи і майновий стан боржника, ненадання боржником на вимогу виконавця декларації чи зазначення у декларації неправдивих відомостей або неповідомлення про зміну таких відомостей, неповідомлення боржником про зміну місця проживання (перебування) чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також за неявку без поважних причин за викликом виконавця, винні особи несуть відповідальність відповідно до закону.

За наявності ознак кримінального правопорушення в діях особи, яка умисно перешкоджає виконанню рішення чи в інший спосіб порушує вимоги закону про виконавче провадження, виконавець складає акт про порушення і звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (стаття 76 Закону України “Про виконавче провадження”).

Отже, обов'язковою складовою притягнення боржника або його повноважної особи наведені норми Закону визначають вину цієї особи, а саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними в розумінні наведених норм статті 75 Закону України “Про виконавче провадження” можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Таким чином, штраф за невиконання судового рішення може бути накладений за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VІІІ можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Спірним питанням даної справи є правомірність накладення на позивача штрафів за невиплату стягувачу в ході виконавчого провадженням сум пенсії.

Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

За приписами статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення територіальним органом Пенсійного фонду України можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Судом встановлено, що позивачем частково виконано рішення суду, а саме, проведено нарахування пенсії, здійснено неодноразові запити до вищестоящого органу на отримання фінансування для виплати нарахованої пенсії. Невиконання позивачем судового рішення в частині повної виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Відтак, виконання судового рішення позивачем мало місце, а часткове невиконання судового рішення відбулось з незалежних від позивача причин, які є поважними у розумінні Закону № 1404-VIII, що виключає можливість накладення на нього штрафу.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постановах Верховного Суду від 24 січня 2018 року по справі № 405/3663/13-а, від 21 лютого 2018 року у справі № 814/2655/14.

З огляду на наведене, постанови про накладення штрафів прийняті відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, а тому підлягають скасуванню як протиправні.

При цьому суд зазначає, що вказане не виключає існування принципу обов'язковості виконання судового рішення, у тому числі у справі № 0540/8865/18-а.

Згідно частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 2102,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи копією платіжного доручення № 784 від 09 грудня 2020 року (арк. справи 89).

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на користь позивача.

Керуючись 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291,371Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) до Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Машинобудівників, 32, код ЄДРПОУ 43315445) про визнання дій неправомірними та скасування постанов про накладення штрафу, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу від 06 жовтня 2020 року по виконавчому провадженню ВП №58456201 за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду в сумі 5100,00 грн.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про накладення штрафу від 27 листопада 2020 року по виконавчому провадженню ВП №58456201 за повторне невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду в сумі 10200,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішення управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)( юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Машинобудівників, 32, код ЄДРПОУ 43315445) судовий збір у сумі 2102,00 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. на користь Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274).

Повний текст судового рішення виготовлено 21 грудня 2020 року.

Апеляційна скарга на судові рішення визначені статтею 287 КАС Україні подається протягом десяти днів з дня їх проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко