Справа № 855/136/20
17 грудня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Карпушової О.В.,
суддів: Губська Л.В., Степанюка А.Г.,
за участю секретаря Гордієнко Л.А,
представника позивача Крикунова Д.О.
представника відповідача Гугуєвої О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом кандидата в депутати Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Овруцька міська територіальна виборча комісія Коростенського району Житомирської області, про визнання протиправною та скасування постанови в частині, -
Історія справи.
15.12.2020 об 16.34 до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов позов кандидата в депутати Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії (надалі - ЦВК), про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК 10.12.2020 № 558 «Про скаргу кандидата в депутати Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області ОСОБА_2. від 08.12.2020 в частині «скасувати постанову Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області від 07.12.2020 № 2 щодо скасування протоколу Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області про результати виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі» та в частині «зобов'язати Овруцьку міську територіальну виборчу комісію Коростенського району Житомирської області утриматися від вчинення дій щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області та складення відповідних протоколів».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до вимог виборчого законодавства до ЦВК може бути оскаржені бездіяльність територіальної виборчої комісії і в разі оскарження цієї бездіяльності в судовому порядку, ЦВК зобов'язано залишити скаргу без розгляду.
На думку позивача, скасовуючи постанову Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області від 07.12.2020 № 2, відповідач діяв без дотримання безсторонності, добросовісності, розсудливості без урахування всіх обставин, які мають значення, оскільки внаслідок вказаного буде діяти Постанова Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області № 25 від 17.11.2020, яка визнана протиправною рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 240/20171/20.
Також, позивач вважає, що п.3 спірної постанови щодо зобов'язання Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області утриматися від вчинення дій щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області та складення відповідних протоколів, порушує гарантоване Україною забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Виборчим кодексом України, і точне та достовірне встановлення результатів виборів.
16.12.2020 ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Овруцьку міську територіальну виборчу комісію Коростенського району Житомирської області, витребувано в ЦВК документи, які стали підставою для прийняття спірної постанови та призначено розгляд справи на 16.12.2020 о 15.45.
16.12.2020 ЦВК подано відзив на позовну заяву, в якому відповідачем наведено, що скарга ОСОБА_2 , яка надійшла до ЦВК, як то передбачено вимогами виборчого законодавства була залишена відповідачем без розгляду по суті.
Проте, відповідач наголосив, що відповідно до ч.4 ст.72 Виборчого кодексу, ЦВК приймаючи рішення по скарзі про залишення її без розгляду, має право з власної ініціативи взяти до розгляду факти викладені у скарзі, вжити відповідних заходів реагування.
Відповідач пояснив, що постановою Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області від 07.12.2020 № 2 було скасовано протокол Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області від 17.12.2020 № 25 про результати виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, проте, чинним законодавством не передбачена можливість територіальним виборчим комісіям самостійно скасовувати свої рішення про вже встановлені результати виборів депутатів місцевої ради. Внаслідок вказаного, відповідач наголосив, що ЦВК зобов'язано було вирішити питання про скасування постанови третьої особи від 07.12.2020 № 2, як такої, що прийнята з порушення виборчого законодавства.
Крім того, відповідач зазначив, що проаналізувавши судові рішення по вказаному виборчому окрузі, зокрема, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі № 240/20038/20, яким встановлено правомірність результатів повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Овруцької міської ради, та рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 240/20172/20, яким відмовлено у задоволені позовних вимог про визнання протиправним встановлення результатів виборів депутатів Овруцької міської ради шляхом складання протоколу Овруцької міської територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Овруцької міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 17.11.2020, відповідач скасував постанову третьої особи від 07.12.2020 № 2 як таку, що суперечить вказаним судовим рішенням.
Також, відповідач вказав, що третя особа, в порушення положень ст.282 Виборчого кодексу, прийняла постанову від 07.12.2020 № 2 по завершенню виборчого процесу відповідних місцевих виборів, який завершився 05.12.2020, тому що виборчий процес, згідно положень ч.3 ст.196 Виборчого кодексу, закінчується через 15 днів після офіційного оприлюднення результатів, а третя особа офіційно оприлюднила ці результати 20.11.2020 в газеті «Зоря».
Від третьої особи надійшли документи на виконання ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.12.2020 та письмові пояснення.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, підтримавши доводи відзиву на позовну заяву.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, пояснення щодо позовних вимог не надав.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення даного спору, у їх сукупності, колегія суддів зазначає наступне.
Обставини, встановлені судом.
15.07.2020 року Верховною Радою України прийнято постанову №795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році», якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25.10.2020 року, крім виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, а також депутатів Донецької та Луганської обласних рад (пункти 2 і 3 цієї Постанови).
Постановою Центральної виборчої комісії від 14.08.2020 року №176 «Про призначення перших виборів депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року» призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів районних рад, утворених згідно з п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів».
Позивач є кандидатом в депутати Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області, включеного до єдиного та територіального виборчого списку територіального виборчого округу № 3 від Радикальної партії Олега Ляшка, що підтверджено посвідченням від 27.09.2020 (т.1 а.с.11).
17.11.2020 Овруцькою міською виборчою комісією був складений протокол про результати виборів депутатів Овруцької міської ради в єдиному багатомандатному окрузі, правомірність якого була перевірена і встановлена рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2020, яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2020, у справі № 240/20172/20 (т.1 а.с.162, 165).
17.11.20202 Овруцька міська територіальна виборча комісія уклала з ПП «Редакція газети «Зоря» м.Овруч угоду про друкування інформаційних матеріалів на сторінках газети «Зоря» та на підставі якої, 20.11.2020 у вказаній газеті було опубліковано результати виборів депутатів Овруцької міської ради та Овруцкького міського голови (т.1 а.а.190).
30.11.2020 ЦВК прийняла постанову № 532, якою, зокрема: достроково припинила повноваження всього складу Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області у зв'язку з систематичним порушенням нею Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України (п.2); зобов'язано Овруцьку міську територіальну виборчу комісію Коростенського району Житомирської області після сформування її нового складу невідкладно здійснити дії щодо встановлення результатів Овруцького міського голови Коростенського району Житомирської області з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 у справі № 240/19192/20 та недопущення порушень вимог законодавства про вибори, встановлених в окремій ухвалі Житомирського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 у справі № 240/20038/20 (т.1 а.с.12).
07.12.2020 Овруцька міська територіальна виборча комісія прийняла постанову № 2 «Про скасування Постанови № 25 «Про затвердження Протоколу Овруцької міської ТВК» «Про результати виборів депутатів Овруцької міської ради в єдиному одномандатному виборчому окрузі» (т.1 а.с.133).
Під час засідання третьою особою був складений протокол (т.1 а.с.185).
08.12.2020 до Центральної виборчої комісії надійшла скарга кандидата в депутати Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_2 на дії та рішення Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області щодо прийняття 07.12.2020 постанови № 2 «Про скасування постанови Овруцької міської територіальної виборчої комісії № 25 «Про затвердження Протоколу Овруцької міської ТВК «Про результати виборів депутатів Овруцької ради в єдиному одномандатному виборчому окрузі» (т.1 а.с.131).
08.12.2020 ЦВК листом за № 21/33/1-5110 повідомило Овруцьку міську територіальну виборчу комісію про надходження скарги та про її зміст, та про дату та час розгляду скарги (т.1 а.с.136).
08.12.2020 до ЦВК надійшли пояснення голови та окремих членів Овруцької міської територіальної виборчої комісії(т.1 а.с.169-173, 181, 182, 184, 187).
10.12.2020 ЦВК прийняла постанову № 558 «Про скаргу кандидата в депутати Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_2. , зареєстровану в ЦВК 08.12.2020 за № 21-36/1-30325 (т.1 а.с.119), якою скаргу ОСОБА_2 залишено без розгляду по суті (п.1); скасовано постанову Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області від 07.12.2020 № 2 щодо скасування протоколу Овруцької міської територіальної виборчої комісії Коростенського району Житомирської області про результати виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі (п.2); та в частині «зобов'язати Овруцьку міську територіальну виборчу комісію Коростенського району Житомирської області утриматися від вчинення дій щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області та складення відповідних протоколів (п.3).
Зазначені обставини підтверджені належними та допустимими доказами та не є спірними.
Нормативно-правове обґрунтування.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Законами України «Про вибори народних депутатів України» «Про Центральну виборчу комісію», «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон № 2365-III), Регламентом Центральної виборчої комісії, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 26 квітня 2005 року № 72.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Виборчий кодекс України (надалі - ВК) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно з ч. 1 статті 20 ВК виборчий процес це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Частиною 1 статті 22 ВК визначені суб'єкти виборчого процесу відповідних виборів, зокрема 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 статті 32 ВК в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
До виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії (ч.2 ст.32 ВК).
Згідно ч.3 цієї ж статті, виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.
Частиною 2 статті 33 ВК передбачено, що Статус Центральної виборчої комісії визначається Конституцією України, цим Кодексом, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами.
Центральна виборча комісія очолює систему виборчих комісій, які забезпечують організацію підготовки та проведення загальнодержавних виборів, і є комісією вищого рівня щодо всіх окружних, дільничних виборчих комісій та всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів. Центральна виборча комісія здійснює повноваження окружної виборчої комісії в закордонному окрузі загальнодержавних виборів.
Згідно ст. 3 ВК України відповідно до Конституції України в Україні проводяться, зокрема, місцеві вибори - вибори депутатів сільської, селищної, міської ради.
Приписи ч. 1 ст. 196 Виборчого кодексу України визначають, що виборчий процес місцевих виборів включає, зокрема, підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ВК України систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:
1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;
2) територіальні виборчі комісії: а) виборча комісія Автономної Республіки Крим; б) обласні виборчі комісії; в) районні виборчі комісії; г) міські виборчі комісії; ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); д) селищні, сільські виборчі комісії;
3) дільничні виборчі комісії.
Районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом, де не утворені районні у місті ради, утворюються для здійснення передбачених вказаним Кодексом повноважень у відповідному виборчому окрузі щодо виборів депутатів міських рад та міських голів.
У ч. 8 ст. 203 ВК України закріплено, що міські виборчі комісії (у містах з районним поділом, крім міст Києва та Севастополя) формують склад районних у місті виборчих комісій не пізніш як за шістдесят днів до дня чергових виборів. Подання до складу відповідних територіальних виборчих комісій можуть вносити міські організації політичних партій, зазначених у частині другій цієї статті, а у разі їх відсутності у структурі відповідної політичної партії - обласна чи республіканська в Автономній Республіці Крим організація цієї політичної партії згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм. Такі подання вносяться не пізніш як за шістдесят п'ять днів до дня чергових виборів.
Положення підпункту «а» пункту 2 частини 3 статті 206 Виборчого кодексу України передбачено, що територіальна виборча комісія, яка відповідно до частини першої статті 255 вказаного Кодексу встановлює підсумки голосування на відповідних місцевих виборах, під час організації підготовки і проведення таких виборів здійснює повноваження, передбачені пунктами 3, 11, 12, 15, 16, 20-22 частини другої зазначеної статті, передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, складає протокол про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів та транспортує його разом з іншою виборчою документацією до виборчої комісії, яка встановлює результати таких виборів - районна в місті виборча комісія складає і передає міській виборчій комісії - протокол про підсумки голосування з виборів депутатів міської ради в територіальному виборчому окрузі чи його частині (у міській територіальній громаді з кількістю виборців 10 тисяч і більше) або в багатомандатних виборчих округах (у міській територіальній громаді з кількістю виборців до 10 тисяч).
Згідно ч. 10 ст. 251 ВК України пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також (за наявності) окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному статтею 253 вказаного Кодексу.
За правилами статті 254 Виборчого кодексу України з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії (ч. 1).
Засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням (ч. 2).
Згідно з частиною четвертою статті 14, частиною четвертою статті 15 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" скарги, що стосуються виборів чи референдумів, подаються до Комісії та розглядаються нею в порядку та строки, встановлені законом про вибори чи законом про референдуми.
Відповідно до ч.3 ст.65 Виборчого кодексу до Центральної виборчої комісії може бути подана скарга на:
1) бездіяльність окружної виборчої комісії;
2) бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, а також вимоги до їх форми і змісту визначено розділом XI Кодексу та Порядком.
Згідно положень частин 1-3 статті 72 ВК рішення суб'єкта розгляду скарги повинно бути законним і обґрунтованим. Перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення: 1) чи подано скаргу належним суб'єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом; 2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб'єкт розгляду скарги); 3) чи дотримано суб'єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.
Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 ст.72 ВК передбачено, що ЦВК приймаючи рішення по скарзі про залишення її без розгляду, має право з власної ініціативи взяти до розгляду факти викладені у скарзі.
Стаття 70 ВК визначає процедуру розгляду скарги виборчою комісією, зокрема:
1. Скарга, оформлена з додержанням вимог цього Кодексу, розглядається відповідною виборчою комісією на її засіданні.
2. На засідання виборчої комісії з розгляду скарги обов'язково запрошується суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи, зазначені у скарзі.
3. Про місце, день і час проведення засідання комісії, на якому передбачається розгляд скарги, виборча комісія повідомляє осіб, вказаних у частині другій цієї статті, рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти, по телефону (телефонограмою, SMS-повідомленням). Докази повідомлення зазначених осіб додаються до протоколу засідання виборчої комісії, на якому відбувався розгляд скарги.
Постановою ЦВК № 192 від 21.08.2020 затверджено Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (надалі Порядок № 192).
Розділом 8 цього Порядку встановлена процедура та строки розгляду скарг виборчою комісією.
Так, відповідно до п.8.2. цього порядку - порядок скликання і проведення засідань виборчих комісій установлено Кодексом, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та актами Центральної виборчої комісії.
Пунктом 8.3. порядку визначено, що на засідання виборчої комісії з розгляду скарги обов'язково запрошується суб'єкт звернення зі скаргою, суб'єкт оскарження, заінтересовані особи, зазначені у скарзі.
Пунктом 8.4. передбачено, що про місце, день і час проведення засідання комісії, на якому передбачається розгляд скарги, виборча комісія повідомляє суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження, заінтересованих осіб, зазначених у скарзі, одним з таких способів: рекомендованою телеграмою; факсимільним повідомленням; засобами електронної пошти; по телефону (телефонограмою, SMS-повідомленням).
8.5. Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, та/чи їх представників не перешкоджає розгляду скарги.
8.6. Копії скарги та доданих до неї документів надаються суб'єкту оскарження та заінтересованим особам заздалегідь, а в разі неможливості - не пізніше початку розгляду скарги. Суб'єкт оскарження має право подати письмові пояснення по суті скарги, які беруться до розгляду виборчою комісією.
Висновки суду.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, задоволенню не підлягають оскільки відповідачем доведено належними, достатніми та допустимими доказами правомірність спірного рішення.
Колегія суддів зазначає, що приймаючи до уваги положення ч.1 ст.22 ВК, і те, що позивач є кандидатом в депутати Овруцької міської ради, вказаний позов підлягає розгляду по суті, оскільки даний спір стосується права та інтересів позивача, який є суб'єктом виборчого процесу, що узгоджується з вимогами ст. 273 КАС України.
Матеріалами справи підтверджено, що до ЦВК надійшла скарга кандидата в депутати Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_2 на дії та рішення Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області щодо прийняття 07.12.2020 постанови № 2 «Про скасування постанови Овруцької міської територіальної виборчої комісії № 25 «Про затвердження Протоколу Овруцької міської ТВК «Про результати виборів депутатів Овруцької ради в єдиному одномандатному виборчому окрузі», яка відповідно до положень ст.70, 72 ВК та Порядку № 192 підлягала прийняттю, та після дотримання процедури, визначеної вказаними нормами, залишенню без розгляду по суті.
Таким чином, дії відповідача з приводу проведення засідання, на якому розглядалась скарга ОСОБА_2 , і залишення її без розгляду по суті не суперечать виборчому законодавству.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що позивач п.1 спірної постанови не оскаржує в цій справі.
Щодо прийняття відповідачем спірної постанови, колегія суддів приймає до уваги положення ч.4 ст.72 ВК, якою передбачено, що ЦВК, приймаючи рішення по скарзі про залишення її без розгляду, має право з власної ініціативи взяти до розгляду факти викладені у скарзі.
Таким чином, не вжиття відповідачем заходів реагування після отримання фактів викладених у скарзі ОСОБА_2 , було б порушенням відповідачем своїх основних обов'язків щодо забезпечення організації підготовки та проведення загальнодержавних виборів.
Також колегія суддів вважає, що ЦВК з урахуванням судових рішень прийняла правомірне рішення щодо скасування постанови третьої особи від 07.12.2020 № 2, оскільки, вказана постанова були прийнята поза межами виборчого процесу і чинним законодавством не надається право територіальній виборчій комісії скасовувати свої рішення щодо встановлення результатів виборів.
Крім того, постанова третьої особи від 07.12.2020 суперечить висновками судових рішень Житомирського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 у справі № 240/20038/20 та Житомирського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 у справі № 240/20172/20, які набрали законної сили і підлягають виконанню.
Також, колегія суддів звертає увагу, що третя особа на виконання рішення суду у справі № 240/19192/20 зобов'язана була здійснити дії щодо встановлення результатів виборів Овруцького міського голови, а не результатів виборів Овруцької міської ради, внаслідок чого, колегія суддів вважає доведеним факт того, що виборчий процес виборів депутатів Овруцької міської ради закінчився після опублікування 20.11.2020 офіційних результатів голосування виборців в газеті «Зоря», саме 05.12.2020, отже, третьою особою прийнято постанову № 2 від 07.12.2020 поза межами виборчого процесу, що є протиправним.
Таким чином, доводи позивача, що відповідач, скасовуючи постанову третьої особи від 07.12.2020 № 2 надав можливість існувати протиправному протоколу третьої особи від 17.11.2020 щодо підрахунку голосів виборців, не заслуговують на увагу, оскільки, як було вже зазначено, новому складу Овруцької міської територіальної виборчий комісії було доручено ЦВК вжити заходів щодо встановлення результатів Овруцького міського голови (з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 у справі № 240/19192/20), а не результатів голосування до Овруцької міської ради, результати якого вже були встановлені 17.11.2020 і офіційно оприлюднені 20.11.2020.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач при ухвалені спірної постанови, зокрема п.2 та п.3, діяв в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, ВК та законами України.
Надаючи оцінку всім іншим доводам сторін та учасників справи, судова колегія також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволені позовних вимог з огляду на їх необґрунтованість.
Частиною 9 ст. 273 КАС України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою передбачено сплату судового збору за ставкою, що становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року становив 2102,00 грн.
Так, судовий збір за подання адміністративного позову складає 840, 80 грн. (0,4 * 2102, 00).
За приписами ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем сплачено не було, а доказів щодо наявності у позивача пільг щодо сплати судового збору матеріали справи не містять, колегія суддів, відповідно до приписів статті 139 КАС України, дійшла висновку про необхідність стягнення з позивача судового збору за подання позовної заяви у розмірі 840 грн. 80 коп.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію», ст.ст. 2, 4, 5, 139, 143, 194, 241, 246, 250, 268, 269, 271, 272, 273, 278 КАС України, суд , -
Кандидату в депутати Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 у задоволені позовних вимог до Центральної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Овруцька міська територіальна виборча комісія Коростенського району Житомирської області, про визнання протиправною та скасування постанови в частині, - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів - УК у Печер. Р-ні/Печерс.р-н, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA638999980313171206081026007, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржене безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк у порядку, встановленому ч. 2 ст. 278 КАС України.
Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Головуючий суддя О.В. Карпушова
Судді: Л.В. Губська
А.Г. Степанюк
Головуючий суддя Карпушова Олена Віталіївна
Судді: Степанюк Анатолій Германович
Губська Людмила Вікторівна