Справа № 944/4893/20
Провадження №3/944/3287/20
16.12.2020 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Карпин І.М., з участю захисника Бобера А.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Яворівського відділення поліції ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, жительку АДРЕСА_1 , не працюючу,
за ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 15.11.2020 о 12 год. 35 хв. у м.Новояворівську Яворівського району Львівської області, вул.Шевченка 10, продавець магазину «Ева» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , здійснила продаж товарів, чим адміністратор даного закладу ОСОБА_1 будучи суб'єктом господарювання, який проводить діяльність у сфері торговельного побутового обслуговування населення, порушила вимоги п.п.4 п.15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (зі змінами), що виразились у прийманні відвідувачів.
Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 , доданих до протоколу вбачається, що з понеділка по п'ятницю ТОВ «РУШ», яка є мережею магазинів «Єва», здійснює роздрібну торгівлю у магазинах у звичайному режимі, із врахуванням всіх відповідних протиепідемічних заходів, встановлених відповідними нормативно-правовими актами, рекомендаціями та протоколами. У період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка в ТОВ «РУШ», відповідно до Наказу Генерального директора №1-131120 від 13.11.2020, встановлено режим роботи «Склад. Пункт адресної доставки замовлень» для здійснення споживачами замовлення /розрахунку/ отримання адресної доставки. Таким чином ТОВ «РУШ» здійснює торговельну діяльність із здійсненням адресної доставки замовлень. Діяльність ТОВ «РУШ» із здійсненням адресної доставки замовлень законна та прямо передбачена Постановою КМУ № 641 від 22.07.2020 (зі змінами і доповненнями № 1100 від 11.11.2020). Підтвердженням відсутності порушення є і той факт, що отримувачу, який звернувся за наданням послуги адресної доставки, були оформлені всі відповідні документи, що підтверджують замовлення, розрахунок, отримання адресного замовлення у закладі «Склад. Пункт адресної доставки замовлень». Крім цього, вона не є посадовою особою і дію відповідно до наказу Генерального директора ТОВ «РУШ», яким визначено роботу магазину у режимі «Склад. Пункт адресної доставки замовлень»
16.12.2020 ОСОБА_1 подала до суду клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування клопотання зазначає, що вона є адміністратор торгового залу ТОВ «РУШ» магазину «EVA», є найманим працівником, який перебуває в трудових відносинах, і не наділена статусом і повноваженнями суб'єкта господарювання, що проводить діяльність у сфері торгівельного та побутового обслуговування населення, тому відповідно вона не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП. Крім цього, з посадової інструкції адміністратора торгового залу вбачається, що основною метою роботи адміністратора є управління персоналом торгового залу, організація та взаємодія співробітників магазину. Крім цього, п.1.2 Посадової інструкції визначено, що адміністратор підпорядковується безпосередньо керуючому магазином, а в «Розділі 7» визначено обставини, за які несе відповідальність адміністратор. Просить закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В суді захисник - адвокат Бобер А.М. клопотання ОСОБА_1 підтримав в повному обсязі, просив провадження у справі закрити, у зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Крім того, статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, та іншими.
Згідно з ст. 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Статтею 44-3 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначає правові, організаційні та фінансові засади діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, спрямованої на запобігання виникненню і поширенню інфекційних хвороб людини, локалізацію та ліквідацію їх спалахів та епідемій, встановлює права, обов'язки та відповідальність юридичних і фізичних осіб у сфері захисту населення від інфекційних хвороб.
Статтею 1 вказаного Закону визначено що карантин - адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.
З приписів ст.29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
22 липня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», якою установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 серпня 2020 року на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі регіони) карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 року № 392 Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2020 року №1100 затверджено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641, зокрема пункт 15 викладено в такій редакції:
Додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 року до 30 листопада 2020 року забороняється: 1) приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос; 2) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах; 3) приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності; 4) приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім: 5) торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами; 6) провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв'язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; 7) торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень».
Таким чином, торговельна діяльність із здійсненням адресної доставки замовлень є незабороненою в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 року до 30 листопада 2020 року.
З оглянутого в судовому засіданні відеозаписі, встановлено, що двері в магазині були зачиненими, прохід в магазин був закритий.
З довідки №1539 від 01.12.2020 виданої ТзОВ «РУШ» встановлено, що ОСОБА_1 працює в ТОВ «РУШ» з 16.12.2019 на посаді адміністратора торгового залу в підрозділі «ЕВА-1583» в м.Новояворівську вул. Т.Шевченка 10.
Відповідно до п.1.2 Посадової інструкції адміністратора торгового залу №160-02 введеного 01.01.2018 встановлено, що адміністратор торгового залу підпорядковується безпосередньо керуючому магазину.
Таким чином, матеріали справи не містять беззаперечних доказів щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання, який приймає відвідувачів, не є відповідальною особою суб'єкта господарювання за прийняття відвідувачів, не здійснює торгівельну діяльність та не проводить діяльність у сфері торгівельного та побутового обслуговування населення.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Пунктом 1 ст.247 КУпАП визначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.44-3 КУпАП підлягає закриттю згідно п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 251, 266, 283, 284 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП в зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Яворівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І.М.Карпин