Ухвала від 15.12.2020 по справі 143/1461/20

Справа № 143/1461/20

УХВАЛА

Іменем України

15.12.2020 року м. Погребище

Суддя Погребищенського районного суду Вінницької області Сич С.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа - Погребищенська міська громада (м. Погребище, Вінницька область, вул. Б. Хмельницького, 77), про встановлення факту проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, -

Встановив:

10 грудня 2020 року до Погребищенського районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа - Погребищенська міська громада, про встановлення факту проживання однією сім'єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

В заяві ОСОБА_1 просить встановити факт проживання однією сім'єю як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу між нею та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ознайомившись із заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно із ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У відповідності до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень, щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

З пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» убачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до абзацу першого п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.

Так, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.

Згідно із ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою, причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Звертаючись із заявою до суду, ОСОБА_1 посилається на те, що вона є спадкоємцем за законом четвертої черги відповідно до приписів ст.1264 ЦК України, як особа, яка проживала зі спадкодавцем однією сім'єю не менше як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Таким чином, істотне значення для правильності вирішення заяви ОСОБА_1 має проміжок часу, протягом якого вона проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 однією сім'єю не менше як п'ять років до часу відкриття спадщини

ОСОБА_3 , в прохальній частині заяви не конкретизовано, за який саме період часу заявниця просить встановити факт проживання однією сім'єю як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу її та ОСОБА_2 .

Разом із цим, відповідно до ст. 46 ЦПК України цивільна процесуальна правоздатність це - здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

У відповідно до ч. 1 ст. 47 ЦПК України цивільна процесуальна дієздатність це - здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

В ст.1 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр; представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Відповідно до частин 1, 2 ст.6 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.

В ч.1 ст.10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

В силу ч.1 ст.16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Скупний правовий аналіз наведених положень чинного законодавства, якими унормовано правовідносини в сфері місцевого самоврядування, у поєднанні із нормами ст.ст.46, 47 ЦПК України дозволяє стверджувати, що правом представляти відповідні територіальні громади, в тому числі в суді, наділені сільські, селищні, міські ради, як органи місцевого самоврядування, котрі є юридичними особами.

Відтак, вказана в заяві заінтересована особа - Погребищенська міська громада не є юридичною особою та не наділена цивільною процесуальною правоздатністю та дієздатністю.

З огляду на викладене Погребищенська міська громада не може бути учасником справи як заінтересована особа.

Означені недоліки заяви перешкоджають відкриттю провадження у справі.

Відповідно до частин 1, 2 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом пяти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху, в якій зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Таким чином, з огляду на вищезазначене, заява підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків заяви.

Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260, ч. 3 ст. 294 ЦПК України, -

Ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Погребищенська міська громада, про встановлення факту проживання однією сім'єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу, - залишити без руху.

Встановити строк для усунення заявником недоліків заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.

Роз'яснити заявнику, що в разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною та повернута.

Копію ухвали надіслати заявниці та її представнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя