Рішення від 18.12.2020 по справі 280/7271/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 грудня 2020 року Справа № 280/7271/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13.10.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування та призначенні пенсії згідно з Законом України «Про державну службу»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування та здійснити перерахунок пенсійних виплат з урахуванням вказаного стажу з 11.04.2020.

Ухвалою суду від 19.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні на 16.11.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Позов мотивовано тим, що на момент звернення із заявою від 05.06.2020 про призначення пенсії відповідно до Закону України №889-VIII «Про державну службу» позивач мав необхідний спеціальний і загальний трудовий стаж та досяг відповідного віку для призначення спірної пенсії, відповідно відмова відповідача є необґрунтованою. При цьому, зазначив, що відповідачем протиправно не зараховано до його стажу період роботи в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради з 11.04.2017 по 30.06.2020, який дає право на пенсію державного службовця.

Відповідач проти позову заперечив. Надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з 11.04.2017 по 30.06.2020 позивачка займала посади в органах місцевого самоврядування та їй було присвоєно ранги посадової особи органу місцевого самоврядування, що у відповідності до ст. 3 Закону № 889 не дає їй права на отримання пенсії у відповідності до даного Закону, а тому підстав для обчислення пенсії призначеної відповідно до Закону № 889 з урахуванням даного стажу роботи та заробітної плати відсутні. Тобто, законних підстав для зарахування періоду роботи позивача з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування з 11.04.2020 у відповідача немає, адже право на призначення пенсії з 11.04.2020 позивач має у відповідності до Закону № 1058, а не відповідно до Закону № 889. Крім того, зазначає, що згідно п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, в даному випадку пенсію за віком згідно Закону № 889 позивачу як того вимагає Закон призначено з 08.07.2020 (дня подання заяви). Вимога позивач призначити пенсію з 11.04.2020 є протиправною та такою, що не відповідає чинному законодавству, адже з цієї дати позивачці була призначена пенсія за умовами Закону № 1058.В задоволенні позову просить відмовити.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Управління обслуговування громадян Дніпровського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою від 05.06.2020 про призначення пенсії, згідно з Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон України №889-VIII).

За результатом розгляду заяви, позивачем отримано повідомлення від 12.06.2020 №0800-0203-8/27/540 із зазначенням про прийняття рішення №083950006075 від 10.06.2020 про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Згідно вказаного рішення, періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 та період навчання з 01.09.1977 по 26.06.1979 в Дніпропетровському технолого- економічному технікумі згідно диплому KT 444523 не зараховано до страхового стажу ОСОБА_2 , оскільки ім'я заявника не відповідає паспортним даним.

Усунувши суперечності в документах, 08.07.2020 ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління обслуговування громадян Дніпровського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії, згідно з Законом України №889-VІII.

Листом Управління обслуговування громадян Дніпровського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 16.07.2020 №0800-0203-8/34445 позивача повідомлено про прийняття рішення №083950006075 від 13.07.2020, відповідно до якого позивачу призначено пенсію за віком з 11.04.2020, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон №1058- ІV).

Не погодившись з рішенням відповідача, 06.08.2020 позивачем подано заяву до Пенсійного фонду України з вимогами призначити пенсію згідно заяви від 08.07.2020, як державному службовцю, з урахуванням стажу роботи в органах місцевого самоврядування, як такої, що має ранг державного службовця.

За результатом розгляду скарги, позивачу проведено перерахунок пенсії з пенсії за віком, призначеної згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком, призначену згідно Закону України «Про державну службу» (лист від 18.06.2020 №7266-7220/Л-02/8-0800/20). Перерахунок здійснено з урахуванням стажу державної служби - 11 років 10 місяців 22 дні (без врахування стажу роботи в органах місцевого самоврядування).

20.08.2020 позивач повторно звернулась до Пенсійного фонду України з вимогами здійснити перерахунок пенсії, як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням стажу роботи в органах місцевого самоврядування, як така, що має ранг державного службовця та з урахуванням сум отриманої заробітної плати за цей період, з дати виникнення права на пенсію, а саме з 11.04.2020.

Листом Пенсійного фонду України №24813-22773/Д-03/8-2800/20 від 18.09.2020 позивача повідомлено про відсутність підстав для обчислення пенсії, призначеної відповідно до Закону України №889-УІІІ, з урахуванням стажу роботи та заробітної плати в органах місцевого самоврядування, а також та про намір повторного розгляду питання призначення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу» відповідно до заяви від 05.06.2020 з урахуванням страхового стажу періодів трудової діяльності, зазначених у трудовій книжці.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 24.09.2020 №0800-0232-8/49332 позивача повідомлено про перерахунок призначеної пенсії з дати первинного звернення - 05.06.2020.

Позивач не погодившись з діями відповідача щодо не зарахування до стажу державної служби періодів роботи в органах місцевого самоврядування з 11.04.2017 по 30.06.2020, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Щодо не зарахування до стажу державної служби позивача періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 11.04.2017 по 30.06.2020, суд зазначає наступне.

Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229).

Згідно пункту 4 Порядку №229, стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ.

Статтею 46 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ визначені особливості стажу державної служби, зокрема у п. 4 ч.2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування па посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до трудової книжки позивача НОМЕР_3 та довідки Управління соціального захисту населення по Олександрівському району Запорізької міської ради від 05.06.2020 №01-29/1312, позивач в період з 11.04.2017 по 30.06.2020 працював:

з 11.04.2017 по 05.04.2018 -головний спеціаліст - бухгалтер відділу бухгалтерського обліку, контролю та звітності управління соціального захисту населення Запорізької міської ради;

з 06.04.2018 по 22.05.2018 -головний спеціаліст відділу прийому громадян управління соціального захисту населення Запорізької міської ради;

з 23.05.2018 по 14.08.2019 -провідний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району;

з 15.08.2019 по 30.06.2020 - головний спеціаліст відділу з організації соціально- побутового обслуговування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району.

Саме вказані періоди роботи не враховані відповідачем до стажу державної служби.

Суд зазначає, що посади, які обіймала позивач за час роботи в органах місцевого самоврядування, відносяться до посад, визначених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевою самоврядування» від 07.06.2001 №2493-ІІІ, про що, зокрема, свідчить і той факт, що позивачу присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування, як такій що має 9 ранг державного службовця.

В силу ст. 46 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України №2493-ІІІ зараховуються до стажу державної служби.

Відтак, період роботи позивача з 11.04.2017 по 30.06.2020 зараховується до стажу державної служби, у зв'язку із чим відмова відповідача у зарахуванні цього періоду до стажу державної служби є протиправною.

Щодо дати з якої позивачу необхідно перерахувати пенсію, суд зазначає наступне.

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

Беручи до уваги, що позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» 08.07.2020 року, тому саме з цієї дати здійснено перерахунок пенсії позивача, у зв'язку із чим позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 11.04.2017 по 30.06.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування та здійснити перерахунок пенсійних виплат з урахуванням вказаного стажу з 08.07.2020.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 18.12.2020.

Суддя О.В. Конишева