18 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/14139/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУ НП у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати у неповному розмірі одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції; зобов'язання нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, у сумі, що дорівнює 70 розмірам прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня 2019 року, із врахуванням виплаченої суми (а.с.34-36).
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що 24 березня 2017 року відповідно до наказу ГУ НП у Волинській області №56 о/с він звільнений зі служби в поліції за власним бажанням згідно з пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України “Про Національну поліцію”. 14 листопада 2017 року медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) йому встановлено III групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року у справі №140/872/19 та прийнято нову постанову, якою задоволено частково позов ОСОБА_1 до ГУ НП у Волинській області: визнано протиправною відмову ГУ НП у Волинській області у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції та зобов'язано виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, згідно з поданою заявою від 29 листопада 2017 року.
Як зазначив позивач, на його банківський картковий рахунок надійшли кошти в сумі 112000,00 грн - одноразова грошова допомога. На думку ОСОБА_1 , здійснюючи виплату одноразової допомоги відповідач не врахував положення статті 99 Закону України “Про Національну поліцію”, якою визначено, що розмір одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Розрахунок одноразової грошової допомоги, що була виплачена ГУ НП у Волинській області, базується на прожитковому мінімумі для працездатних осіб станом на 01 січня 2017 року, в той час як виплата здійснювалась відповідно до висновку відповідача від 25 вересня 2019 року. При цьому у 2018 році ГУ НП у Волинській області саме ж і скасувало рішення про виплату одноразової допомоги, прийняте у 2017 році. Оскільки виплата одноразової грошової допомоги проводилась на підставі рішення, прийнятого у 2019 році, то як вважає позивач, відповідач зобов'язаний здійснити виплату одноразової допомоги, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2019 року.
Крім того, позивач зауважив, що звертався до Волинського окружного адміністративного суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - ГУ НП у Волинській області при виконанні рішення суду. Проте ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 року йому відмовлено у задоволені заяви з тих підстав, що питання нарахування грошової допомоги і її розмір не був предметом розгляду у справі №140/872/19 та роз'яснено, що належним способом захисту є звернення до суду з позовом про оскарження дій щодо нарахування і виплати у неналежному розмірі одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги вважає безпідставними (а.с.48-51). В обґрунтування цієї позиції вказав, що 08 грудня 2017 року начальником ГУ НП у Волинській області було затверджено висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням III групи інвалідності в період проходження служби в поліції за його заявою від 28 листопада 2017 року. Однак 03 жовтня 2018 року ГУ НП у Волинській області прийнято рішення про відмову у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги, яке позивач оскаржив в судовому порядку. На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року начальник ГУ НП у Волинській області 25 вересня 2019 року затвердив висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у сумі 112000,00 грн. Вказану грошову допомогу позивачу виплачено 29 жовтня 2019 року, тим самим рішення суду виконано.
20 травня 2020 року позивач звернувся до ГУ НП у Волинській області із заявою про доплату йому 22700,00 грн з посиланням на те, що розрахунок одноразової грошової допомоги має здійснюватись, виходячи із 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня 2019 року, а не 01 січня 2017 року. Листом від 18 червня 2020 року позивачу відмовлено у доплаті одноразової грошової допомоги.
Відповідач зазначив, що резолютивна частина постанови не містить в собі зобов'язання здійснити нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у визначеній сумі або зобов'язання здійснити нарахування грошової допомоги, виходячи із 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 01 січня 2019 року.
ГУ НП у Волинській області вважає, що діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, не порушуючи прав та інтересів позивача, а тому в задоволенні позову просило відмовити.
У відповіді на відзив представник позивача підтримала доводи позову (а.с.57-59).
Відповідач правом подати заперечення на відповідь на відзив не скористався.
Ухвалою суду від 08 грудня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с.63).
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Наказом ГУ НП у Волинській області від 24 березня 2017 року №56 о/с полковника поліції ОСОБА_1 , старшого слідчого слідчого відділу Луцького відділу ГУ НП у Волинській області, звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням) Закону України “Про Національну поліцію”, з 24 березня 2016 року (а.с.7). 14 листопада 2017 року обласною МСЕК Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 встановлено III групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК від 17 липня 2017 року №745778 (а.с.10).
08 грудня 2017 року начальником ГУ НП у Волинській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 в сумі 112000,00 грн та 11 грудня 2017 року направлено до Національної поліції України розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (а.с.11-13).
26 жовтня 2018 року відповідач листом №947/01/29-2018 повідомив позивача про те, що ГУ НП у Волинській області прийнято рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги (а.с.14-15).
Відмову в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 оскаржив до суду. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року у справі №140/872/19 за позовом ОСОБА_1 до ГУ НП у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії в задоволенні позову відмовлено. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року у справі №140/872/19 скасовано рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково: визнано протиправною відмову ГУ НП у Волинській області у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції; зобов'язано ГУ НП у Волинській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, згідно з поданою заявою від 29 листопада 2017 року №938 (а.с.16-19).
25 вересня 2019 року начальником ГУ НП у Волинській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з інвалідністю на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 97 Закону України “Про Національну поліцію” у розмірі 112000,00 грн (а.с.20).
26 жовтня 2019 року на картковий рахунок позивача надійшли кошти в сумі 112000,00 грн - одноразова грошова допомога (а.с.22).
З відзиву на позов слідує, що 20 травня 2020 року позивач звернувся до ГУ НП у Волинській області із заявою про доплату йому 22700,00 грн грошової допомоги, яка виплачена йому у неповному розмірі. Листом від 18 червня 2020 року позивачу відмовлено у доплаті одноразової грошової допомоги.
Позивач не погоджується із нарахованою та виплаченою сумою одноразової грошової допомоги, що стало підставою для його звернення із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, соціальний захист поліцейських визначено Законом України “Про Національну поліцію” від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно частини першої статті 97 Закону №580-VIII, одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 4 частини першої статті 97 Закону №580-VIII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Згідно з підпунктом “в” пункту 4 частини першої статті 99 Закону №580-VIII, розмір одноразової грошової допомоги поліцейському, якому встановлено III групу інвалідності внаслідок причин, зазначених у пункті 4 частини першої статті 97 Закону, становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Частиною другою статті 97 Закону №580-VIII обумовлено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до статей 97-101 Закону №580-VIII та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за №163/28293, далі - Порядок №4).
Пунктом 4 розділу І Порядку №4 передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського призначається у випадку, що пов'язаний з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги (ОГД) є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії; (підпункт 2 пункту 1 розділу ІІ Порядку № 4).
Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №4 передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів.
Пунктом 1 Розділу IV Порядку №4 визначено, що у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2). У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Згідно з пунктом 3 Розділу IV Порядку №4 рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови. Розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою (додаток 3).
Відповідно до пункту 5 Розділу IV Порядку №4 виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.
Поліцейським або членам сім'ї загиблого поліцейського нарахування та виплата ОГД здійснюється після надходження коштів на зазначені цілі до відповідного органу поліції, навчального закладу. Виплата проводиться фінансовим підрозділом за останнім місцем проходження служби поліцейським шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку або через касу органу поліції, навчального закладу. Реквізити для проведення операції переказу коштів на поточний рахунок (МФО, код за ЄДРПОУ, номер транзитного рахунку, номер карткового рахунку, реєстраційний номер облікової картки платника податків) зазначаються у заяві (додаток 4). Одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів (пункти 6-7 вказаного Порядку№4).
Спір про право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, вирішений постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2019 року у справі №140/872/19.
Частинами другою статті 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
25 вересня 2019 року начальник ГУ НП у Волинській області затвердив висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 97 Закону №580-VIII у сумі 112000,00 грн, що становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2017 року (а.с.20) та 26 жовтня 2019 року позивачу виплачено одноразову грошову допомогу у цьому розмірі.
Проте суд не погоджується з розрахунком виплаченої позивачу одноразової грошової допомоги з огляду на таке.
Відповідачем не заперечується та обставина, що затверджений начальником ГУ НП у Волинській області 08 грудня 2017 року висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 був скасований, тому розрахована у висновку сума допомоги не підлягає виплаті.
Затверджуючи 25 вересня 2019 року висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 на суму 112000,00 грн (в розмірі 70 прожиткових мінімумів станом на 01 січня 2017 року), начальник ГУ НП у Волинській області не врахував приписи підпункту “в” пункту 4 частини першої статті 99 Закону №580-VIII, за змістом якого розмір одноразової грошової допомоги поліцейському, якому встановлено III групу інвалідності внаслідок причин, зазначених у пункті 4 частини першої статті 97 Закону, становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Враховуючи зміст вказаної норми та дату прийняття відповідачем рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги - 25 вересня 2019 року, розмір допомоги має визначатись, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня 2019 року.
Статтею 7 Закону України від 23 листопада 2018 року №2629-VIII “Про Державний бюджет України на 2019 рік” установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року в розмірі 1921 гривня.
Таким чином, відповідач повинен був здійснити обрахунок та виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 70 прожиткових мінімумів, встановленого законом для працездатних осіб на дату прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги (25 вересня 2019 року), що становить 134470,00 грн (70 х 1921,00 грн).
Призначення та виплата ГУ НП у Волинській області одноразової грошової допомоги позивачу в сумі 112000,00 грн не узгоджується з вимогами підпункту “в” пункту 4 частини першої статті 99 Закону №580-VIII та не відповідає значенню прожиткового мінімуму, встановленому статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2019 рік”.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності рішення в частині визначення ОСОБА_1 суми одноразової грошової допомоги, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України суду повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ НП у Волинській області при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 у неповному розмірі одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, та зобов'язання здійснити нарахування та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01 січня 2019 року (з урахуванням виплачених сум).
За правилами, визначеними статтею 139 КАС України, підстав для розподілу судових витрат у цій справі немає.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 11, ідентифікаційний код юридичної особи 40108604) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, у неповному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Волинській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до пункту 4 частини першої статті 97 Закону України “Про національну поліцію” у сумі, що становить 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01 січня 2019 року (з урахуванням виплачених сум).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк