Постанова від 17.12.2020 по справі 420/8380/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/8380/20

Головуючий в 1 інстанції:Катаєва Е.В. Дата і місце ухвалення:21.10.2020р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 завернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 03.06.2020 № 951060125007 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, призначеної у розмірі 90 % без обмеження максимального розміру, виходячи з заробітної плати за посадою старшого прокурора прокуратури Одеської області ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001, виходячи із розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Одеської області від 14.04.2020р. за №189 без обмеження максимального її розміру, починаючи з 13.12.2019 року, з урахуванням вже здійснених виплат.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури з 1979 року. Знаходиться на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991, в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, в розмірі 90 відсотків з середнього заробітку. Неоднаразово здійснювався йому перерахунок пенсії. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08. 2017 року №657«Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» прокурорсько-слідчим працівникам підвищено заробітну плату, у зв'язку з чим з вказаного часу у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

02.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки№278 (за вих. №189) від 14.04.2000 року наданою йому прокуратурою Одеської області,однак відповідачем було прийнято оскаржуване рішення з посиланням на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019. Окрім того, у рішенні зазначено, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій.

Також, підставою відмови у задоволенні заяви про проведення перерахунку призначеної пенсії, відповідач посилався на вимоги п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», що на даний час Кабінетом міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Позивач не погодився з вказаним рішенням про відмову у перерахунку пенсії протиправним, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України положення ч. 20 ст. 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України та установлено порядок виконання цього Рішення Конституційного Суду України, а саме ч. 20 ст. 86 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 №1697-УІІ підлягає застосуванню в первинній редакції.

Крім того, ОСОБА_1 зауважив, про необґрунтованість висновків оскаржуваного рішення про те, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, оскільки він не звертався з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови від 11.12.2019 № 1155, яка також передбачає підвищення заробітної плати працівників прокуратури у майбутньому після набрання її чинності. Відтак позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії, оскільки на час ухвалення рішення Конституційного Суду України та поновлення права на перерахунок пенсії була чинною и залишається чинною на теперішній час постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

На думку позивача оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень є протиправним та грубо порушує його право на соціальний захист, на отримання пенсії у розмірі, який відповідає нормам Конституції та законам України, нормам міжнародного права та судовій практиці, на даний час є всі підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 року в розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою старшого прокурора прокуратури Одеської області без обмеження її максимального розміру та задоволення вказаних позовних вимог.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.06.2020 №951060125007 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 13 грудня 2019 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області за №278, виданою на ім'я ОСОБА_1 за вих.№189 від 14.04.2020 року, без обмеження її максимального розміру та з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 гривень.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 21.10.2020р., з прийняттям нового судового рішення - про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом не було враховано, що перерахунок пенсії проводиться за зверненнями пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату, виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок, який настав не раніше 13.12.2019 року. Відтак, у відповідача не було законних підстав для здійснення для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір заробітної плати ОСОБА_1 від 14.04.2020 року №278 у якій розмір посадових окладів для працівників прокуратури визначено станом на 06.09.2017 року, згідно з постановою Кабінету міністрів України від 13.08.2017 року № 657.

Також, апелянт посилається на те, що судом першої інстанції залишено поза увагою положення статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою чітко визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Апелянт просить суд апеляційної інстанції врахувати, що незаконне витрачання коштів Пенсійного фонду України тягне за собою дефіцит бюджету Пенсійного фонду, що породжує соціальну напругу в суспільстві і може сприяти невиконанню державою своїх функцій по соціальному забезпеченню громадян.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , 1949 року народження, працював в органах прокуратури з 1979 року та на даний час перебуває на обліку в ГУ ПФУ, з 06.08.2001 року йому призначено пенсію за вислугу років довічно відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми місячного заробітку.

Позивачу неодноразово перераховувалась пенсія у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ , а також ч.20 ст.80 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року.

У подальшому вказані положення було змінено та зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

З часу внесення змін в Закони Кабінетом Міністрів України не визначалося умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення закону, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

14.04.2020 позивачу прокуратурою Одеської області надано довідку №278 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та у зв'язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Позивач помилково у позові та позовних вимогах зазначає номер довідки 189, оскільки до позову ним надана довідка видана на його ім'я №278 від 14.04.2020 року (№189 це вих. номер).

02.06.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі виданої довідки від 14.04.2020 року.

За результатами розгляду заяви ГУ ПФУ в Одеській області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 03.06.2020 року №951060125007 з підстав того, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року. Окрім того, у рішенні зазначено, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій.

Не погоджуючись з правомірністю рішення ГУ ПФУ в Одеській області №951060125007 від 03.06.2020 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка є діючою у позивача виникло право на перерахунок пенсії, проте реалізація його права була поновлена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 року в якому зазначено, що за приписами п.6 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Також суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність вимог позивача щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, оскільки відповідно до п. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленого цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цими Законом.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції частково не погоджується з висновкам суду першої інстанції, а саме, з визначенням судом дати з якої відповідача зобов'язано здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та щодо вимог про проведення вказаного перерахунку без обмеження максимального розміру пенсії, виходячи з наступного.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно із ч.1, 2 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Тобто, станом на час призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12 та 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ та відповідно застосовувались до позивача у діючій редакції.

Пізніше Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08 липня 2011 року до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ було внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ від 08 липня 2011 року не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону № 3668-VІ від 08 липня 2011 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Надалі Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015р.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

13 грудня 2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення у справі № 7-р(ІІ)2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 2-3, ст. 12) зі змінами.

У вказаному Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України. З огляду на це Конституційний Суд України, перевіряючи на відповідність Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону, виходив із такого.

У Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо ролі прокуратури в системі кримінального правосуддя, ухваленій на її 724-му засіданні 6 жовтня 2000 року, № (2000)19 зазначено, що у країнах, у яких прокуратура є незалежною від уряду, держава має вжити ефективних заходів для того, щоб гарантувати закріплення в законі суті й обсягу незалежності прокуратури (пункт 14).

Конституційний Суд України у Рішенні від 3 жовтня 2001 року № 12-рп/2001 зазначив, що стале забезпечення фінансування судів з метою створення належних умов для їх функціонування та діяльності суддів, а також, зокрема, органів прокуратури, робота яких тісно пов'язана з діяльністю судів, є однією з конституційних гарантій реалізації прав і свобод громадян, їх судового захисту (абзац п'ятий пункту 4 мотивувальної частини).

Вказаним Рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України також установив наступний порядок виконання свого Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України Про прокуратуру від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з огляду на рішення Конституційного Суду України по справі № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2020 року.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року у справі № 7-р(ІІ)2019 позивач отримав право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури згідно довідки прокуратури Одеської області №278 від14.04.2020 року (за вих.189), починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2020 року.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, що у позивача не виникало права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", у зв'язку з тим, що змін розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року не відбулося, оскільки діючою редакції ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" встановлено залежність розміру пенсії за вислуги років прокурорам, від розміру заробітної плати працюючих на відповідних посадах прокурорах. Ця залежність пряма, і не пов'язується з прийняттям будь-яких окремих рішень після набрання чинності діючої редакції ч.20 ст.86 Закону.

Стосовно доводів апеляційної скарги про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з тих підстав, що після 13.12.2019 року Кабінет Міністрів не приймав рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, то колегія суддів вважає їх безпідставними, оскільки зміни у грошовому забезпеченні вказаної категорії працівників врегульовані, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», що підтверджує виникнення обставин для перерахунку раніше призначеної пенсії.

При цьому, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Також, колегія суддів не приймає до уваги доводи скаржника про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії за вислугу років, відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці» №1155 від 11.12.2019 року, з огляду на таке.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» №1155 від 11.12.2019, яка набрала чинності з 01.01.2020 року, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3.

Дійсно, п. 7 постанови №1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Водночас, пунктом 6 Постанови №1155 установлено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Таким чином, враховуючи, що позивачу видано довідку №278(за вих.№189) від 14.04.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505, а постанова №1155 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657) та такі пенсії перераховуються з 01.01.2020 року.

Разом з тим, колегія суддів вважає помилковими суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог про виплату пенсії за результатом відповідного перерахунку призначення пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру та зазначає наступне.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, а питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

В даному випадку позивачем не заперечується той факт, що на даний час відповідачем не змінювався розмір відсотку суми місячної заробітної плати та не обмежено максимальний розмір його пенсії, так як позивачу взагалі не було здійснено перерахунок та виплату пенсії.

Колегія суддів звертає увагу, що передчасне задоволення вимог щодо перерахунку призначення пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії позивача суперечить основним засадам адміністративного судочинства, оскільки судове рішення не може ставитись в залежність від настання або ненастання обставин, що можуть виникнути в майбутньому.

Крім того, визначення розміру виплати пенсії є виключно компетенцією пенсійного органу, а підміна судом повноважень пенсійного органу є втручанням в його дискреційні повноваження.

До того ж, у разі незгоди з подальшими діями відповідача щодо визначення розміру пенсії позивача, останній не позбавлений можливості звернутися з захистом таких порушених прав до суду.

Відтак, з огляду на відсутність в діях відповідача будь-яких правопорушень пов'язаних з майбутнім перерахунком пенсії позивача, колегія суддів вважає необґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру та зазначає про їх передчасність.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, однак допущено порушення норм матеріального права, тому, відповідно до ст.317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне змінити абзац 3 резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року, виклавши його в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2020 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Одеської області за №278, виданою на ім'я ОСОБА_1 за вих.№189 від 14.04.2020 року з урахуванням раніше проведених виплат».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року - залишити без змін.

Враховуючи, що дана справа, у відповідності до п.6 ч.6 ст.12 КАС України, належить до категорії незначної складності та розглянута судом першої інстанції у порядку спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року змінити, виклавши абзац 3 його резолютивної частини в наступній редакції:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 01.01.2020 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Одеської області за №278, виданою на ім'я ОСОБА_1 за вих.№189 від 14.04.2020 року з урахуванням раніше проведених виплат».

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 грудня 2020 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук