Справа №428/5460/20
Провадження №2/428/1913/2020
16 грудня 2020 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міськ ий суд Луганської області у складі:
головуючого судді Кордюкової Ж.І.,
за участю секретаря Голуб Т.М.,
представника позивача Кім В.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідачів ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, -
встановив:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звернулося до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовною заявою до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, в якій просив стягнути із відповідачів суми понесених збитків з подальшим їх перерахуванням на користь державного бюджету та витрати зі сплати судового збору на його користь.
Представник відповідачів адвокат Дробчак Л.В. надала до суду клопотання про закриття провадження у справі в зв'язку з тим, що не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства позовні вимоги до відповідачів ОСОБА_3 і ОСОБА_4 про відшкодування матеріальної шкоди. В обґрунтування клопотання представник відповідачів зазначила, що ОСОБА_3 і ОСОБА_4 є особами начальницького складу з спеціальним званням полковник служби цивільного захисту, тобто особами уповноваженими на виконання функцій держави, які перебувають на посаді публічної служби. Отже підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства позов про відшкодування шкоди відповідачами пов'язаний з питанням реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби від моменту її прийняття на посаду до звільнення з публічної служби, зокрема й питання відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність на відповідній посаді, що призвели до завдання шкоди/збитків.
Представник відповідачів адвокат Дробчак Л.В. та відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримали подане клопотання про закриття провадження у справі, просили його задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання.
Відповідачі ОСОБА_3 і ОСОБА_4 в судове засідання не з'явились.
Вислухавши клопотання представника відповідачів та з'ясувавши думку інших учасників справи, суд встановив наступне.
В провадженні Сєвєродонецького міського суду Луганської області знаходиться цивільна справа №428/5460/20 за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що за результатами ревізії, задокументованої в акті від 24.02.2020 року №04-21/02, щодо правильності встановлення посадових окладів працівників Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області встановлено порушення чинного законодавства, що призвело до зайвого нарахування і виплати 10 працівникам Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області протягом періоду з 01.02.2017 року по 31.12.2017 року заробітної плати з урахуванням єдиного соціального внеску у загальній сумі 86589,75 грн. Позивачем отриману одну заяву працівника про згоду на утримання із його заробітної плати зайво нарахованої суми. Інші працівники відмовились від вказаних відрахувань, у зв'язку з чим на підставі ст. 1166 ЦК України обов'язок відшкодування понесених збитків покладається на осіб, винних у порушенні фінансової дисципліни. Розрахунково-платіжні відомості по видам оплат підписано начальником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_3 , т.в.о. начальника - першим заступником начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області Гороховим М.Ю. та начальником управління економіки і фінансів (головним бухгалтером) Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ОСОБА_1 . Відповідачами нанесена матеріальна шкода, яку неможливо стягнути з їх заробітної сплати, оскільки їх було звільнено з займаних посад.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 1 статті 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових, та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, одним із учасників адміністративного спору є суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайний ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, передбачено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно абзаців 1, 4 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади створюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про центральний орган виконавчої влади, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацами 1, 4, 5 ч. 5 ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» керівники та заступники керівників територіальних органів центрального органу виконавчої влади призначаються на посади та звільняються з посад керівником центрального органу виконавчої влади відповідно до законодавства про державну службу.
Інші державні службовці територіальних органів центрального органу виконавчої влади призначаються на посади та звільняються з посад керівниками територіальних органів центрального органу виконавчої влади.
Працівники територіальних органів центрального органу виконавчої влади приймаються на роботу та звільняються з роботи керівниками територіальних органів центрального органу виконавчої влади.
Пунктом 7 Положення про Державну службу України з надзвичайний ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1052, передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до витягу із наказу (по особовому складу цивільного захисту) від 10.04.2015 року №193 ОСОБА_3 було переведено на посаду начальника Головного управління ДСНС України у Луганській області.
Відповідно до витягу із наказу (по особовому складу цивільного захисту) від 12.06.2015 року №300 ОСОБА_4 призначено першим заступником начальника Головного управління ДСНС України у Луганській області.
Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.09.2020 року №182550215033 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (ідентифікаційний код юридичної особи 38617137) за організаційно-правовою формою є органом державної влади.
Відповідно до положень п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 року №3 (в редакції наказу ДСНС від 21.09.2017 року №507), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганські області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Персонал (кадри) Головного управління складають особи рядового та начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір.
Таким чином, зазначений спір є публічно-правовим, оскільки виник між Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, як суб'єктом владних повноважень та посадовими особами органу державної влади ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , які обіймали посади начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та т.в.о. начальника - першого заступника начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, у зв'язку з чим такий спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Разом з тим, судом враховується правовий висновок Великої палати Верхового суду, викладений у постанові від 05.12.2018 року у справі №818/1688/16, а саме:
«48. У випадку зобов'язання особи, яка перебуває на посаді державної/публічної служби, відшкодувати шкоду або збитки, завдані внаслідок виконання нею службових/посадових обов'язків, перед судом обов'язково постане питання не лише встановлення обсягу завданої шкоди/збитків, а й оцінки правомірності дій такої особи.
49. Водночас у рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів статті 19 КАС, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення.
50. Указані спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов'язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність на відповідній посаді, що призвели до завдання шкоди/збитків, навіть якщо притягнення її до відповідальності шляхом подання відповідного позову про стягнення такої шкоди/збитків відбувається після її звільнення з державної служби.»
Пунктом 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України встановлено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин суд вважає, що провадження у вказаній цивільній справі підлягає закриттю в частині позовних вимог про відшкодування матеріальної шкоди до ОСОБА_3 і ОСОБА_4 .
Керуючись ст.ст. 255, 256, 258, 260, 261, 353, 354-355, Перехідними положеннями ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВив:
Закрити провадження у цивільній справі за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди в частині позовних вимог до ОСОБА_3 і ОСОБА_4 .
Роз'яснити позивачу, що він має право на звернення до суду із вищевказаними позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства, а також те, що повторне звернення в порядку цивільного судочинства до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.
Повний текст ухвали складено 17.12.2020 року.
Суддя Ж.І. Кордюкова