Копія
Справа № 326/1687/20
Провадження № 3/326/883/2020
15 грудня 2020 року м. Приморськ
Суддя Приморського районного суду Запорізької області Каряка Д.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Юр'ївка Приморського району Запорізької області, громадянина України, працюючого водієм у ФОП ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП,
17.11.2020 на розгляд до Приморського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ 283371 від 13.11.2020 відносно ОСОБА_1 , в якому вказано, що 13.11.2020 о 09.40 годині на автодорозі Одеса-Новоазовськ в м. Приморськ, водій ОСОБА_1 керуючи автобусом марки «Youyi» д/н НОМЕР_1 та рухаючись по маршруту Приморськ-Банівка, знаходився без засобів індивідуального захисту - маски, чим порушив вимоги розділу 10 п. 1 Постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року.
Дії особи кваліфіковані поліцією як вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 належно повідомлений про час розгляду справи не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Стаття 44-3 КУпАП з 21 листопада 2020 року діє в редакції Закону України № 1000-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Чинна редакція є такою:
«порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Згідно із ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року (справа №1-7/99) положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
Стаття 8 КУпАП визначає чинність закону про відповідальність за адміністративні правопорушення. Так, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Тобто, враховуючи те, що законодавець пом'якшив відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, то за такі дії, вчинені до 21 листопада 2020 року, слід застосовувати редакцію статті 44-3 КУпАП, яка пом'якшує відповідальність за вказані дії.
Разом із тим, змінено також і статті 221, 222 КУпАП. Зокрема, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44-3 КУпАП, а органи Національної поліції розглядають, зокрема, справи, передбачені частиною другою статті 44-3 КУпАП.
За приписами статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Отже, враховуючи те, що у протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАБ 283371 від 13.11.2020, складеному відносно ОСОБА_1 , не вказано за якою частиною статті 44-3 КУпАП кваліфіковано дії ОСОБА_1 , а за своїм змістом викладений у протоколі склад адміністративного правопорушення відповідає частині другій статті 44-3 КУпАП, адміністративні справи за якою суд не уповноважений розглядати, враховуючи також неможливість застосування судом статті 44-3 КУпАП, яка діяла на час вчинення адміністративного правопорушення (13.11.2020), з огляду на те, що чинна редакція норми пом'якшила відповідальність за адміністративне правопорушення, вказане у протоколі щодо ОСОБА_1 , то суддя не має можливості розглянути цю справу.
Вказані недоліки, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти рішення, тому адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення та усунення недоліків.
Керуючись, ст.ст. 254, 256, 278, 280, 283-285 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП повернути до Приморського відділення поліції Бердянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Запорізькій області зі всіма додатками до неї для усунення недоліків, які перешкоджають розгляду справи.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.О. Каряка
Згідно з оригіналом: суддя Д.О. Каряка
Постанова набрала чинності «_____» ______________________________________рік
Термін пред'явлення постанови до виконання «_____» __________________________________ рік
15.12.20